روشی مناسب برای گرم کردن موتور ماشین در روزهای سرد

روش گرم کردن موتور ماشین در فصل زمستان یکی از باورهای رایجی است که میان مردم وجود دارد. اما روشن کردن همه ماشینها در هوای سرد به یک گونه است؟

 

 

چرا نباید اتوموبیل را در روزهای زمستانی گرم کرد 

معمولا بسیاری از افراد در روزهای سرد زمستان ، قبل از شروع به حرکت موتور اتومبیل خود را به مدت چند دقیقه روشن می ‎گذارند اما آیا می ‎دانید که این امر باعث کاهش عمر موتور خواهد شد ؟ 

روشی مناسب برای گرم کردن موتور ماشین در روزهای سرد

چنانچه در این بخش از سایت اقیانوس می خوانید مطالعات حاکی از آن است که گرم کردن موتور ماشین قبل از شروع حرکت در روزهای زمستانی ، باعث کاهش یافتن عمر موتور شده و بازده آن را کاهش می ‎دهد . متخصصان مکانیک بر این عقیده اند که بهترین راهکار برای گرم کردن موتور ماشین در روزهای زمستانی ، رانندگی کردن با سرعت بالا است که این امر باعث طولانی تر شدن عمر موتور ماشین و افزایش بازده آن خواهد شد . 

روشی مناسب برای گرم کردن موتور ماشین در روزهای سرد

گرم کردن موتور ماشین به مدت چند دقیقه قبل از شروع حرکت آن ، به ویژه در اتومبیل های مدرن، باعث وارد شدن علاوه بر مصرف بیهوده سوخت ،مقدار سوخت اضافی به درون محفظه سوخت شده و با پخش شدن روغن از روی سیلندر و پیستونها به اطراف ،منجر به آسیب رسیدن به دیواه های سیلندر و کاهش عمر قطعات موتور خواهد شد . 

درست است که رانندگی کردن با ماشینی که به مدت چندین ساعت بی کار بوده و در هوای سرد قرار داشته سخت است اما استفاده از سیستم گرمایشی شیشه ها تا 30% به گرم شدن ماشین قبل از شروع به حرکت کمک می‎ کند . 

با توجه به اطلاعات ذکر شده ، ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که چرا از دیرباز اکثر مردم قبل از شروع به حرکت با اتومبیل در روزهای سرد زمستان ، موتور را به مدت چند دقیقه روشن می‎ کردند ؟

این امر به این دلیل است که اتومبیل های دارای سیستم سوخت رسانی کاربراتور، قببل از انتقال سوخت به محفظه احتراق نیازمند گرم شدن حداقل به مدت 10 دقیقه بوده اند اما با این وجود، از دهه 1960 فناوری اتومبیل سازی به طرز چشم گیری پیشرفت کرده و با وجود موتورهای انژکتوری دیگر نیازی به گرم کردن موتور قبل از حرکت در روزهای زمستان وجود نخواهد داشت . 

در موتورهای انژکتوری یا سیستم سوخت رسانی انژکتوری سوخت توسط یک پمپ مکانیکی یا برقی با فشار به داخل لوله های سوخت رسانی و ریل سوخت وارد می شود و از طریق انژکتورها که در واقع نوعی شیر محسوب می شوند به پشت سوپاپ هوا یا درون سیلندر بصورت پودر شده پاشیده می شود و به این ترتیب مخلوطی از هوا و سوخت برای احتراق در موتور و تولید انرژی بدست می آید. 

روشی مناسب برای گرم کردن موتور ماشین در روزهای سرد
 

در هوای سرد بنزین به راحتی به بخار تبدیل نمی شود و به همین دلیل به اندازه کافی سوخت تولید نمی شود. بنابراین احتراق به خوبی صورت نگیرد. اما در خودروهای انژکتوری ، موتورها به گونه ای طراحی شده اند که در زمان سرد بودن موتور، برای احتراق مناسب مقدار بیشتری سوخت وارد محفظه می شود .

در این وضعیت گرم کردن خودرو قبل از حرکت ، موجب وارد شدن مقدار زیادی سوخت درون محفظه احتراق میشود و بخشی از آن با رسیدن به دیواره های سیلندر، روغن موجود در پیستون ها را نیز در خود حل کند . این روند کاهش تدریجی عمر موتور را در پی خواهد داشت .

روشی مناسب برای گرم کردن موتور ماشین در روزهای سرد

 به جای روشن نگه داشتن موتور قبل از حرکت ، شروع به حرکت به طور آهسته کنید .گرمای خود موتور و رادیاتور باعث می شود تا با گرم شدن تدریجی سنسور ارسال سوخت ،میزان تزریق سوخت به تدریج کم شود .

در ابتدای حرکت نباید فشار زیادی به موتور وارد کنید و به سرعت خود اضافه کنید ، با حرکت آرام به هنگام روشن شدن موتور ، همه چیز برای موتور عادی میشود.

روشی مناسب برای گرم کردن موتور ماشین در روزهای سرد

 همچنین برای اتومبیل خود از کف پوش های مناسب گرمایشی و عایق ضد سرما استفاده کنید که این امر به گرم کردن موتور ماشین کمک به سزایی خواهد کرد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x