پنجشنبه , 30 فروردین 1403

پیشرفته و قدرتمند ترین هلی کوپتر های نظامی دنیا

شاید نتوان هلی کوپتر تهاجمی که از هر لحاظ از دیگر هلی کوپترها برتر است را مشخص کرد اما بر اساس عملکرد، قدرت آتش، تجهیزات حفاظتی، سرعت و ارتباطات الکترونیک می توان در کل فهرستی از ۱۰ هلی کوپتر تهاجمی قدرتمند جهان ارائه داد.

 

در دنیای امروزی رقابت شدیدی در زمینه تولید پیشرفته ترین و قدرتمندترین سلاح ها و تجهیزات نظامی وجود داشته و کشورهای جهان سالانه بخش قابل توجهی از بودجه خود را صرف این موضوع می کنند. هر یک قصد دارند برتری خود را در این حوزه بر دیگران حفظ کرده و یا دستکم فاصله خود را با کشورهای پیشرو کاهش دهند.

در این میان یکی از مهم ترین و شدیدترین رقابت ها در زمینه تولیدات نظامی هوایی متمرکز است و سه کشور ایالات متحده، روسیه و چین نسبت به کشورهای دیگر دست بالا را داشته و رقابت شدیدی را برای در اختیار داشتن پیشرفته ترین هواپیماها، پهپادها و هلی کوپتر ها دارند.

شاید نتوان هلی کوپتر تهاجمی که از هر لحاظ از دیگر هلی کوپترها برتر است را مشخص کرد اما بر اساس عملکرد، قدرت آتش، تجهیزات حفاظتی، سرعت و ارتباطات الکترونیک می توان در کل فهرستی از ۱۰ هلی کوپتر تهاجمی قدرتمند جهان ارائه داد.

بدین ترتیب در ادامه این مطلب شما را با ۱۰ هلی کوپتر تهاجمی قدرتمند و فوق پیشرفته سال ۲۰۱۷ که قدرت تخریب زیادی دارند آشنا خواهیم کرد که در میان آن ها هلی کوپترهایی دیده می شود که سال ها و حتی دهه هاست در خدمت ارتش بوده و با تغییراتی کم یا زیاد همچنان در عملیات های نظامی مورد استفاده قرار می گیرند.

این هلی کوپتر ها بسیار سریع بوده و در عملیات های تهاجمی و نجات نیز به کار می روند. برتری هلی کوپترها نسبت به دیگر تجهیزات نظامی هوایی در این است که می تواند توان تهاجمی را به سرعت و به صورت غیر قابل پیش بینی هدایت کند.

 

۱۰- میل ام آی- ۲۴ هیند (روسیه)

هلی کوپتر تهاجمی

هلی کوپتر تهاجمی ام آی-۲۴ هیند تنها یک هلی کوپتر تهاجمی نیست بلکه یک هلی کوپتر دارای توپی قدرتمند است که اولین بار توسط نیروی هوایی روسیه مورد استفاده قرار گرفت و علیرغم این که سال های زیادی از ساخت آن می گذرد اما همچنان توان و قدرت تهاجمی خود را حفظ کرده است.

این هلی کوپتر توپ دار شباهت های بسیاری با هلی کوپتر آمریکایی ای اچ-۶۴ و دیگر هلی کوپترهای تهاجمی کشورهای غربی دارد اما تفاوت آن با این هلی کوپترها در این است که علاوه بر قدرت تهاجمی می تواند بیش از ۸ سرباز را نیز در خود جای دهد.

هلی کوپتر تهاجمی ام آی-۲۴ در سال ۱۹۷۱ توسط ارتش اتحاد جماهیر شوروی و متحدانش طراحی شده و در حال حاضر بیش از ۱٫۵۰۰ فروند از آن ها در ببش از ۵۰ کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید این هلی کوپتر دیگر از سال ۱۹۹۱ ساخته نمی شود اما هنوز هم یکی از قدرتمندترین هلی کوپترهای تهاجمی جهان به شمار می آید و روزآمدسازی های مختلفی روی آن انجام گرفته است. از سال ۱۹۹۷۱ تا ۱۹۹۱ بیش از ۲٫۳۰۰ فروند از این هلی کوپتر ساخته شد.

