لانگ دیستنس چیست؟ آیا این رابطه از راه دور خوب است؟

لانگ دیستنس (Long Distance Relationship) ، رابطه ای میان دو نفر است که از لحاظ فیزیکی از هم دور هستند. این دوری ممکن است به دلایل مختلفی مانند مسائل شغلی، تحصیلی، سربازی رفتن، مهاجرت، اضطراب اجتماعی و … به وجود بیاید و یا ازابتدا ارتباط به صورت مجازی شکل بگیرد.

این مسئله می تواند موقتی و یا دائم باشد. در این رابطه افراد امکان دیدار حضوری با هم را ندارند و به کمک راه های ارتباطی مانند نامه نگاری، چت کردن، شبکه های اجتماعی و … با هم در ارتباط هستند.

لانگ دیستنس همیشه به صورت رابطه عاشقانه نیست. مثلا فرزندی که برای تحصیل به کشوری دیگر رفته است با خانواده اش رابطه ی لانگ دیستنس دارد. اما از لانگ دیستنس بیشتر به عنوان رابطه ی عاشقانه از راه دور یاد می کنند.

لانگ دیستنس چیست؟ آیا این رابطه از راه دور خوب است؟

فهرست موضوعات این مطلب

مزایای لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور

لانگ دیستنس در عصری که افراد از تماس های تصویری و چت کردن استفاده می کنند، از هر زمان دیگری نسبت به گذشته ، آسان تر شده است. در گذشته افرادی که دور از هم بودند پول زیادی را برای یک تماس تلفنی محدود پرداخت می کردند یا انتظار نامه ای را می کشیدند که اخبارش حداقل 4 روز قدمت داشت. اما در عصر حاضر با وجود شبکه های اجتماعی و پیامک های فوری فقط در چند دقیقه ارتباط برقرار می شود.

استقلال فردی

در رابطه های معمولی زمانی که دو نفر کنار هم هستند، هر دو دوست دارند کوچکترین تصمیم های طرف مقابل را بدانند و نظر بدهند و یا برای خوشحال بودن یا ارتباط اجتماعی به هم وابسته اند. اما در لانگ دیستنس استقلال فردی وجود دارد و افراد می توانند برنامه های خود را با آزادی عمل بچینند. در این رابطه هر فرد به صورت جداگانه به پیشرفت خود فکر می کند و مسئولیتی نسبت به طرف مقابل ندارد.

افزایش اعتماد به نفس

کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند یا اضطراب اجتماعی دارند در چت کردن راحت تر هستند و احساس بهتری دارند. به مرور زمان این رابطه می تواند به افزایش اعتماد به نفس فرد، برطرف کردن استرس و آمادگی برای رابطه جدی به صورت حضوری کمک کند.

لانگ دیستنس چیست؟ آیا این رابطه از راه دور خوب است؟

دلتنگ شدن

لانگ دیستنس باعث می شود طرفین دلتنگ یکدیگر شوند ، عشق در رابطه کمرنگ نشود و هر دو نفر بیشتر مشتاق دیدار هم باشند. در رابطه های معمولی که دو نفر با هم زندگی می کنند، برای هم عادی می شوند و کم تر ترس از دست دادن یکدیگررا دارند اما وقتی که از هم دور باشند ترس و هیجان بیشتری برای از دست دادن هم دارند. همچنین زمانی که کنار هم باشند از هر لحظه لذت می برند و قدر این فرصت محدود را می دانند.

کاهش بحث و درگیری

وقتی دائما کنار هم نباشید و از هم دور باشید، درگیری های کمتری در رابطه به وجود می آید و سعی می کنید از فرصت کمی که در اختیار دارید به خوبی استفاده کنید و بحث های مهم تر را در اولویت قرار دهید.

