مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

بعد از 50 سالگی معمولا تغییرات رایجی در بدن زنان و مردان رخ می دهد، احتمال بروز برخی مشکلات و بیماری‌ها بعد از 50 سالگی بسیار بالا می‌باشد.

 

 

تغییرات رایج بدن زنان و مردان در 50 سالگی

خوشبختانه امروزه افراد زیادی به این عقیده دست یافته‌اند که سن فقط یک عدد است. بنابراین نباید از بالا رفتن سن بترسید. البته بعد از 50 سالگی معمولا افراد بیش از همیشه به مشکلات جسمی دچار می‌شوند اما خوشبختانه شما می‌توانید از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کنید؛ به شرطی که از قبل بدانید چه اتفاقاتی در پیش است و چگونه باید با آن‌ها برخورد کنید. در این قسمت از سایت اقیانوس برخی از مشکلات رایج بعد از 50 سالگی را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. کاهش تراکم استخوان

یکی از حقایقی که بعد از 50 سالگی وجود دارد، این است که قد افراد چه در خانم‌ها و چه مردان کاسته می‌شود. همزمان که سن از دوره جوانی می‌گذرد و به دهه 40 و 50 می‌رسد، تراکم استخوانی کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه باید شاهد کوتاه شدن بسیار کم، در قد خود باشید.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

2. بی اختیاری در ادرار

بسیاری از خانم‌ها و آقایان همراه با بالا رفتن سن با بی اختیاری ادرار مواجه می‌شوند و باید به صورت کاملاً اورژانسی به دستشویی بروند، پس از این قضیه تعجب نکنید. راهکار آن نیز انجام تمرین‌های ورزشی و همچنین بهبود عملکرد جنسی می‌باشد.

3. احتمال افسردگی

فرقی ندارد که در گذشته سابقه افسردگی داشته باشید. در هر صورت بالا رفتن سن می‌تواند عاملی برای افزایش افسردگی باشد. علت آن هم ناتعادلی هورمونی است. پیشنهاد می‌کنیم که هیچ وقت تنها نباشید. وقت خود را با دوستان و اعضای خانواده پر کنید و تحت نظر یک روان پزشک باشید، علاوه بر این با مطالعه مطلب “افسردگی را ساده درمان کنید” از رمان‌های ساده و خانگی این مشکل رایج مطلع خواهید شد.

4. افتادگی پلک

افتادگی پلک یکی از اولین نشانه‌های بالا رفتن سن می‌باشد. بعضی از افراد تا حد زیادی افتادگی پلک دارند که به جراحی نیاز پیدا می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق بعد از 50 سالگی بهتر است که به ظاهر خود بیشتر اهمیت دهید. نکات و روتین مراقبت از زیبایی را در اولویت قرار دهید تا بعدا مجبور به استفاده از فیلر یا جراحی پلاستیک نباشید.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

5. مستعد استرس و اضطراب

قطعا استرس و اضطراب در هر دوره از زندگی در بدن ما وجود دارد اما بعد از 50 سالگی سطح لذت از زندگی کاسته می‌شود و شما راحت تر از بقیه با استرس مواجه می‌شوید. مشاوره با یک تراپیست یا روان درمان و سپری کردن اوقات در کنار دوستان و اعضای خانواده سطح استرس شما را می‌کاهد.

6. اختلال تنفسی در خواب

همزمان که خانم‌ها وارد دوره قاعدگی می‌شوند، سطح استروژن آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه علائمی مثل خستگی، خواب آلودگی در طول روز، افزایش وزن بدون دلیل، گردن درد، شانه درد و دندان قروچه در آن‌ها افزایش می‌یابد. همه اینها علائم و نشانه‌های اختلالات تنفسی و یا اختلالات مربوط به خواب هستند. استروژن عاملی برای سفت نگه داشتن عضلات تنفسی است. در نتیجه کاهش استروژن عاملی برای کاهش اکسیژن رسانی می‌باشد. برای جلوگیری از این اتفاق سعی کنید که از قبل علائم هر گونه اختلال تنفسی هنگام خواب را در خودتان بررسی کنید. اگر به دندان قروچه مبتلا هستید، حتماً به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا این مشکلات بعد از 50 سالگی بدتر نشود.

