چهارشنبه , 9 آذر 1401
قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار / گوناگون / شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

بعضی از شهرهای دنیا به معنای واقعی کلمه در حال غرق شدن هستند، چون سطح آب دریا به تدریج بالا آمده و هر چه می گذرد دریا و اقیانوس بیشتر به سواحل آن ها پیشروی می کنند.

شهر های ساحلی ای که در ارتفاع کمی از سطح آب دریا قرار دارند همین حالا هم سیل های ویرانگری را تجربه می کنند و در تلاش هستند تا با راه حل هایی خلاقانه با امواج خروشان دریا و اقیانوس مقابله کنند.

harvey flooding 1 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

 

با بالا رفتن دمای کره ی زمین، سطح آب دریاها و اقیانوس ها هم بالاتر آمده است. شهر های ساحلی ای که در ارتفاع کمی از سطح آب دریا قرار دارند همین حالا هم سیل های ویرانگری را تجربه می کنند و در تلاش هستند تا با راه حل هایی خلاقانه با امواج خروشان دریا و اقیانوس مقابله کنند.

بعضی از شهرهای دنیا به معنای واقعی کلمه در حال غرق شدن هستند، چون سطح آب دریا به تدریج بالا آمده و هر چه می گذرد دریا و اقیانوس بیشتر به سواحل آن ها پیشروی می کنند.

بعضی دیگر از شهرهای دنیا هم به دلیل برداشت بیش از اندازه ی آب از منابع زیرزمینی در حال غرق شدن هستند. در ادامه به شهرهایی در سراسر دنیا می پردازیم که در خطر غرق شدن هستند.

 

۱- اندونزی- جاکارتا

1 5ccb218793a1525ef24b74d6 960 720 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

شهر جاکارتا، پایتخت اندونزی، هر ساله حدود ۱۷ سانتیمتر بیشتر در آب فرو می رود. علت این مسأله، برداشت بیش از اندازه ی آب از منابع زیرزمینی است، مسأله ای که باعث بروز تغییر در فشار و حجم آب شده و این شهر را در معرض خطر غرق شدن قرار داده است.

بیشتر قسمت های شهر جاکارتا احتمالاً تا سال ۲۰۵۰ به زیر آب می رود.

دولت اندونزی اخیراً با برنامه ی انتقال پایتخت خود موافقت کرده است. طبق این برنامه قرار است پایتخت به جایی ۱۶۱  کیلومتر دورتر از محل فعلی خود، در جزیره ای به نام جاوا انتقال یابد تا از جان ۱۰ میلیون نفری که ساکن پایتخت اندونزی هستند، در برابر سیل های بیشتر محافظت شود. این انتقال حدود ۱۰ سال به طول می انجامد و نزدیک به ۳۳ میلیارد دلار هزینه دارد.

 

۲- آمریکا- ایالت تگزاس، هیوستون

2 5ccb1c6e93a1525b6f34fb92 960 720 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

بخش هایی از شهر هیوستون هر ساله ۵ سانتیمتر بیشتر در آب فرو می رود، مسأله ای که به دلیل برداشت بیش از اندازه ی آب از منابع زیرزمینی رخ داده است.

شهر هیوستون هر چه بیشتر در آب فرو می رود، بیشتر در برابر بلایای طبیعی در حال افزایش این منطقه آسیب پذیر می شود. یکی از این بلایای طبیعی، تندباد هاروی است که آخرین بار حدود ۱۳۵ هزار خانه را تخریب و نزدیک به ۳۰ هزار نفر را آواره کرد.

 

 

۳- بنگلادش- داکا

3 5ccb230b93a15214f9587e43 750 563 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

گرچه سهم کشور بنگلادش از انتشار جهانی گازهای گلخانه ای که عامل گرمایش زمین هستند، تنها ۰/۳ درصد است، اما این کشور با برخی از بزرگ ترین پیامدهای بالا آمدن سطح آب دریاها دست و پنجه نرم می کند.

تا سال ۲۰۱۵، اقیانوس ها احتمالاً ۱۷ درصد از مساحت کشور بنگلادش را به زیر آب می برند و حدود ۱۸ میلیون نفر از شهروندان این کشور را آواره می کنند.

 

 

۴- ایتالیا- ونیز

4 5ccb248b93a1525cf04e13a4 750 563 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

شهر ونیز هر ساله ۰/۲ سانتیمتر بیشتر در آب فرو می رود.

ایتالیا در سال ۲۰۰۳ کار ساخت یک سیل بند عظیم را آغاز کرد. این سیل بند ۷۸ دریچه در عرض ۳ دهانه ی خود دارد. قرار بود ساخت این سازه در سال ۲۰۱۱ به پایان برسد، اما این سیل بند احتمالاً تا قبل از سال ۲۰۲۲ آماده نخواهد شد.