این هلی کوپتر دارای بدنه بسیار مقاومی بوده و با توجه به شکل کابین خلبان زنبوری شکل دارای یک توپ دو لوله ای ۲۳ میلیمتری است که بعدها با یک توپ ۳۰ میلیمتری جایگزین شد. همچنین ام آی-۲۴ به موشک های ضد تانک و راکت نیز مجهز است.

 

۹- بوئینگ اَی اچ- ۶۴ ای آپاچی گاردین (ایالات متحده)

هلی کوپتر تهاجمی

هلی کوپتر تهاجمی بوئینگ اَی اچ -۶۴ ای آپاچی در واقع نسخه بروز شده بوئینگ اَی اچ-۶۴ اَی است و برای جایگزینی هلی کوپترهای اَی اچ- ۱ کبرا طراحی شده بود. این هلی کوپتر به یک دکل آنتنی و رادار هدایت آتش پیشرفته مجهز است.

هلی کوپتر آپاچی اَی اچ- ۶۴ ای توانایی شلیک موشک های هدایت شونده ضد تانک هلفایر ۲ را داشته و روزآمدسازی های متعددی در زمینه هدف گیری، سیستم مدیریت میدان نبرد، کابین خلبان، ارتباطات، سلاح ها و سیستم هدایت در آن انجام گرفته است. همچنین یک توپ قدرتمند ۳۰ میلیمتری نیز روی آن نصب شده است.

این هلی کوپتر در سال ۲۰۱۱ به خدمت ارتش ایالات متحده درآمده و قرار است که بیش از ۶۳۴ فروند از هلی کوپترهای اَی اچ ۶۴ دی به استانداردهای اَی اچ-۶۴ ای برسند. همچنین این هلی کوپتر گواهی صادرات دریافت کرده و تاکنون تعدادی از آن ها به کشورهای عربستان سعودی، تایوان، هند، اندونزی و عراق فروخته شده و کره جنوبی نیز چندین فروند از آن ها را سفارش داده است.

 

۸- ام آی-۲۸ ان نایت هانتر (روسیه)

هلی کوپتر تهاجمی

هلی کوپتر تهاجمی ام آی ۲۸ ان از اواخر دهه ۱۹۷۰ همواره در حال بروز رسانی بوده است و در نهایت در سال ۲۰۰۶ نمونه های پیشرفته آن وارد ارتش روسیه شد. تاکنون تنها تعداد انگشت شماری از این هلی کوپتر در ارتش روسیه به کار گرفته شده و نمونه هایی از آن نیز به عراق و الجزایر فروخته شده است.

این هلی کوپتر به تیغه های پروازی بسیار قدرتمندی مجهز بوده و دارای دو کابین خلبان بسیار محکم و محافظت شده است که به طور جداگانه برای حمله به اهداف زمینی و هوایی ساخته شده اند. برای اینکه قدرت موتور به بهترین شکل به روتورها منتقل شوند در این هلی کوپتر از جعبه دنده ثابت استفاده شده است.

بدون شک نایت هانتر را باید یکی از مجهزترین و زره پوش ترین هلی کوپترهای تهاجمی عصر حاضر دانست که به سیستم نجات اضطراری خدمه نیز مجهز شده است. نایت هانتر به ۸ موشک ضدزره آتاکا و راکت اندازهای بدون هدایت مستقیم مجهز شده و یک توپ ۳۰ میلیمتری نیز روی آن نصب شده است.

این هلی کوپتر توانایی حمل زیادی ندارد اما در مواقع اضطراری می توان سه مسافر را در قسمتی کوچک از آن که برای این گونه مواقع طراحی شده جای داد. بدین ترتیب نایت هانتر می تواند برای نجات خلبانان هلی کوپترهای سقوط کرده دیگر در میدان نبرد مورد استفاده قرار گیرد.