فرصت شناخت بیشتر

زمانی که وابستگی در رابطه به وجود بیاید، رابطه به صورت عجولانه به ازدواج می انجامد و طرفین بدون شناخت کامل از هم، در فاصله زمانی کم زیر بار مسئولیت و تعهد می روند. اما در روابط لانگ دیستنس وابستگی به این زودی و به این راحتی به وجود نمی آید و طرفین فرصت بیشتری برای شناخت هم پیدا می کنند.

عدم وابستگی عاطفی

در یک رابطه معمولی که طرفین مرتب کنار هم هستند و همدیگر را می بینند، به خاطر وابستگی زیاد اگر از طرف مقابل شان دورشوند کلافه و افسرده می شوند. ممکن است موقعیتی پیش بیاید که مجبور شوند برای مدتی از هم دور بمانند و تحمل این موضوع برای هر دو نفر بسیار سخت است اما لانگ دیستنس باعث می شود افراد برای چنین موقعیتی آمادگی داشته باشند و به خوبی بتوانند رابطه را مدیریت کنند.

ایجاد اعتماد

رابطه از راه دور شرایط مناسبی برای سنجیدن وفاداری و اعتماد به یکدیگر است و چون طرفین نمی توانند 24 ساعت با هم در ارتباط باشند یاد می گیرند که به وقت یکدیگر احترام بگذارند. در این شرایط متوجه می شوند که با وجود کیلومتر ها فاصله باز هم به یکدیگر وفادار هستند یا خیر.

معایب لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور

لانگ دیستنس چیست؟ آیا این رابطه از راه دور خوب است؟

احساس تنهایی

ممکن است در لحظه های مهم زندگی تان یا زمان هایی که ناراحت هستید، شریک تان حضور نداشته باشد و این باعث شود که احساس تنهایی کنید. در لانگ دیستنس، احساس تنهایی بسیار زیاد است و تحمل این شرایط به صبر و انعطاف پذیری بالایی نیاز دارد.

از بین رفتن عشق و علاقه

افراد معمولا در سنین پایین وارد رابطه لانگ دیستنس می شوند و ممکن است که به مرور علایق آن ها نسبت به هم تغییر کند و احساس نزدیکی و تفاهم میان آن ها کم شود.

در این صورت به مرور زمان فاصله عاطفی بین افراد به وجود می آید و دو طرف مجبور می شوند به رابطه خود پایان دهند.

خیانت

کسی که وارد رابطه لانگ دیستنس شود ممکن است که نیازهایش آن طور که باید از نظر عاطفی، احساسی یا جنسی مورد توجه قرار نگیرد. این موضوع احتمال بروز خیانت را بیشتر می کند و ممکن است که فرد برای برطرف کردن کمبود های عاطفی و احساسی خود با فرد دیگری ارتباط برقرار کند.

رابطه جنسی نیز شاید جزء اصلی رابطه نباشد، اما بخش غیر قابل انکار یک زندگی مشترک است. معمولا رابطه لانگ دیستنس باعث فرصت طلبی فرد می شود و ممکن است ارتباط دیگری را به وجود بیاورد و این باعث کم رنگ شدن و یا یک طرفه شدن رابطه می شود.

افزایش دروغ و حسادت

وقتی که افراد دور از هم زندگی می کنند به سادگی می توانند دروغ هایی را در زمینه های مختلف به طرف مقابل بگویند بدون اینکه دستشان رو شود. قصد آن ها بهتر نشان دادن خود یا تلاش برای جلوگیری از کشمکش است.

دروغ یا پنهان کاری برای هر رابطه ای سم است. رابطه بر پایه تعهد و اعتماد شکل می گیرد اما به خاطر اینکه شما زمان کمی با طرف مقابل ارتباط دارید ممکن است دروغ هم بشنوید.

همچنین ممکن است که در لحظات مهم زندگی او آنجا حضور نداشته باشید، در این صورت احساس حسادت پیش می آید و به دلیل دور بودن از هم حساسیت بیشتری به هم خواهید داشت.

