چرا حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟

گربه‌ای که به دلیل مشکلات ژنتیکی با حالت دوچهره به دنیا آمده، پانزدهمین سال از زندگی اش را تجربه می کند. این موضوع بهانه ای شده تا نشنال جئوگرافیک به علت بروز این اختلال در حیوانات بپردازد.چرا حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟

این گربه که «فرنک و لوئی» نام دارد، توانسته نام اش را در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان پر سن و سال ترین گربه دو چهره در جهان ثبت کند. «لسلی لیون» که در بخش دامپزشکی دانشگاه میسوری به عنوان متخصص ژنتیک گربه ها فعال است، می گوید: «گربه های خانگی دو چهره بسیار نادر و کمیاب اند. این حیوانات به دلیل مواجه بودن با مشکلات بهداشتی و سلامتی متعدد، سال های طولانی دوام نمی آورند و اغلب طول عمر کمی دارند. از این جهت، ۱۵ ساله شدن فرانک و لوئی برای ما غیر منتظره و عجیب است.»لیون در مورد علت بروز دوچهرگی فرانک و لوئی اطلاعات دقیقی ندارد اما می گوید: «ما می دانیم که مجموعه ای از عوامل و مکانیزم های ژنتیکی دخیل اند که موجب این اختلال می شوند. تنها تست DNA است که می تواند دلیل دقیق را مشخص کند.»

چرا حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟

برای مثال پروتئین SHH در فرم یافتن صورت حیوانات موثر است و اگر میزان آن در یک حیوان زیاد باشد، ممکن است باعث دوچهرگی شود. در برخی آزمایشات، به جنین جوجه ها مقدار اضافی از این پروتئین تزریق شد و این باعث شد که آن ها دارای دو چهره شوند در حالی که چشم هایشان دور از هم قرار گرفته بود.
هر چند که فرانک و لوئی دو چهره دارند، اما مغز و مری و سایر اندام های حیاتی آن ها یکی هستند و احتمالا همین موضوع موجب شده که این حیوان بتواند سال های متمادی زنده بماند. لیون می گوید: «در این مورد خاص، یک سمت حیوان فک پایین و مری ندارد. اگر هر دو سمت حیوان شروع به غذا خوردن کنند من نمی دانم چه عوارضی رخ خواهد داد! اغلب مشکلات و عوارض حیوانات دوچهره در هنگام غذا خوردن و نفس کشیدن بروز می کند.»

چرا حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟

حیوانات دو چهره محدود به گربه ها نمی شوند و تقریبا در هر پستاندار، مهره دار یا جانور کیسه داری ممکن است این معضل رخ دهد. در حالی که گربه های دو چهره اغلب در بچگی می میرند، احتمال بالایی وجود دارد که این حیوانات بخت برگشته توسط مادر خود رها، کشته یا حتی خورده شوند. خانم مارتی استیونس که صاحب گربه فرانک و لوئی است، برای جلوگیری از تلف شدن این حیوان آن را به خانه اش آورده است.

چرا حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