7. ضعیف شدن حس چشایی

بالا رفتن سن و عبور از 50 سالگی، عاملی برای کاهش حس چشایی در افراد می‌باشد. پیشنهاد ما این است که مصرف نمک را کاهش دهید تا حس چشایی شما قوی تر شود. مصرف زیاد نمک برای قسمت‌های زیادی از بدن ضرر دارد که یکی از آن‌ها حس چشایی است.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

8. مستعد اگزما

اختلالات پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و دیگر مشکلات بافتی پوست بعد از 45 سالگی افزایش پیدا می‌کند. پیشنهاد ما این است که به طور منظم به متخصص پوست مراجعه کنید و ژنتیک را هم در نظر بگیرید و با بهبود رژیم غذایی و استفاده از مراقبت‌های پوستی و همچنین تقویت سیستم ایمنی، احتمال ابتلا به این اختلالات را کاهش دهید.

9. کاهش سوخت و ساز

اگر فرد غذای سالم نخورد و فرایند گوارشی در بدن او به خوبی انجام نشود، قطعا سوخت و ساز دچار مشکل خواهد شد. بعد از بالا رفتن سن هم احتمال آن بیشتر است. راه حل ممکن این است که سعی کنید از ورزش‌هایی برای افزایش سوخت و ساز و رژیم غذایی سالم، ویتامین‌ها و مواد معدنی متناسب با وضعیت جسمانی و سن خود استفاده کنید.

10. شکنندگی استخوان

چگالی استخوان با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند که عاملی برای پوکی استخوان نیز هست. پوکی استخوان اکثر افراد در سنین بالا را درگیر می‌کند و خطر شکنندگی استخوان را بالا می‌برد. مصرف ویتامین دی و کلسیم در سنین جوانی تراکم استخوانی شما را حفظ می‌کند و خطر پوکی استخوان و شکنندگی را کاهش می‌دهد.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

11. زبری دستان

شاید زمختی و زبری دستان بعد از 50 سالگی باعث می‌شود که نتوانید به راحتی پوست بدن یا لباس یا هر چیز دیگری را لمس کنید. بسیار مهم است که از کرم‌های مرطوب‌کننده و تقویتی در این دوره استفاده کنید.

12. کاهش انرژی

همه انسان‌ها با پیری و بالا رفتن سن مواجه می‌شوند. یکی از علائم آن کاهش سطح هورمون‌ها و در نتیجه کاهش انرژی بدن است. برای جلوگیری از این اتفاق سعی کنید که در هر سنی به دنبال ایجاد تعادل در بین هورمون‌های بدن باشید تا با کاهش انرژی در سن بالاتر مواجه نشوید.

13. احتمال ابتلا به سرطان پوست

مطالعات نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به سرطان پوست با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. علت آن هم قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید است. پس استفاده از ضد آفتاب و مراجعه به متخصص پوست را فراموش نکنید.

14. مشکلات کبدی

شاید بالا رفتن سن عاملی برای سیروز کبدی یا دل درد‌های مختلف باشد زیرا بالا رفتن سن عاملی برای افزایش سمی در کبد است؛ مخصوصاً اگر رژیم غذایی صحیحی نداشته باشید. برای جلوگیری از این اتفاق از مواد غذایی سم زدا، میوه و سبزیجات، پروتئین، گوشت بوقلمون، چربی سالم مثل آووکادو و غذا با فیبر بالا استفاده کنید. از مصرف شکر و قند هم بپرهیزید.

15. آشفتگی در خواب

اگر شب‌ها نتوانید خوب بخوابید، قطعا در طول روز انرژی کافی ندارید. تقریبا اکثر انسان‌ها با آشفتگی خواب مواجه هستند که بعد از 50 سالگی این وضعیت بدتر می‌شود. پس سعی کنید یک چرخه مناسب برای خواب خود ایجاد کنید.

16. کاهش سطح شنوایی

بسیاری از افراد بعد از بالا رفتن سن با ضعیف شدن حس شنوایی خود مواجه می‌شوند که تاثیر منفی آن را روی زندگی احساس می‌کنند و روابط آن‌ها دچار خطر می‌شود. حتی بعضی از آن‌ها مجبور به استفاده از سمعک می‌شوند. در چنین حالتی بهتر است با یک متخصص گوش صحبت کنید. مغز خود را فعال نگه دارید و ارتباطات خود را در اجتماع افزایش دهید.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

17. عصبانیت زود هنگام

عصبانیت یک اختلال فیزیولوژیک و روانی می‌باشد که بسیاری از افراد را درگیر کرده است. بالارفتن سن شما را بیش از همیشه در معرض عصبانیت قرار می‌دهد. علت آن هم به هم ریختگی هورمونی می‌باشد. پیشنهاد ما این است که حتماً با یک روان پزشک صحبت کنید. از دارو‌های مخصوص در صورت نیاز استفاده کنید و هورمون‌های خود را به حد تعادل برسانید تا از عصبانیت، اضطراب و افسردگی جلوگیری کنید.