افزایش کشمکش

در رابطه لانگ دیستنس اگر بحث یا سوء تفاهمی بین طرفین پیش بیاید ممکن است نتوانند به خوبی با چت کردن مسئله را توضیح دهند یا احساس واقعی یک دیگر را از پشت چت کردن درک کنند.

یا ممکن است یکی از آن ها به شوخی پیامی به دیگری بفرستد اما دیگری آن پیام را جور دیگری برای خود تفسیر کند و دچار سوء تفاهم شود، که این موضوع کشمکش را شدید تر می کند.

اما وقتی که با کسی رو در رو به دعوا می پردازیم شرایط قابل کنترل تر از وقتی است که از طریق تماس یا چت کردن و از راه دور این کار را انجام می دهیم.

راهکار های حفظ رابطه از راه دور

لانگ دیستنس چیست؟ آیا این رابطه از راه دور خوب است؟

در ارتباط زیاده روی نکنید

بسیاری از افراد فکر می کنند به جبران فاصله فیزیکی باید تمام مدت در ارتباط باشند. اما مهم این است که هر روز در یک زمان درست، ارتباط خوب و موثری با هم برقرار کنید.

 اگر بخواهید 24 ساعته با هم در تماس باشید یا همدیگر را چک کنید، به رابطه صدمه می زنید و این کار باعث می شود که هر دو از دوست داشتن و با هم بودن خسته شوید.

برای رابطه هدف داشته باشید

دو نفر نمی توانند برای همیشه دور از هم زندگی کنند ولی همچنان عاشق هم باشند. بنابراین لازم است که درک و هدف مشترکی داشته باشید، برای رابطه تان هدف گذاری کنید، زمان دور بودن و با هم بودن تان را تعیین کنید و هدف و نتیجه ی این رابطه را مشخص کنید.

در این صورت حتی اگر کیلومتر ها دور از هم زندگی کنید، در راستای اهداف مشترکی با هم تلاش می کنید.

متعهد باشید و اعتماد کنید

شما و طرف مقابل تان هر روز افراد زیادی را میبینید و با آن ها سر و کار دارید اما برای دیدن هم باید به صفحه مانیتور خیره شوید. متعهد بودن در رابطه لانگ دیستنس بسیار سخت است اما اگر تصمیم گرفته اید که در این رابطه باشید، باید سختی های آن را نیز قبول کنید.

یادتان باشد تعهد در کنار اعتماد است که ارزش پیدا می کند. متعهد بودن و ماندن در یک رابطه از راه دور کار آسانی نیست اما این نباید باعث شود که شما به ورطه ی بدبینی کشیده شوید و با هر لایکی که طرف مقابل تان می کند، داستان هایی از خیانت در ذهن تان ببافید.

از تنهایی خود لذت ببرید

سعی کنید در مواقعی که تنها هستید از بودن با خودتان لذت ببرید و خوشحالی تان وابسته به حضور طرف مقابل نباشد. به کار های شخصی خود برسید، ورزش کنید، با خانواده، دوستان و فامیل های تان بیرون بروید، فیلم ببینید و یا هر سرگرمی دیگری که فقط مال خودتان باشد.

خودتان را دوست داشته باشید و بدانید که موفق ترین انسان ها در روابط عاشقانه، کسانی اند که قبل از دوست داشتن کسی، عاشق خودشان هستند. رابطه از راه دور با وجود تمام معایبی که دارد ، این خوبی را دارد که به شما فرصت پیشرفت های شخصی را می دهد و می توانید زمان بیشتری برای پیشبرد هدف های شخصی تان داشته باشید.

با هم روراست باشید

مشکلات را بهتر است از همان ابتدا که هنوز پیچیده نشده اند درمیان بگذارید و حل کنید. بنابراین درباره احساسات خود مانند ترس ، حسادت ، نگرانی یا هر حس دیگری که دارید صحبت کنید و اجازه دهید طرف مقابل کمک و حمایتی را که نیاز دارید برای شما فراهم کند. با پنهان کردن احساسات و صحبت نکردن فقط خودتان را اذیت و رابطه تان را نابود می کنید.

