5 نکته برای تشخیص جنس پارچه توسط آتش

5 نکته برای تشخیص جنس پارچه توسط آتش

5 نکته برای تشخیص جنس پارچه توسط آتش

راه های زیادی برای تشخیص جنس پارچه وجود دارد ولی تقریبا بهترین راه این است که یک یا چند نخ از آن را جدا کنیم و با شعله کوچکی آن را تست کنیم. واکنش هایی که این نخ در نزدیکی شعله از خود نشان میدهد نشان دهنده جنس آن است. مشخصه های زیر را بررسی کنید و جنس پارچه را تشخیص دهید.

1. تشخیص جنس پارچه با گلوله شدن نخ هنگام اشتعال

هنگامی که نخ را به نزدیکی شعله برده و الیاف به هنگام نزدیک شدن به شعله و گرما اصطلاحا جمع می‌شوند بدین معناست که نخ از الیاف مصنوعی یا پلی استر تشکیل شده است، الیاف طبیعی همچون پنبه، پشم یا ویسکوز بدون گوله شدن مشتعل گشته و پودر می‌شوند.

باقی مانده‌ی نخ پس از خاموش شدن شعله، در مواد طبیعی معمولا به رنگ خاکستری و بسیار ناچیز است ولی در نخ‌هایی با الیاف مصنوعی این باقی مانده سفت، گوله وحالت نایلون سوخته به خود می‌گیرد.

5 نکته برای تشخیص جنس پارچه توسط آتش

2. تشخیص جنس پارچه با رنگ دود پس از خاموشی

از روی رنگ دود حاصله بعد از اشتعال نخ و خاموش شدن آن نیز می‌‌توان به نوع الیاف پی برد.  پنبه و اکثر الیاف طبیعی مانند پشم و … رنگ دود سفید و پلی استر و اکثر الیاف مصنوعی دیگر مانند پلاستیک میسوزنند و هنگام سوختن رنگ دود سیاه دارند.

5 نکته برای تشخیص جنس پارچه توسط آتش

3. تشخیص جنس پارچه با بوی سوختن نخ

در تشخیص جنس نخ و پارچه،  هر نوع از الیاف نخ به هنگام اشتعال، دارای بوهای متفاوتی می‌باشند که به ترکیب و جنس الیاف آن برمی‌گردد. بوی سوختن نخ‌های پنبه و ویسکوز به دلیل پایه‌ی گیاهی آنها، تقریبا شبیه به بوی سوختن چوب یا کاغذ است.

بوی سوختن  پلی استر کاملا متفاوت است و به علت داشتن ترکیبات آروماتیک(معطر) بویی شبیه بوی شیرینی (پشمک) از خود ساطع خواهند کرد و الیاف طبیعی دیگر همچون پشم که پایه‌ی حیوانی دارد کاملا مشخص است که بوی سوختن آن‌ها مانند بوی کز دادن پشم کله‌ی گوسفند (کله پزی) خواهد بود. بوی سوختن الیاف پلاستیک نیز کاملا واضح است و مانند پلاستیک معمولی که بارها در زندگی تجربه کرده ایم میسوزند.

5 نکته برای تشخیص جنس پارچه توسط آتش

4. نکته ای در تشخیص جنس نخ و پارچه با اشتعال

الیاف امکان دارد حالت ترکیبی داشته و مواد مصنوعی و طبیعی در ساختار آن وجود داشته باشد که در این صورت کمی ماجرا سخت‌تر شده و احتیاج به دقت بالاتری به هنگام انجام آزمایش دارد. برخی از پارچه‌ها از بیش از یک نوع نخ در بافت آنها استفاده شده بدین معنی که در ساختار بافت آنها به صورت یک در میان یا موازی، از دو نوع نخ استفاده شده است که باید در هنگام انجام این روش، به آن دقت کرد.

توصیه می‌گردد که تکه نخ‌های بیشتری برای این کار جدا شود. آزمایشس متعدد روی قسمت های مختلف لباس و دقت به بافت لباس و جدا کردن نخ از قسمت های مختلف دقت تشخیص را افزایش میدهد.

5 نکته برای تشخیص جنس پارچه توسط آتش

5. نیازی نیست با کبریت به خرید بروید

فروشنده به راحتی به شما اجازه نمیدهد که با آتش به لباس ها نزدیک شوید و شما هم برای تشخیص هر لباس نیازی نیست یک آتش بازی راه بیندازید. از لباس هایی که خودتان در خانه دارید شروع کنید و با تشخیص جنس آنها دانسته هایتان را عملا کامل کنید. با تست های چند باره روی لباس های شخصی، دیگر نیاز نیست برای هر لباس دیگری دست به کبریت بشوید. همین که میدانید لباسی که میخواهید بخرید شبیه کدام یک از لباس های خودتان است کافی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x