ترفندهای موثر برای خوب خوابیدن بچه و خوش خواب بودنش

کودکان برای رشد به خواب کافی احتیاج دارند.راه حل های مناسب برای خوب خوابیدن بچه کمک زیادی به والدین میکند همچنین بر کیفیت خواب کودک تاثیر میگذارد.

ترفندهای موثر برای خوب خوابیدن بچه و خوش خواب بودنش

خواباندن کودکان شاید یکی از بزرگ ترین معضلاتی باشد که خانواده‌ ها با آن درگیر هستند، زیرا معمولاً کودکان بهانه گیری می کنند و راحت نمی خوابند اما خوشبختانه راهکار هایی است که از طریق آن ها بتوانید کاری کنید تا کودک شما راحت ‌تر بخوابد که در این قسمت از سایت اقیانوس این راهکار ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ساعت خواب مشخص تنظیم کنید

اگر کودک ساعت‌ خواب مشخصی داشته باشد، قطعاً می‌ تواند راحت‌ تر بخوابد. او در طول شبانه روز باید 9 الی 11 ساعت خواب داشته باشد. سعی کنید که یک ساعتِ خوابِ منظم برای او تنظیم کنید.

ترفندهای موثر برای خوب خوابیدن بچه و خوش خواب بودنش

ساعت بیداری مشخص داشته باشید

کودک حتما باید سر یک ساعتِ خاص از خواب بیدار شود. یعنی اگر ساعتِ 9 شب خوابید، می‌ توانید 9 صبح او را بیدار کنید و هر روز این کار را انجام دهید تا عادت کند و شب ها هم راحت تر بخوابد.

ترفندهای موثر برای خوب خوابیدن بچه و خوش خواب بودنش

یک روتین خواب پایدار و دائمی داشته باشید

روتین ها برای نوزادان، کودکان و بچه ها قبل از دوران مدرسه اهمیت بسیار زیادی دارند. حتما سر ساعت شام بخورید تا فرزندتان بتواند سر ساعت به رختخواب برود.

حداقل 2 ساعت قبل از خواب کامپیوتر،‌ تلویزیون و موبایل را کنار بگذارید

ملاتونین هورمونی است که برای خواب در بدن ترشح می شود و اگر در معرض نور قرار بگیرید، ترشح آن متوقف می گردد. پس بهتر است که حداقل 2 ساعت قبل از خواب؛ تمام لوازم را خاموش کنید تا این هورمون در بدن کودک تان ترشح شود.

 استرسِ قبل از خواب را کم کنید

یکی دیگر از هورمون ها کورتیزول است که خواب را به هم می‌ ریزد و باعث ایجاد استرس و هیجان می شود. وقتی استرس را قبل از خواب کم تر کنید، کودک راحت تر می‌ خوابد.

ترفندهای موثر برای خوب خوابیدن بچه و خوش خواب بودنش

محیط را برای خواب آماده کنید

محیطی که کودک در آن می خوابد، باید کاملاً ساکت با دمای مطلوب و آرامش بخش باشد تا بتواند راحت تر داخل آن ریلکس کند و بخوابد.

کمی محیط را خنک کنید

اگر داخلِ اتاقِ کودک بیش از حد گرم باشد، او نمی‌ تواند خواب راحتی داشته باشد و خوابش به هم می ریزد. بهتر است که مقدار خیلی کمی محیط را خنک کنید تا خواب آرام تری داشته باشد، زیرا اگر دمای بدن افزایش پیدا کند خواب به تعویق می‌ افتد.

ترس های او را از بین ببرید

باید بدانید که کودک از چه چیز هایی می ترسد و باعث می شود که در تاریکی نماند و آرامش نداشته باشد. پس آن ها را بهبود ببخشید و سعی کنید که محیطی پر از آرامش را برایش فراهم کنید.

ترفندهای موثر برای خوب خوابیدن بچه و خوش خواب بودنش

تمرکزِ او را از روی خواب بردارید

نباید بیش از حد کودک را اجبار کنید تا بخواهد سر ساعتی که شما می گویید بخوابد. به جای آن بهتر است که روی ریلکس بودن و آرامش کودک تان تمرکز داشته باشید.

اختلالات خواب را پیدا کنید

گاهی اوقات با وجود همه راهکار هایی که در نظر می گیرید اما کودک خواب راحتی ندارد. احتمالاً به یکی از اختلالات خواب دچار شده که باید پیگیری شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x