در سال ۲۰۱۸ وقتی یک سلسله توفان، شهر تاریخی ونیز را در نوردید، پروژه ی ۶/۵ میلیارد دلاری سیل بند ایتالیا هنوز ناتمام بود. سیل حاصل از این توفان ها بدترین سیلی بود که این شهر طی یک دهه ی گذشته به خود دیده بود.

 

 

۵- آمریکا- ایالت ویرجینیا- ویرجینیا بیچ

5 5ccb1e2993a1525e4f47d425 960 720 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

شهر ویرجینیا بیچ یکی از سریع ترین نرخ افزایش سطح آب دریاها در خط ساحلی شرق آمریکا را دارد.

اداره ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا که زیر نظر وزارت بازرگانی ایالات متحده ی آمریکا فعالیت می کند، تخمین زده سطح آب دریا در شهر ویرجینیا بیچ تا سال ۲۱۰۰ احتمالاً حدود ۳/۵ متر بالا می آید.

 

 

۶- تایلند- بانکوک

6 5ccb313593a152620e2130c2 960 720 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

شهر بانکوک، پایتخت تایلند، با نرخ سالانه بیشتر از یک سانتیمتر در حال فرو رفتن در آب است. این شهر تا سال ۲۰۳۰ احتمالاً به طور کامل به زیر آب می رود.

جهت کمک به جلوگیری از وقوع سیل، به ویژه در تابستان های بارانی تایلند، یک شرکت معماری، اقدام به ساخت پارکی به وسعت ۴۴،۵۱۵ متر مربع کرد که قادر است حدود یک میلیون گالون (معادل حدود ۳،۷۸۵،۴۱۱ لیتر) آب باران را در خود ذخیره کند. این پروژه، پارک یکصد ساله ی دانشگاه چولا لانگ کورن نام دارد.

 

 

۷- آمریکا- ایالت لوئیزیانا، نیواورلئانز

7 5ccb041893a152575d1f2b33 960 720 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

بخش هایی از شهر نیواورلئانز هر ساله ۵ سانیمتر بیشتر در آب فرو رفته و طبق تحقیقات ناسا، تا سال ۲۱۰۰ احتمالاً به طور کامل به زیر آب می رود.

بعضی نقاط نیواورلئانز هم ۴/۵ متر پایین تر از سطح آب دریا قرار دارد و علاوه بر این، قرارگیری این شهر بر روی دلتای یک رودخانه، موجب شده نیواورلئانز بیش از پیش در معرض مشکل افزایش سطح آب دریا و وقوع سیل قرار داده باشد.

 

 

۸- هلند- روتردام

8 5ccb2f9e93a152176a0fd393 960 720 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

۹۰ درصد از شهر روتردام پایین تر از سطح آب دریا قرار دارد. با بالا آمدن سطح آب اقیانوس ها، خطر وقوع سیل هم افزایش می یابد.

هلندی ها هم «پارک های آبی» ای مشابه پارک آبی بانکوک ساخته اند. این پارک ها فضای بیشتری برای ذخیره ی آب هایی فراهم می کنند که به دلیل افزایش سطح آب دریاها وارد شهر می شوند. علاوه بر این، موج شکن های متعددی هم برای مقابله با توفان ساخته شده است.

 

 

۹- مصر- اسکندریه

9 5ccb348d93a1521874744b13 960 720 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

سواحل اسکندریه به دلیل روند ادامه دار افزایش سطح آب دریا، در حال ناپدید شدن هستند. سطح آب دریای مدیترانه تا سال ۲۱۰۰ احتمالاً ۶۱ سانتیمتر بالا می آید.

 

 

۱۰- آمریکا- ایالت فلوریدا، میامی

10 5ccb09db93a1520eca2bc139 480 3600 - شهرهایی که بزودی به زیر آب خواهند رفت

کارشناسان تخمین می زنند تا پایان قرن بیست و یک دیگر اثری از شهر میامی باقی نمانده باشد.

سطح آب دریا در شهر میامی با سرعتی بیشتر از هر نقطه ی دیگری در دنیا در حال بالا آمدن است، مسأله ای که باعث وقوع سیل، آلوده شدن آب شرب و وارد آمدن خسارات جدی به خانه ها و جاده ها می شود.

ساکنین این شهر احتمالاً به زودی مجبور به ساخت ساختمان های مرتفع تری می شوند تا بتوانند کماکان بالاتر از سطح آب به زندگی ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 11 =