 

۷- زد-۱۰ (چین)

هلی کوپتر تهاجمی

این هلی کوپتر تهاجمی اولین هلی کوپتری است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون در ارتش چین وارد خدمت شده است. گفته می شود که یوروکوپتر، آوگوستا و حتی یکی از صنایع ساخت هلی کوپتر روسیه نیز در طراحی و ساخت زد-۱۰ مشارکت داشته اند.

این هلی کوپتر تهاجمی بسیار پیشرفته بوده و اولین نمونه های آن در سال ۲۰۱۰ به ارتش این کشور تحویل داده شد. این هلی کوپتر برای هدف قرار دادن اهداف زمینی طراحی شده و قابلیت های محدودی نیز در زمینه مبارزه هوایی دارد. طراحی این هلی کوپتر و بخصوص دماغه آن طوری بوده که خاصیت رادارگریزی آن را افزایش دهد.

تمامی بخش های حیاتی آن با صفحات مقاوم محافظت شده و سلاح های آن از یک توپ ۳۰ میلیمتری، موشک های هدایت شونده ضد تانک اچ جی-۹ که با موشک های تاو قابل مقایسه است، موشک های ضد تانک اچ جی-۱۰ که با موشک های هلفایر قابل مقایسه است و موشک های هوا به هوا تی وای-۹۰ تشکیل شده اند. این هلی کوپتر توانایی حمل راکت های هدایت شونده را نیز دارد.

 

۶- بل اَی اچ- ۱ زد وایپر (ایالات متحده)

هلی کوپتر تهاجمی

این هلی کوپتر تهاجمی بسیار قدرتمند، انعطاف پذیر و کاربردی است و با دو موتور قدرتمند خود می تواند چند منظوره باشد. هلی کوپتر وایپر بر اساس ساختار هلی کوپتر اِ اچ-۱ دبلیو سوپر کبرا طراحی شده و توسط نیروهای ویژه دریایی ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.

این هلی کوپتر از خانواده کبراهای اَی اچ-۱ است که اولین هلی کوپترهای تماماً تهاجمی جهان به شمار می رفتند. در کل قرار است که ۱۸۹ فروند از این هلی کوپتر ساخته شود و اکثر آن ها از نمونه های قدیمی تر روزآمد شده ساخته خواهند شد. این هلی کوپتر در سال ۲۰۱۰ وارد خدمت نظامی شده و تولید انبوه آن در سال ۲۰۱۲ آغاز شد.

بل اَی اچ-۱ زد وایپر دارای موتورهای جدید، روتور پیشرفته، سیستم ارتباطی بروز و سیستم مشاهده هدف بسیار مدرنی است. این هلی کوپتر دارای سیستم سرکوبی آتش مادون قرمز بوده که اگزوزها را پوشش می دهد.

وایپر به یک توپ سه لوله ای ۲۰ میلیمتری مجهز است و توانایی حمل بیش از ۱۶ موشک ضد تانک هدایت شونده هلفایر و راکت های بدون خاصیت هدایت شوندگی و دو موشک هوا به هوای ساید ویندر را دارد.

 

۵- میل ام آی- ۲۸ هاووک (روسیه)

هلی کوپتر تهاجمی

میل ام آی-۲۸ هاووک یک هلی کوپتر تهاجمی پیشرفته ساخت روسیه است که توانایی پرواز و انجام عملیات در هر گونه شرایط جوی را داشته و می تواند در طول روز و شب ماموریت های درخواستی را به انجام برساند. این هلی کوپتر در دهه ۱۹۷۰ طراحی شده و از سال ۲۰۰۶ در ارتش روسیه به کار گرفته شده است.

ام آی ۲۸ یکی از قدرتمندترین هلی کوپترهای جهان از لحاظ زره پوش بودن است. نمونه های روزآمد شده این هلی کوپتر به توپ ۳۰ میلیمتری، سیستم نجات خدمه اضطراری، سیستم راکتی بدون خاصیت هدایت شوندگی و ۸ موشک ضد زره آتاکا مجهز است.

این هلی کوپتر دارای دو خلبان بوده و توپ قدرتمند آن نیز در زیر دماغه قرار گرفته است. تنها تعداد انگشت شماری از این هلی کوپتر در خدمت ارتش بوده و گفته می شود که تعدادی از آن ها در کنیا نیز مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

۴- بوئینگ اَی اچ- ۶۴ دی آپاچی (ایالات متحده)

هلی کوپتر تهاجمی

بوئینگ اَی اچ- ۶۴ دی آپاچی مجهزترین و قدرتمندترین هلی کوپتر تهاجمی مجهز به سیستم ضد زره بود که در جنگ خلیج فارس مورد استفاده قرار گرفت. این هلی کوپتر که دارای دو موتور توربوشفت و پروانه چهار تیغه ای است برای انجام ماموریت های پیچیده نظامی ارتش ایالات متحده در شرایط جوی مختلف طراحی و ساخته شد.

هلی کوپتر اَی اچ -۶۴ دی آپاچی به سیستم کنترل آتش پیشرفته و تکنولوژی الکترونیکی بسیار مدرنی مجهز شده است. این هلی کوپتر برای دو خلبان طراحی شده و در نوک دماغه آن سنسوری بسیار پیشرفته تعبیه شده که برای دید در شب و دقت در تیراندازی بسیار مناسب است.

این هلی کوپتر تهاجمی یکی از سریع ترین هلی کوپترهای جهان به شمار رفته و نمونه هایی از آن درکشورهای ژاپن، سنگاپور، هلند، امارات و یونان وجود دارد. با توجه به موتور قدرتمندی که دارد، بوئینگ اَی اچ-۶۴ دی می تواند به ارتقاع بیش از ۱۵ هزار پایی نیز پرواز نماید.

این هلی کوپتر توانایی حمل ۱۶ موشک هدایت شونده هلفایر و ۷۶ راکت ۷۰ میلیمتری مخصوص را دارد.

 

۳- کاموف کی اَی-۵۲ هوکوم بی (روسیه)

هلی کوپتر تهاجمی

هلی کوپتر  تهاجمی کی اَی- ۵۲ در واقع نمونه مدرن شده و نسخه دو سرنشینه هلی کوپتر مشهور کی اَی-۵۰ هوکوم است. این هلی کوپتر در مقیاسی محدود و در تعداد کم از سال ۲۰۰۸ به خدمت ارتش روسیه درآمد.

کی اَی-۵۲ یکی از سریع ترین و انعطاف پذیرترین هلی کوپترهای تهاجمی جهان است و بخش زیادی از این قابلیت ها را مرهون دو روتور اصلی کواکسیال با چرخش در جهت مخالف خود می باشد. زره بدنه این هلی کوپتر توان مقاومت در برابر گلوله های تا ۲۳ میلیمتر را نیز دارد و برای خلبانان نیز صندلی های با قابلیت ایجکت طراحی شده است.

این هلی کوپتر تهاجمی قدرتمند دارای یک توپ ۳۰ میلیمتری و بیش از ۱۲ موشک ضد تانک ویکر بوده و توانایی حمل راکت های بدون قابلیت هدایت شوندگی و موشک های هوا به هوای ایگلا- وی را نیز دارد. کی اَ-۵۲ به سیستم مدیریت میدان نبرد مجهز شده و می تواند اطلاعات خود را با هلی کوپترهای دیگر و حتی منابع دیگر نیز به اشتراک بگذارد.

همچنین از این هلی کوپتر می توان به عنوان یک ایستگاه مدیریتی و رهبری برای چندین هلی کوپتر دیگر نیز استفاده نمود. این هلی کوپتر می تواند اهداف را شناسایی کرده و حملات را رهبری و برنامه ریزی نماید.