برای هم هدیه تهیه کنید

در مناسبت های خاص مانند تولد، سالگرد یا به عنوان یادگاری برای یکدیگر گل یا هدیه بفرستید و با خرید های آنلاین یکدیگر را غافل کنید. این هدیه می تواند یک چیز کوچک مثل گیره مو، آویز کوچک، جا کلیدی، عطر، حلقه کوچک و … باشد.

گاهی انسان ها خاطرات شان را به اشیا گره می زنند به امید این که با نگاه کردن یا لمس کردن آن ها خاطرات خوش را به یاد بیاورند. یادگاری ها، قدرت احساسی بالایی دارند. بنابراین ممکن است چیزی که به چشم دیگران معمولی و پیش پا افتاده باشد، برای ما ارزش بسیار زیادی داشته باشد.

مثبت فکر کنید

در لانگ دیستنس باید به صورت مداوم انرژی مثبت به خودتان بدهید. طبیعتا انتظار خیلی سخت است و شاید بعضی روز ها احساس تنهایی کنید ولی در نهایت این هدف تان است که به شما انگیزه برای ادامه دادن می دهد.

برای اینکه مثبت اندیش باشید، همیشه شکرگزاری و قدردانی کنید. قدردانی برای اینکه کسی را دارید که دوستش داشته باشید و او هم شما را دوست دارد، برای همه چیز های کوچک زندگی تان مثل وجود امکانات و شبکه های مجازی، آرامش، سلامتی، عشق و امنیت.

کار های دو نفری انجام دهید

می توانید با هم برنامه ریزی کنید و بعضی کار ها را همزمان، با یکدیگر انجام دهید. مانند کتاب خواندن، تماشای فیلم و سریال، بازی های آنلاین، گوش دادن به موسیقی. در تماس های ویدئویی با هم آواز بخوانید، نقاشی کنید یا هر کار دیگری را که دوست دارید با هم انجام بدهید. می توانید هنگام خرید لایو بگیرید و با او صحبت کنید، طوری که انگار با هم خرید رفته اید.

وقتی کتاب یکسانی را می خوانید یا فیلم مشابهی را تماشا می کنید، موضوعات بیشتری برای صحبت کردن خواهید داشت. با این کار حتی با وجود دور بودن از هم، تجربه های مشترکی خواهید داشت.

با هم صحبت کنید

سعی کنید همدیگر را در جریان اتفاقات روزمره هر چند پیش پا افتاده قرار دهید، برای هم عکس و ویس بفرستید، تماس تصویری بگیرید و محبت تان را به هم نشان دهید. هرگز از صبح بخیر و شب بخیر گفتن غافل نشوید.

همدیگر را رو در رو ببینید

دیدارهای حضوری قطعا به پیشبرد رابطه و شناخت بیشترتان از یکدیگر کمک زیادی می کند. بعد از صبوری ها و دلتنگی های زیاد ، به صورت حضوری کنار هم بودن بسیار مهم و لذت بخش است. با هم راه رفتن، غذا خوردن ، دست در دست هم بودن و چیز هایی که برای زوج های دیگر بسیار پیش پا افتاده اند، برای زوج هایی که در رابطه لانگ دیستنس هستند بسیار ویژه و خاص هستند.

سعی کنید در اولین فرصت همدیگر را ببینید اما مراقب باشید افراط و تفریط نکنید و همدیگر را درک کنید.

سخن پایانی

همه افراد نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن دارند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید رابطه های عاطفی از راه دور به وجود می آیند تا افراد بتوانند از هر جای دنیا با هم ارتباط داشته باشند. رابطه های لانگ دیستنس مزایا و معایب زیادی دارد که بهتر است فرد قبل از اینکه وارد این رابطه شود آگاهی های لازم را درمورد آن داشته باشد و مزایا و معایب آن را بپذیرد تا با مسائل شکست عشقی، افسردگی و اضطراب رو به رو نشود.