آموزش ماساژ صورت و فواید ماساژ دادن صورت

ماساژ صورت راهی برای آرام سازی عضلات صورت و افزایش خونرسانی به این ناحیه است. با ماساژ گره‌های لنفاوی اطراف صورت می‌توانید سمومی را که در این ناحیه تجمع پیدا کرده‌اند را دفع کنید.

آموزش ماساژ صورت

 

ماساژ صورت راهی برای داشتن ظاهری زیبا و آرام سازی عضلات این ناحیه است. ماساژ دادن صورت باعث افزایش خونرسانی، جوانسازی و شاداب کردن پوست صورتتان می‌شود و علاوه بر رفع چین و چروک، ماساژ گره‌های لنفاوی اطراف صورت باعث می‌شود سمومی که در این ناحیه تجمع پیدا کرده‌اند، دفع شوند

اگر می‌خواهید خستگی صورت خود را برطرف کنید و با یک ماساژ عالی صورت خود را آرام کرده و سموم تجمع یافته در آن را دفع کنید، این مطلب را بخوانید.

مراحل ماساژ صورت

حالت ایده آل ماساژ دادن صورت این است که در مقابل آینه‌ای بایستید تا بتوانید چهره و حرکات دست خود را مشاهده کنید. لازم است بدانید که ماساژ صورت با بافت‌های عمیق بدن متفاوت است و از آنجایی که پوست صورت حساس‌تر است باید سعی کنید که در هنگام ماساژ صورت از حرکات لطیف و آرام استفاده کنید.

 

۱. آماده سازی و شستن صورت

برای ماساژ دادن پوست باید ابتدا پوست خود را شسته و تمیز کنید. شما می‌توانید صورت خود را با استفاده از شیر پاکن یا یک روغن پاک کننده تمیز کنید، و یا اینکه تنها با آب صورت خود را بشویید و در آخر به آهستگی و با لطافت صورتتان را با حوله خشک کنید. حتی می‌توانید برای اینکه منافذ پوستتان باز شود، پیش از شروع ماساژ صورتتان را بخور دهید.

 

آموزش ماساژ صورت

۲. روغن زدن به پوست

برای اینکه صورتتان نرم‌تر شود و دست و پوست صورتتان اصطکاک کمتری داشته باشند بهتر است از یک روغن استفاده کنید. اندکی روغن مناسب و سازگار با چربی پوستان را انتخاب کرده و آن را بر روی کف دست خود ریخته و سپس به آرامی آن را بر روی صورتتان بمالید. برای این منظور روغن‌های مخصوص ماساژ را می‌توانید تهیه کنید و یا از روغن‌هایی استفاده کنید که برای چربی پوست شما مناسب هستند.

برای انجام این کار با استفاده از کمی روغن، انگشتان دست خود را به آرامی روی صورت خود حرکت دهید، نه اینکه آن را روی پوست بکشید. روغن‌هایی مانند روغن بادام، روغن آرگان و روغن جوجوبا گزینه‌های خوبی هستند که می‌توان از آنها به عنوان روغن ماساژ دهنده صورت استفاده کرد و ویژگی آنها در این است که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند.

اگر پوست شما خیلی چرب است به جای استفاده از روغن، استفاده از کرم مرطوب کننده هم امکان پذیر است.

 

۳. ماساژ دادن

ماساژ صورت را به طور کلی از مرکز صورت شروع کرده و بعد از آن به سمت گونه‌ها رفته و آنها را ماساژ دهید، در مرحله بعد از گونه، اطراف گوش را ماساژ می‌دهید و در پایان فک و گردن را ماساژ دهید.

 

ماساژ گره‌های لنفاوی

در یکسری از بخش‌های سر مانند زیر گوش‌ها غدد لنفاوی قرار دارند که سموم عمده صورت در این نقاط تجمع یافته است. شما می‌توانید با حرکات دایره‌ای از زیر گوش تا کنار گردن، این گره‌ها را ماساژ داده تا سموم تجمع یافته در آنها آزاد شوند.