 

۲- یوروکوپتر تایگر (فرانسه و آلمان)

هلی کوپتر تهاجمی

هلی کوپتر تهاجمی یوروکوپتر تایگر به طور مشترک توسط کشورهای فرانسه و المان توسعه یافته و یک هلی کوپتر تهاجمی سبک تا متوسط به شمار می آید که در سال ۲۰۰۲ وارد خدمت نظامی شده است.

از این هلی کوپتر در ارتش های استرالیا و اسپانیا نیز استفاده می شود. یوروکوپتر تایگر در این سال ها درعملیات نظامی افغانستان، لیبی و مالی مورد استفاده قرار گرفته است. در عملیات های تهاجمی و یا پشتیبانی آتش می توان از یوروکوپتر تایگر استفاده کرد و به دلیل تکنولوژی رادارگریزی به کار رفته در آن توان بقای زیادی در میدان نبرد دارد.

نسخه ی تهاجمی پیشرفته این هلی کوپتر به موشک های ضد تانک تریگات یا هات-۳ مجهز بوده و می توان راکت های بدون قابلیت هدایت را نیز روی آن نصب نمود.

همچنین این هلی کوپتر چندین موشک هوا به هوای استینگر را نیز با خود حمل می کند. در این هلی کوپتر از توپ های معمول خبری نیست و تنها در نسخه ی اسکورت و پشتیبانی آن از یک توپ ۳۰ میلیمتری و موشک های بدون قابلیت هدایت پذیری و البته موشک های هوا به هوای میسترال استفاده شده است.

نسخه اخیر در ارتش فرانسه به کار گرفته شده است. مهم ترین ویژگی این هلی کوپتر موتورهای دوگانه توربوشفت رولز رویس آن است که از قدرت خارق العاده ای برخوردارند.

 

۱-آگوستا اَی ۱۲۹ مانگوستا (ایتالیا)

هلی کوپتر تهاجمی

هلی کوپتر تهاجمی اَی ۱۲۹ مانگوستا اولین هلی کوپتر تهاجمی بود که به طور ویژه برای اروپای غربی ساخته می شود و اولین نمونه های آن در سال ۱۹۹۰ به ارتش ایتالیا تحویل داده شدند.

تولید این هلی کوپتر در سال ۱۹۹۲ به دلیل مشکلات مالی و تغییر یافتن نیازهای علمیاتی با پایان دوران جنگ سرد متوقف شد. سپس نمونه های مانگوستای ایتالیایی رفته رفته با استانداردهای روز جهان مطابقت داده شدند.

اَ ی ۱۲۹ مانگوستا از هلی کوپترهای تهاجمی سبک به شمار آمده و نسبت به نمونه های اولیه از زره کمتری استفاده می کند. با این وجود روتورهای آن توان مقاومت در برابر گلوه های ۳۰ میلیمتری را نیز دارند.

هدف اصلی از ساخت این هلی کوپتر مقابله با تانک های دشمن است و می توان آن را با موشک های ضد تانک هلفایر یا تاو و موشک های ضدهوایی استینگر یا میسترال نیز مجهز ساخت.

همچنین این هلی کوپتر توانایی حمل راکت های بدون قابلیت هدایت را نیز دارد. موشک های تاو اولین و مهم ترین موشک های مورد استفاده قرار گرفته در این هلی کوپتر بودند.

نسخه بین المللی این هلی کوپتر تهاجمی اما کاربردهای متعددی داشته و بسیار انعطاف پذیر است و یک توپ ۲۰ میلیمتری در زیر دماغه آن تعبیه شده است. از این هلی کوپتر می توان برای از بین بردن تانک های دشمن، پشتیبانی از حملات زمینی، شناسایی، پشتیبانی آتش و اسکورت استفاده نمود.

در حال حاضر ترکیه در حال توسعه یک هلی کوپتر تهاجمی بومی است که از این هلی کوپتر الهام گرفته شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x