خوراکی هایی که در دوران بارداری نباید خورده شوند

ممكن است تحمل خوردن هر غذايي را نداشته باشيد و شايد خيلي از خوراكي‌هايي كه پيش از اين با ديدن‌شان چشم‌هاي‌تان برق مي‌زده- با شكل گرفتن يك جنين در رحم‌تان- حال شما را خراب كند. شايد پس از چند روز بي‌ميلي به غذا خوردن، يك سيخ جگر هم اشتهاي‌تان را تحريك كند و هم توان از دست رفته‌تان را به شما برگرداند، اما متخصصان مي‌گويند حتي براي از بين بردن ضعف‌تان در اين روزها يا براي فرونشاندنhttp://dl.oghyanos.ir/uploads/1424387774491.jpg ويارتان، حق نداريد سراغ بعضي خوراكي‌ها برويد.

از نظر آنها برخي از غذاهايي كه به اشتباه آنها را تقويت‌كننده و پرخاصيت تلقي مي‌كنيم، مي‌توانند به سلامت شما و جنين‌تان آسيب بزنند پس تا بسته شدن پرونده بارداري‌تان با وسواس بيشتري منوي غذايي‌تان را انتخاب كنيد و از مصرف آنچه در ادامه مطلب آورده‌ايم پرهيز كنيد.

كمتر قهوه بخوريد چون. . .
در ماه‌هاي بارداري قيد خوردن قهوه و نسكافه را بزنيد. شما در اين ماه‌ها تنها مي‌توانيد 200 ميلي‌گرم كافئين در روز مصرف كنيد و اگر بيشتر از اين ميزان نوشيدني كافئين‌دار در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد، نوزادي كم‌وزن را به دنيا مي‌آوريد يا باعث سقط جنين‌تان مي‌شويد اما نوشيدني‌هاي حاوي كافئين تنها در درازمدت بر سلامت جنين اثر نمي‌گذارند، متخصصان مي‌گويند در همان لحظه‌اي كه نوشيدني به بدن شما وارد مي‌شود، جنين‌تان احساس بي‌قراري مي‌كند و در رحم شما آرامشش را از دست مي‌دهد پس حتي اگر تصور مي‌كنيد ميزان كافئين مصرفي‌تان نمي‌تواند باعث مرگ جنين شود، براي حفظ آرامش او قيد قهوه و نسكافه را بزنيد.

چه چيزهايي مثل قهوه مضر هستند؟
چاي: ميزان كافئين موجود در چاي از قهوه كمتر است اما اگر چاي‌خور حرفه‌اي هستيد و ليوان پشت ليوان از اين نوشيدني مي‌نوشيد، باز هم جنين‌تان را در معرض خطر قرار مي‌دهيد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد اگر هر روز 600 ميلي‌گرم كافئين مصرف كنيد، فرزندتان كم‌وزن مي‌شود و اگر اين ميزان را به 800 ميلي‌گرم در روز برسانيد خطر جدي‌تري فرزندتان را تهديد مي‌كند.

نوشيدني‌هاي گازدار: بسياري از نوشيدني‌هاي گازدار مثل نوشابه‌هاي سياه هم كافئين دارند و خوردن نوشابه‌هاي انرژي‌زا هم مي‌تواند اين ماده را بيش از آنچه نياز داريد به بدن‌تان برساند.

كمتر جگر بخوريد چون. . .
اگر براي تقويت خود و جنين‌تان هر هفته به ميدان بهمن سر مي‌زنيد و چند سيخ جگر مي‌خوريد، بايد بگوييم به جاي محافظت از فرزند آينده‌تان به او آسيب مي‌زنيد. مصرف بيش از اندازه ويتامين A در دوران بارداري- به‌ويژه در سه ماه اول- باعث مي‌شود جنين‌تان به خوبي رشد نكند. تنها ويتامين A موجود در 100 گرم جگر، چندين برابر بيشتر از ميزاني است كه در بارداري به آن نياز داريد.

اما تنها ويتامين A موجود در جگر نيست كه بايد دليل پرهيز شما از آن باشد؛ متخصصان مي‌گويند جگر گوسفند يا مغز آن‌كه از خوراكي‌هاي محبوب ايراني‌ها هستند، در خود باكتري «لستريا» دارند و بر جنين در حال رشد اثر منفي مي‌گذارند، حتي مي‌توانند باعث سقط جنين يا مرده‌زايي شوند.

چه چيزهايي مثل جگر مضر هستند؟
هويج: درست است كه مصرف هويج در بارداري ممنوع نيست اما اگر براي تقويت خودتان هر روز يك ليوان آب هويج مي‌خوريد، با دريافت بيش از اندازه ويتامين A به جنين‌تان آسيب مي‌زنيد. پس بیشتر مراقب خوراک تان باشید.

http://dl.oghyanos.ir/uploads/142438821021.jpg

كمتر سوسيس و كالباس بخوريد چون. . .
كمتر كسي است كه نداند در سوسيس و كالباس و فرآورده‌هاي گوشتي كه در گروه آنها جا مي‌گيرند، نيترات فراوان وجود دارد. مصرف اين خوراكي‌ها كه در آنها به وفور مواد نگهدارنده به كار رفته باعث مي‌شود خطر ابتلاي فرزندتان به آلرژي بعد از تولد بيشتر شود و البته ريسك ابتلايش به سرطان هم بالا برود. برخي از پژوهش‌ها احتمال ابتلا به تومور مغزي و ديابت در صورت مصرف اين خوراكي‌هاي سرشار از نيترات را هم ثابت كرده‌اند، پس اگر به‌خاطر خودتان از آنها صرف نظر نمي‌كنيد، براي حفظ سلامت فرزندتان سراغش برويد.

چه چيزهايي مثل سوسيس مضر هستند؟
رب گوجه: همه محصولاتي كه در آنها نگهدارنده هست، مي‌توانند به جنين شما آسيب بزنند. شايد مصرف ميزان كمي رب گوجه آسيب قابل توجهي به فرزند شما نزند، اما بد نيست در 9 ماه بارداري‌تان، گوجه تازه را جايگزين اين محصول کنید كه ميزان زيادي نگهدارنده را در خود جا داده است.

كمتر بادام‌زميني بخوريد چون. . .
در ماه‌هاي بارداري بايد قيد خوردن خوراكي‌هايي كه به آنها آلرژي داريد را بزنيد و اگر نسبت به آلرژيك بودن‌تان به برخي خوراكي‌ها اطمينان نداريد، براي احتياط نبايد سراغ‌شان برويد. بادام‌زميني از خوراكي‌هايي است كه توصيه مي‌شود خانم‌هاي باردار سراغش نروند. گفته مي‌شود اين دانه پرطرفدار مي‌تواند كودك شما را كم‌هوش كند. متخصصان مي‌گويند براي جلوگيري از بيمار شدن فرزندتان نه‌تنها در ماه‌هاي بارداري بلكه در دوران شيردهي هم بايد قيد خوردن هر خوراكي كه در آن بادام زميني به كار رفته را بزنيد.

http://dl.oghyanos.ir/uploads/1424388211333.jpg

كمتر استيك بخوريد چون. . .
گوشت خام يا گوشتي كه به ميزان كافي پخته نشده، مي‌تواند باكتري سالمونلا يا توكسوپلاسموز را به جان شما برساند و به جنين‌تان آسيب بزند. اگر اهل خوردن استيك آبدار هستيد، تا پايان يافتن بارداري‌تان بايد قيد خوردنش را بزنيد. گوشت نيم‌پز مي‌تواند اين باکتري‌ها را به بدن‌تان وارد كند و براي دور شدن از چنين خطري بايد گوشت را در دماي 75 درجه سانتي‌گراد به خوبي بپزيد.

چه چيزهايي مثل استيك مضر هستند؟
سوشي: اين روزها بازار سوشي خوردن نه‌تنها در كشورهاي آسياي شرقي بلكه در همه دنيا داغ است، اما متخصصان مي‌گويند ماهي خام هم مي‌تواند باكتري‌ها و انگل‌هايي را به بدن شما وارد كند كه براي سلامت جنين‌تان مضر هستند.

خمير كيك: اگر قبل از آنكه كيك را در فر بگذاريد خميرش را مي‌چشيد، مراقب باشيد. تخم‌مرغ خامي كه در خمير كيك وجود دارد هم مي‌تواند باكتري «لستريا» را به بدن مادر و جنين وارد كند. به همين دليل نه‌تنها بايد قيد چشيدن خمير كيك را بزنيد بلكه بايد از خوردن تخم‌مرغ عسلي يا سس‌هاي خانگي كه در آن تخم‌مرغ خام به كار رفته هم پرهيز كنيد.

كمتر ماهي جنوب بخورید چون. . .
مصرف بيش از اندازه جيوه در دوران بارداري مي‌تواند فرزندي كم‌هوش را به شما هديه دهد. به همين دليل بهتر است در ماه‌هاي بارداري، قيد خوردن بسياري از ماهي‌هاي جنوب كه جيوه فراوان دارند و به رشد عصبي فرزندتان صدمه مي‌زنند را بزنيد و به جاي آنها سراغ ماهي‌هايي مثل سالمون يا كنسرو ماهي تن برويد؛ ميزان جيوه آنها كمتر است.

اگر طعم سالمون خام را دوست داريد به همان دليلي كه بايد از خوردن گوشت خام پرهيز كنيد، سراغ سالمون خام هم نبايد برويد. گذشته از اين، درست است كه كنسرو ماهي تن جيوه زيادي ندارد، اما در بارداري اجازه خوردن زياد كنسروها را هم نداريد، پس به اندازه‌اي از اين خوراكي‌ها بخوريد كه هوس بارداري‌تان خاموش شود. البته مصرف ماهي كه امگا 3 فراواني دارد براي شما در دوران بارداري نفع زيادي هم دارد، پس در انتخاب ماهي وسواس به خرج دهيد اما آن را از برنامه غذايي‌تان حذف نكنيد.

چه چيزهايي مثل ماهي جنوب مضر هستند؟
ماهي‌هاي پير و بزرگ: ماهي‌هاي بزرگتر معمولا بيشتر هم عمر مي‌كنند و به همين دليل ميزان بيشتري جيوه در بدن خود ذخيره مي‌كنند، بنابراین توصيه مي‌شود خانم‌هاي باردار سراغ آنها نروند.

شاید ندانید، اما …
بسياري از مواد غذايي در دوران بارداري بدون آنكه آسيبي براي شما و جنين‌تان به همراه بياورند، شرايط را براي شما سخت مي‌كنند، پس براي راحتي خودتان در اين ماه‌ها سراغ چنين خوراكي‌هايي نرويد.

 

http://dl.oghyanos.ir/uploads/1424388210882.jpg

كمتر آجيل بخوريد چون. . .
بسياري از خانم‌هاي باردار در اين ماه‌ها صاحب صورتي پرجوش مي‌شوند. اگر شما هم در اين گروه قرار داريد، لااقل در ماه‌هاي اول كه صورت‌تان بيشتر جوش می‌زند، قيد خوردن آجيل و خوراكي‌هايي كه باعث بيشتر شدن آكنه روي پوست‌تان مي‌شوند را بزنيد. درست است كه اين آجيل‌ها فايده‌هاي زيادي دارند، اما زياد خوردن‌شان در اين ماه‌ها هم شما را به مادري چاق تبديل مي‌كند و هم زيبايي‌تان را تهديد مي‌كند.

 كمتر نخود بخوريد چون. . .
حبوبات ازجمله اين مواد هستند كه با خوردن‌شان بيشتر از خانم‌هاي باردار ديگر نفخ مي‌كنيد و به‌خاطر نفخ احساس ناخوشايندي را تجربه مي‌كنيد. حتما مي‌دانيد كه اغلب خانم‌ها در بارداري دچار نفخ می‌شوند؛ پس در اين ماه‌ها قيد خوردن خوراكي‌هايي كه اين حالت آزار‌دهنده را بيشتر مي‌كنند، بزنيد.

كمتر موز بخوريد چون. . .
درست است كه پتاسيم موجود در موز مي‌تواند در بارداري فايده زيادي به بدن‌تان برساند اما اگر ازجمله خانم‌هايي هستيد كه در اين ماه‌ها از يبوست شكايت مي‌كنند، بايد فكر خوردن اين ميوه را از سرتان بيرون كنيد. موز به خودي‌خود مي‌تواند افراد مستعد به يبوست را به اين مشكل گرفتار كند و در بارداري، ممكن است اين مشكل را براي‌تان دوچندان كند.