18. خشکی چشم

خشکی چشم یکی از عوارض جانبی بالا رفتن سن می‌باشد زیرا غده‌های اشکی دیگر مانند همیشه کار نمی‌کنند. پس بهتر است که مراقبت از چشم خود را افزایش دهید. معمولاً درمان‌های زیادی برای خشکی چشم ارائه می‌شود و حتی پزشک می‌تواند در صورت نیاز، دارو هم تجویز کند. پس هیچ جای نگرانی نیست.

19. آب مروارید

در طول زندگی لنز‌های داخل چشم به تدریج ضخیم‌تر می‌شوند و حتی ممکن است یک لایه روی قسمت شفاف کریستالی را بپوشاند. همین تغییر عاملی برای آب مروارید است که معمولاً در 60 سالگی احتمال آن بالاتر است و باعث تاری دید و مشکلات بینایی در نور کم می‌شود. معمولاً جراحی آب مروارید یک جراحی ساده است. همچنین باید سعی کنید در دوران جوانی و قبل از 50 سالگی از چشم خود در برابر نور آفتاب با عینک آفتابی محافظت کنید و یک رژیم غذایی سالم با منابع آنتی اکسیدانی حاوی سبزیجات و میوه مصرف کنید.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

20. آپنه خواب

حتما افرادی را در سنین بالا مشاهده کرده اید که هنگام خواب خروپف می‌کنند و نمی‌گذارند شما خواب راحتی داشته باشید. آپنه خواب یکی از مشکلاتی است که به دلیل بالا رفتن سن و اختلالات موجود در ماهیچه‌های تنفسی رخ می‌دهد و خروپف را ایجاد می‌کند اما باید مراقب باشید که دچار آپنه شدید نشوید و به جریان تنفسی شما آسیب وارد نکند.

در چنین شرایطی حتماً به پزشک مراجعه کنید. شاید گرفتگی در مسیر جریان تنفسی وجود دارد و پزشک باید با دارو آن را درمان کند. همچنین کیفیت ضعیف خواب و خستگی عاملی برای آپنه خواب است که احتمال حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. پس حتما این مسئله را جدی بگیرید.

21. نیاز به دوره طولانی تر برای ریکاوری

افراد بالای 50 سال قطعاً مانند جوان‌ها نمی‌توانند بعد از ورزش، بیماری و انجام یک فعالیت فیزیکی ریکاوری شوند. پس چه بهتر که فعال باقی بمانید، بدن خود را به فعالیت عادت دهید که برای سلامت قلب شما هم بسیار مهم است. همچنین بیشتر از قبل استراحت کنید و رسیدگی به خود را افزایش دهید.

22. خونریزی بینی

خونریزی بینی یکی از مشکلات رایج در سنین بعد از 50 سالگی می‌باشد، زیرا رگ‌های خونی نازک‌تر می‌شوند و از میزان مقاومت آن‌ها کاسته می‌شود. خونریزی بینی معمولا به دلیل مشکلات فشار خون بالا افزایش پیدا می‌کند و معمولاً برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد می‌کنند که در اتاق خوابی بخوابید که هوای مرطوب دارد و یا از دستگاه بخور استفاده کنید تا رطوبت لازم را ایجاد کند.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

23. مشکل تاندونیت

تاندونیت یک مشکل رایج است که بعد از 50 سالگی اتفاق می‌افتد. علت آن هم کاهش انعطاف در استخوان‌ها می‌باشد. معمولاً تاندون‌ها با بالا رفتن سن ضعیف می‌شود و درد مزمن را ایجاد می‌کند که در قسمت بازو و ساق پا بیشتر اتفاق می‌افتد و انجام حرکات تکراری، احتمال آن را افزایش می‌دهد. انجام حرکات کششی منظم و استراحت کافی به جلوگیری از این مشکل کمک خواهد کرد.

