ساخت اولین دست مصنوعی که از مغز فرمان می‌گيرد

يک نمونه دست مصنوعی که می‌تواند با موفقيت علائم ارسال شده از سوی مغز را اجرا کند، آزمايش شد.

 http://dl.oghyanos.ir/uploads/1419115406951.jpg

به گزارش روز ۲۶ آذرماه وبسايت «نيو ساينتيست» اين دست مصنوعی با علائم ارسال شده از سوی مغز يک زن که به فلج چهاراندام – دو دست و دوپا – مبتلاست، کار کرده است.

حوزه حرکتی دست مصنوعی حدود ۱۰ درجه بوده ولی توانسته تمامی اجسام از جمله سنگ با شکل غيرمتعارف را جابجا کند. حتی در يک آزمايش که در فيلم اين آزمايش آمده، اين دست مصنوعی با موفقيت يک تخم‌مرغ را برداشته و جابه‌جا می‌کند.

دست‌های روباتيک و مصنوعی به تنهايی توانايی اين کار را دارند اما ويژگی خاص اين آزمايش، ترکيب فرمان‌پذيری اعضای مصنوعی از نورون‌ها يا سلول‌های عصبی است.

همچنين «پيتسبورگ گازت» هم گزارشی در مورد اين پروژه نوشته و به جزييات آن پرداخته است. اين پروژه در دانشگاه «پيتسبورگ» در ايالت پنسليوانيای آمريکا و با مديريت «جنيفر کالينگر» اجرا شده است.

برای اين کار، دو حسگر موضعی روی بخش چپ مغز که کنترل سمت راست بدن را برعهده دارد نصب شده است. اين حسگر‌ها علائم مغز را گرفته و برای کامپيوتری می‌فرستد که آن را برای دست مصنوعی و روی صفحه‌ای با ۹۶ نقطه حسگر، ترجمه و ارسال کند.

ويديو روی شبکه یوتیوب «کارل زيمر» نويسنده علمی وبلاگ «لوم» منتشر شده است.

.

Next Post

فال پوست هندوانه و همراه آیین های شب یلدا

ی آذر 30 , 1393
شب یلدا یا شب چله آخرین روز آذر ماه شب اول زمستان و درازترین شب سال است. ایرانیان باستان با باور اینکه فردای شب یلدا با دمیدن خورشید روزها بلندتر شده و تابش نور ایزدی افزونی می  یابد آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید […]

You May Like