ماساژ زیر گوش و فک

تنش اغلب در ناحیه فک و گردن ایجاد می‌شود و ماساژ در این ناحیه به کاهش گرفتگی عضلات کمک می‌کند. پس اگر در این بخش احساس آزردگی می‌کنید، با استفاده از انگشتان دستتان، این منطقه را به مدت یک دقیقه با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید.

 

آموزش ماساژ صورت

ماساژ گونه‌ها

برای اینکه گونه‌های خود را ماساژ دهید، دست را روی گونه‌ها گذاشته و دو طرف چهره خود را ماساژ دهید. دستها باید با  حرکات دایره‌ای، اطراف فک و گوشه‌های دهان خود را پوشش دهند. سعی کنید که جهت حرکت ماساژ شما به سمت بالا باشد تا از افتادگی پوستتان جلوگیری شود.

ماساژ پیشانی

برای ماساژ پیشانی نیز حرکات دایره‌ای باید بهره ببرید. دست خود را وسط پیشانی گذاشته و به طرف شقیقه‌ها بکشید و مرتبا این کار را به آرامی تکرار کنید. حدودا یک دقیقه زمان برای ماساژ این بخش ایده آل است.

اگر می‌خواهید خط اخم را ماساژ بدهید هم می‌توانید همین کار را اما اندکی پایین‌تر از مرکز پیشانی انجام دهید، به طوری که نوک انگشتان شما در دو طرف خط اخم قرار گیرند.

اگر پیشانی شما دارای خطوط و چین‌های افقی شده است که می‌خواهید محو شوند، دست خود را به سمت عمود روی خط‌های پیشانی قرار دهید و به همان جهت پیشانی را ماساژ دهید.

تنش در این ناحیه اغلب منجر به سردرد می‌شود، بنابراین اگر سردرد دارید زمان بیشتری را برای ماساژ این بخش صرف کنید. در مناطقی که در عضلات آن احساس گرفتگی می‌کنید، می‌توانید محکم‌تر فشار دهید.

 

آموزش ماساژ صورت

 

ماساژ بینی

برای ماساژ دادن بینی، به آرامی نقطه بالای بینی خود را ماساژ دهید. سپس انگشتان دست خود را به نرمی روی سوراخ‌های بینی بکشید. این کار را برای یک دقیقه تکرار کنید. با ماساژ دادن بینی می‌توانید مشکلات سینوسی خود را تسکین دهید.

ماساژ چشم

انگشتان دستتان را در بخش خارجی چشم و در نزدیکی گوش‌ها قرار دهید. و سپس در یک حرکت دایره‌ای و در جهت برعکس چرخش عقربه‌های ساعت حرکات دورانی ماساژ را از کنار بینی تا ناحیه خارجی چشم انجام دهید.

ماساژ دادن ناحیه چشم شما موجب می‌شود که حالت پف کرده چشم‌ها از بین برود و پوست آن قسمت را روشن‌تر و جوان‌تر می‌کند. برای ماساژ دادن چشم می‌توانید از روغن بیشتری استفاده کنید تا انگشتانتان موجب کشیدن پوست ظریف اطراف چشم نشود.

 

آموزش ماساژ چشم

 

فواید ماساژ دادن صورت

  • رفع چین و چروک صورت
  • شادابی و جوانسازی پوست
  • نرم تر شدن و لطافت پوست
  • رفع تنش عضلات صورت
  • برای آرام ساختن پوست اطراف گره‌های لنفاوی.
  • برای انتشار و دفع سموم
  • برای تحریک تولید اندورفین

 

ماساژ صورت آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین راه برای رفع چین و چروک صورت و جوانسازی و شادابی پوست است. ضمن اینکه می‌توان با کمک آن برخی از گرفتگی‌ها و تنش‌های سینوسی و سردرد را هم رفع کرد. پس توصیه می‌کنیم با استفاده از ماساژ صورت از این مزایا بهره‌مند شوید و با انجام آن زیبایی و سلامتی را برای خود به ارمغان آورید.

 

منبع:ستاره