24. سندروم تونل کارپل

آسیب دیدگی‌ها به دلیل انجام این حرکت تکراری در بدن مانند تایپ کردن با بالا رفتن سن احتمال بیشتری دارد. این سندروم در ناحیه‌ای اتفاق می‌افتد که عصب‌ها به سمت مچ دست و انگشتان می‌روند و یک بافت زخم در ناحیه عصبی ایجاد می‌گردد. معمولا ماساژ درمانی و استفاده از اشعه فراصوت به درمان این وضعیت می‌پردازد. استفاده از کیبورد‌های آرگونومیک راهی مناسب برای جلوگیری از این مشکلات هستند.

25. مشکلات تیروئید

همزمان که سن افراد بالاتر می‌رود، احتمال ابتلا به اختلالات تیروئید نیز بالاتر خواهد رفت. علائم تیروئید کم‌کار شامل سرد شدن بدن، ضعف ماهیچه و افزایش وزن است. پس حتما این هورمون‌ها و وضعیت تیروئید‌ها را با انجام آزمایش مورد بررسی قرار دهید و نسبت به آن‌ها بی تفاوت نباشید.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

26. مشکلات مربوط به پروستات

جالب است بدانید که مشکلات مربوط به پروستات برای بسیاری از افراد در سنین بالا رخ می‌دهد. احتمال سرطان پروستات در مردان در سنین بالا نیز بیشتر است. پس بهتر است هر چند وقت یکبار چکاپ کامل و آزمایش خون داشته باشید تا هرگونه مشکلاتی را در بدن برطرف کنید.

27. کمبود مواد مغذی در بدن

افراد بالای 50 سال جذب کمتری نسبت به افراد جوان تر دارند. در نتیجه باید مراقب تعادل مواد مغذی باشید و به مصرف ویتامین، مواد معدنی و منیزیوم بیشتر اهمیت دهید. پیشنهاد ما این است که یک رژیم غذایی شامل چربی‌های سالم و فیبر کافی داشته باشید و مکمل‌های تقویتی و تجهیزات پزشکی را فراموش نکنید.

28. کاهش سطح عملکرد ذهن

مراقب عملکرد ذهن خود باشید. برای جلوگیری از این اتفاق، کافی است که مغز خود را فعال نگه دارید. مثلاً سعی کنید در دوره جوانی مطالعه داشته باشید تا در سنین بالا دچار مشکل نشوید.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

29. شکنندگی و چروک پوست

بالا رفتن سن تاثیر منفی روی پوست دارد زیرا تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که رژیم غذایی سالم داشته باشید و از ضعف پوست در سنین بالا جلوگیری کنید. مصرف مکمل‌های تجویزی و راه‌های مراقبت از پوست را نیز فراموش نکنید.

30. کاهش سطوح هورمونی در بدن

جالب است بدانید که هم مردان و هم زنان بعد از بالا رفتن سن هورمون‌های زنانه و مردانه شان کاهش پیدا می‌کند که معمولاً بعد از سن یائسگی یعنی بعد از 50 سالگی، این مشکل افزایش خواهد یافت. بهتر است که حتما به یک درمانگر مراجعه کنید و تحت نظر او عمل کنید.

31. کاهش تراکم ماهیچه ها

کاهش تراکم ماهیچه‌ها به دلیل کاهش کلاژن در بدن اتفاق می‌افتد. بخشی از این روند نیازمند این است که این شرایط را بپذیرید. بیش از حد به خودتان فشار وارد نکنید. از طرف دیگر تمرین کردن و تناسب اندام را فراموش نکنید.

مشکلات و بیماری‌های رایج بعد 50 سالگی

32. کمبود خواب و عاملی برای آلزایمر

شواهد نشان می‌دهد که آلزایمر در سنین بالا به دلیل به هم ریختگی خواب اتفاق می‌افتد. پس مراقب باشید که کمبود خواب خود را اصلاح کنید. اگر لازم است دارو مصرف کنید تا از مشکلاتی مثل آلزایمر در سنین بالا در امان باشید.

33. افزایش آدرنالین

بالا رفتن سن یعنی خاموش شدن رادارهای بدن که به میزان بالای آدرنالین مرتبط است. افزایش آدرنالین در بسیاری از افراد عاملی برای بی خوابی، آلزایمر، اضطراب، خشم، عصبانیت و اعتیاد در سنین بالا است که سبک زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته می‌توانید نگاه مثبتی داشته باشید، زیرا افزایش آدرنالین باعث می‌شود که افراد زندگی خود را بهتر مدیریت کنند اما در هر صورت باید از رژیم غذایی سالم استفاده کنید و خود را از استرس دور نگه دارید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x