چهارشنبه , 26 مرداد 1401
قالب وردپرس درنا توس
خانه / پزشکی و سلامت / پیشگیری و سلامت / اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

اشتباهات رایجی هستند که باعث تشدید بیماری و طولانی تر شدن دوره ی آن می شوند.

 

high fever she is blowing nose BAlJHwFnZb - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

سرماخوردگی و آنفولانزا چنان عوارض طاقت فرسایی دارند که به نظر می رسد آن عطسه ها و سرفه ها و تب ها تا ابد ادامه پیدا خواهند کرد. گرچه هر سرماخوردگی و آنفولانزایی بالاخره به پایان می رسد، اما اشتباهات رایجی هستند که باعث تشدید بیماری و طولانی تر شدن دوره ی آن می شوند. در ادامه به این اشتباهات خواهیم پرداخت.

 

۱- واکسن آنفولانزا نمی زنید

01 shot ways you re actually making your cold or flu worse 181674146 image point fr 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

واکسن آنفولانزا یکی از مؤثرترین ابزارهایی است که برای مهار آنفولانزا در اختیار داریم. این واکسن حتی اگر به طور کامل جلوی آنفولانزا را نگیرد، به حداقل رسیدن عوارض آن کمک می کند. فصل سرماخوردگی و آنفولانزا را باید جدی گرفت و این کار را باید با پیشگیری شروع کرد. واکسن آنفولانزا به بدن شما کمک می کند شروع قدرتمندانه ای در فصل بیماری داشته باشد.

 

۲- به اندازه ی کافی مایعات نمی نوشید

02 fluids ways you re actually making your cold or flu worse 646232902 jirapan16 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

سوپ مرغ یکی از غذاهایی است که خوردن آن در دوران سرماخوردگی توصیه می شود. اما به خاطر مرغ نیست که این غذا به درمان سرماخوردگی کمک می کند، بلکه آب مغذی سوپ است که به تخلیه ی ماده ی مخاطی و تسکین شما کمک می کند.

حفظ آب بدن با نوشیدن آب، چای بدون کافئین و نوشیدنی های بدون قند، بهترین راه برای مقابله با کم آبی ای است که بدن بر اثر تب در دوران بیماری به آن دچار می شود. از مصرف مشروبات الکلی هم در این دوران به کلی پرهیز کنید، چرا که الکل در واقع می تواند کم آبی بدن را تشدید کند.

 

۳- به موقع به پزشک مراجعه نمی کنید

03 doctor ways you re actually making your cold or flu worse 536007865 monkey business images 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

شاید فکر کنید که هر درد و ناخوشی ای ارزش مراجعه به پزشک را ندارد، اما اگر دچار آنفولانزا شده باشید، پزشک می تواند به شما کمک کند. در آنفولانزا، اگر بیمار مصرف داروهای ضد ویروس را ظرف ۴۸ ساعت اول شروع کند، این کار می تواند باعث خفیف تر شدن بیماری و کوتاه تر شدن دوره ی آن شود.

بنابراین سرعت عمل در اینجا اهمیت زیادی دارد. درمان به موقع می تواند حال شما را زودتر بهبود ببخشد و جلوی انتقال ویروس به دیگران را هم بگیرد.

 

۴- در مصرف کربوهیدرات ها افراط می کنید

04 carbs ways you re actually making your cold or flu worse 621606254 kiian oksana 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

وقتی حال خوشی نداریم بیشتر از هر وقت دیگری ممکن است هوس غذاهای مورد علاقه مان را کنیم که اغلب هم مملوء از کربوهیدرات هستند.

اما باید بدانید که قندی که از مصرف کربوهیدرات ها – به ویژه کربوهیدرات های ساده ای مثل شیرینی ها، نان سفید و پاستا – در بدن تولید می شود، می تواند قند خون را فوراً بالا ببرد، مسأله ای که می تواند باعث کاهش تعداد گلبول های سفید خون شود، آن هم در موقعیتی که بیشتر از هر زمان دیگری به این گلبول ها نیاز دارید.

 

۵- بیش از اندازه ورزش می کنید

05 exercise ways you re actually making your cold or flu worse 535444996 spectral design 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

گرچه دائماً بر نقش مهم ورزش در حفظ سلامتی تأکید می شود، اما در دوران سرماخوردگی یا آنفولانزا نباید در این مورد به خودتان سخت بگیرید. انکار بیماری خود و اصرار به ورزش کردن بیشتر برایتان ضرر دارد تا فایده. خودتان را از خواب و استراحت محروم نکنید.

اگر عاشق ورزش کردن هستند می توانید تا زمانی که حال تان بهتر شود، چند روزی را فقط پیاده روی کنید. برای اینکه زودتر بتوانید دوباره سرپا شوید استراحت ضروری است.

 

۶- به اندازه ی کافی لباس نمی پوشید

06 chill ways you re actually making your cold or flu worse 636376904 rawpixel com 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

حتماً بارها از مادرتان شنیده اید که اگر خوب لباس نپوشید سرما خواهید خورد. شاید حق با او باشد، چون قرار گرفتن در محیط سرد و مرطوب می تواند باعث بیمار شدن شما شود. باکتری ها و ویروس ها در دماهای پایین تر رشد می کنند، بنابراین برای مقابله با آن ها باید خود را گرم و خشک نگه دارید.

 

۷- از مکمل های گیاهی استفاده می کنید

07 supplements ways you re actually making your cold or flu worse 530344210 spaxiax 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

داروهای غیر مرسومی مثل گیاهان دارویی چندان موفقیتی در کوتاه کردن دوره ی بیماری یا به حداقل رساندن عوارض آن نداشته اند. حتی بعضی از مکمل های گیاهی ممکن است حال شما را وخیم تر کنند و روی عملکرد داروهایی که برایتان تجویز شده، تأثیر بگذارند.

 

۸- به اندازه ی کافی نمی خوابید

08 sleep ways you re actually making your cold or flu worse 506698627 twinsterphoto 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

شاید فکر کنید که نباید تسلیم بیماری شوید و اجازه دهید شما را از کارهایتان باز دارد، اما اگر به بدن خود فرصت مبارزه با آنفولانزا یا سرماخوردگی ای که دچارش شده اید را بدهید، حال تان زودتر خوب خواهد شد.

دستگاه ایمنی بدن برای اینکه بتواند ترتیب اقدامات دفاعی لازم را دهد، به زمان نیاز دارد. استراحت و خواب کافی، دستگاه ایمنی شما را قوی خواهد کرد. هر قدر می توانید بخوابید تا به بدن خود فرصت بازسازی دهید.

 

۹- از داروهای نامناسبی استفاده می کنید

09 meds ways you re actually making your cold or flu worse 373422979 perfectlab 760x506 - اشتباهاتی که باعث بیشتر شدن دوره سرماخوردگی و انفولانزا میشوند

علائم اولیه ای مثل تب، سردرد، بدن درد و سینوس درد را می توان با مسکن هایی مثل ایبوپروفن یا استامینوفن تسکین داد. با این حال، باید از استفاده از اسپری های بینی آنتی هیستامین خودداری کنید چون می توانند اعتیاد آور باشند و گرفتگی بینی را بیشتر هم کنند.

 

یک دیدگاه

  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و
    امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
    براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =