حواس چشایی، بویایی و لامسه در دنیای مجازی

زمانی را تصور کنید که بتوان از طریق اینترنت و در کنار فرستادن متن و صدا و فیلم، آنچه را که هزاران کیلومتر دورتر از شماست ببویید، لمس کنید و یا حتی مزه کنید.

 

http://dl.oghyanos.ir/uploads/14230943991.jpg

سالهاست که علاقمندان دنیای اینترنت آرزوی دیدن چنین روزی را دارند و حالا «آدریان دیوید چیوک»، استاد محاسبات فراگیر دانشگاه لندن سعی کرده با ابداعات جدیدش این آرزوی دیرین را عملی کند.

وی گفت: تصور کنید در حال نگاه کردن به دسکتاپ، آیفون یا لپ تاپ خود هستید. در این حالت همه چیز در آن سوی شیشه و در آن سوی پنجره وجود دارد. در دنیای واقعی، ما می‌توانیم این پنجره‌ها را باز کنیم و هر آنچه را که در آن سو قرار دارد لمس کنیم، بچشیم یا ببوییم. بنابراین، آنچه باید انجام داد این است که شیوه برقراری ارتباط با رایانه‌مان را تغییر دهیم و آن را به آنچه در دنیای فیزیکی با هر پنج حسمان انجام می‌دهیم، نزدیک کنیم.

برای بوییدن از طریق رایانه، پژوهشگران دستگاه کوچکی ساخته‌اند به نام «سن‌تی» (Scentee) که به برنامه ویژه‌ای که روی گوشی‌های هوشمند نصب شده، متصل می‌شود.

آدریان دوید چیوک افزود: سن تی یک دستگاه کوچک است که می‌توانید آن را با یک رابط صوتی به تلفن همراهتان وصل کنید. این وسیله به شما اجازه می‌دهد که یک پیام بویایی را از طریق تلفنتان بفرستید. مثلا اگر تولد کسی باشد، می‌توانید برایش پیامی با بوی توت فرنگی بفرستید.

این دستگاه کوچک به شما اجازه می‌دهد تا عطر گلهایی مانند اسطوخودوس و گل یاس، میوه‌هایی مانند توت فرنگی و یا رایحه‌های محرکی مانند قهوه را برای دیگران بفرستید. «سن تی» مجهز به یک کارتریج قابل تعویض با بوهای مختلف است و در هر کارتریج حدود 100 اسپری مختلف وجود دارد. به این ترتیب و به کمک این فناوری و با استفاده از گوشی‌های هوشمند می توانید اتاق اطرافیان را به آرامی و متناسب با روحیات و سلیقه آنها با بوهای مختلف معطر کنید.

و اما برای حس لامسه، آدریان چیوک و گروهی از پژوهشگران ژاپنی، دستگاه کوچک حلقه‌ای شکلی ساخته‌اند که بوسیله آن می‌توان از طریق اینترنت حس لامسه را نیز منتقل کرد.

وی گفت: این دستگاه «رینگ یو» (RingU) نامیده می‌شود و شما می‌توانید مثل انگشتر آن را به انگشت کنید. رینگ یو به گوشی هوشمند وصل می‌شود و به این ترتیب می‌توانید به هر کسی در دنیا از طریق اینترنت متصل شوید. مثلا من در لندن و دوستم در توکیوست. من می‌توانم انگشتانم را بفشارم و دوستم در توکیو این فشار را در انگشتانش از طریق اینترنت حس کند. این روشی برای برقراری ارتباطات لمسی از طریق گوشی‌های هوشمند است.

وقتی کسی حلقه رینگ یو را لمس می‌کند، این احساس لمس به شیوه‌ای دیجیتالی به دیگر حلقه‌های مشابه منتقل می‌شود و همین حس را در آنجا تکرار می‌کند. این حلقه‌ها برای ارتباط و انتقال احساس، تکنولوژی بلوتوث را به کار می‌گیرند. با حلقه «رینگ یو» می‌توانیم یک شبکه خصوصی ایجاد کرده و از آن برای فرستادن پیامها، عکس‌ها و تصاویر استفاده کنیم.

آدریان چیوک همچنین نمونه اولیه دستگاهی را ساخته که «ماشین چشایی الکترونیکی» نامیده می‌شود. این وسیله قادر است طعمهای ترش، شور و تلخ را از طریق سیگنال‌های الکتریکی ایجاد کند، اما برای ایجاد طعمهای شیرین، لازم است کمی تغییر دما ایجاد شود و زبانمان را گرم کنیم. این سیگنال‌های الکتریکی هم می‌توانند از طریق اینترنت سفر کنند و به مقصد مد نظرمان برسند.

آدریان چیوک گفت: ما متوجه شدیم که در فرکانسهای ویژه ای و در دامنه‌های الکتریکی متفاوتی، می‌توان طعم و مزه‌های مصنوعی مختلفی را ایجاد کرد. برای ایجاد طعم‌های مجازی باید زبان را میان این دو صفحه نقره‌ای الکتریکی قرار داد.

این صفحات الکتریکی زبان را تحریک می‌کنند و پیامی به مغزتان می‌فرستند و در نهایت باعث می شوند که شما چیزی مانند یک حس چشایی مجازی را در مغزتان درک کنید.

تحقیقات آدریان چیوک همچنان ادامه دارد. او سعی دارد در آزمایشگاهش تا جای امکان، دنیای واقعی و دنیای مجازی را با یکدیگر ترکیب کند.

 

اخبار علمی – فارس