پریود چیست ؟

پریود چیست ؟

پریود چیست ؟ عادت ماهانه به چه چیزی نسبت داده می‌شود؟ دلیل پریود شدن چیست ؟ پریود زنانه چیست ؟ زمانی که یک دختر به سن بلوغ می‌رسد، به دلیل ترشح هورمون‌ها، تغییراتی در ساختان خارجی و داخلی بدن او رخ می‌دهد. از رشد سینه او گرفته تا رشد مو زائد در نواحی مختلف بدن. اما یکی دیگر از نشانه‌های بالغ شدن دختر، این است که در یک سنی، شاهد خونریزی از واژن خود می‌شود که این، اولین پریود، یا قاعدگی او خواهد بود. دلیل اصلی پریود شدن، به این نسبت داده می‌شود که رحم، برای حمل جنین، یک لایه محافظتی ایجاد می‌کند تا در صورت شکل گرفتن لقاح، از جنین محافظت کند. این اتفاق به صورت ماهانه اتفاق می‌افتد. اما زمانی که لقاح شکل نگیرد، این لایه مقاومت خود را از دست داده و از طریق واژن، از بدن خارج می‌شود.

دوران پریود، ممکن است با اختلالات جسمی و روحی و روانی همراه باشد. به همین دلیل، با شناخت این اختلالات، می‌توان تا حد زیادی این دوران را تحت کنترل خود در آورد. در این مقاله همراه ما باشید تا پس از این که متوجه شدید پریود شدن چیست ، با علائم و دلایل آن به شکل کلی آشنا شوید.

عادت ماهانه یا پریود چیست ؟

جواب سوال پریود چیست به زبان ساده باید بگوییم پریود یا عادت ماهانه ، در زبان انگلیسی، تحت عنوان دوره ترجمه می‌شود. که تقریبا، معنای درستی هم دارد. در واقع پریود، دوره‌ای است که تمام خانم‌ها از دوران بلوغ، تا دوران یائسگی با این چرخه دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید اولین جوابی که پس از عادت ماهیانه چیست به ذهنتان می‌رسد، موضوع خونریزی در این دوران است. شاید بارزترین علامت دوران قاعدگی نیز همین موضوع باشد. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که علت این خونریزی چیست، آیا خطرناک است یا خیر؟ اختلال در هورمون در این دوران را چگونه می‌توان کنترل کرد و … .

پریود چیست ؟

پریود شدن، پریود نشدن، تاخیر در پریود و … همگی از مواردی هستند که به واسطه آن‌ها، می‌توان نتایج قاطعی را در مورد وضعیت یک دختر یا خانم دریافت کرد. همچنین با رنگ خونی در این دوران از واژن خارج می‌شود، می‌توان تا حد زیادی از بیماری‌ها و مشکلاتی که مربوط به این سیستم می‌شود، با خبر شد.

بنابراین، نه می‌توان گفت پریود شدن خوب است، نه بد. در واقع عملی طبیعی است که هر خانمی آن را در زندگی خود خواهد داشت.

علائم پریود چیست ؟

پریود شدن، دارای علائمی است که البته، شاید برای همه یکسان نباشد و یا شاید علائم آن در بین خانم‌ها با هم متفاوت باشد. اما در کل، نشانه‌های قاعدگی چیست ؟

پریود چیست ؟
  • خونریزی

اولین موردی که در مورد پریود شدن مشهود است، خونریزی از قسمت واژن می‌باشد. این خونریزی، به دلیل ریزش پوششی است که به منظور بارداری، در رحم ساخته می‌شود. میزان خونریزی، با توجه به ژنتیک و طبیعت فرد، می‌تواند زیاد یا کم باشد. همچنین مدت زمان خونریزی نیز به برای هر کس متفاوت است.

  • علائم جسمی

از مشکلات بزرگی که به پریود شدن نسبت داده می‌شود، احساس درد در برخی از نقاط بدن است. عمومی ترین این دردها، احساس درد در نواحی زیر شکم و کمر می‌باشد. گاها این درد به قدری است که بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهد قرص مسکن مصرف کنند. از طرف دیگر، پریود شدن ممکن است با درد در نواحی سینه، گرفتگی عضلات، اسهال و استفراغ و … نیز همراه باشد. برای کاهش این عارضه مطالعه‌ی مقاله ” کاهش درد پریود ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  • تغییر خلق

علائم روحی پریود چیست ؟ ترشح برخی هورمون‌ها در دوران قاعدگی، باعث می‌شود تا برخی از اخلاق‌ها مانند خشم، افسردگی، غم و … شامل حال خانم بشود. توصیه‌ای که به آقایان در این دوران می‌شود، ایجاد همدلی و آرامش دادن و دور کردن استرس از خانم است.

  • اختلال در خواب

پریود شدن بر روی خواب نیز تاثیر می‌گذارد. زمانی که یک دختر پریود می‌شود، دمای بدنش کمی بالاتر از دمای طبیعی بدن قرار می‌گیرد و این مسئله، باعث می‌شود تا فرد به راحتی به خواب عمیق وارد نشود.

برای راحت بودن پریود، می‌توان این دوران را با قرص مسکن، کیسه آب گرم و یک شریک خوب که کنار شما باشد، با آرامش به پایان رساند.

علت پریود چیست ؟

سوالی که شاید جواب آن را ندانید، این است که چه عاملی باعث رخ دادن پدیده پریود می‌شود؟ در واقع، بدن خانم‌ها، هر ماه تخمک آزاد می‌کند و برای بارداری و انجام لقاح آماده می‌شود. به همین دلیل، درون رحم، به شکل خودکار، یک لایه محافظتی به وجود می‌آید که در صورت انجام لقاح، بتواند از جنین محافظت کند. زمانی که اسپرم به تخمک رسیده و عمل رویان، یا تشکیل نطفه صورت می‌گیرد، این نطفه به سمت دیواره رحم رفته تا در لانه‌ای که توسط رحم ساخته شده است قرار بگیرد. زمانی هم که لقاح انجام می‌شود، پس از آن، تخمک گذاری انجام نمی‌شود. پس طبیعی است که لانه‌ تشکیل نشده و پریود شدن، اتفاق نمی‌افتد.

اما اگر برعکس این موضوع پیش بیاید و لقاح تشکیل نشود، لایه محافظی که پس از تخمک گذاری شروع به رشد کرده است، مقاومت خود را از دست داده و شروع به ریزش می‌کند از قسمت واژن، از بدن خارج می‌شود. این اتفاق، معمولا هر ماه برای یک خانم اتفاق می‌افتد. حال ممکن است برای هر شخصی متفاوت باشد اما در کل، هر خانمی که طبیعت سالم و معمولی داشته باشد، به شکل ماهانه، با هدف بارداری تخمک آزاد می‌کند.

فواید پریود شدن چیست ؟

پریود شدن، در کنار مشکلاتی که به وجود می‌آورد، فوایدی را هم به همراه خواهد داشت. اول این که اختلال در پریود، می‌تواند مشکلاتی که برای این چرخه وجود دارد را تشدید کند. به همین دلیل، به جز در شرایط اضطراری، توصیه به استفاده از دارو‌هایی که پریود را عقب یا جلو می‌اندازند، توصیه نمی‌شود.

پریود چیست ؟

اما فواید پریود چیست ؟ از فوایدی که پریود شدن دارد، در اولین قدم این است که نشان می‌دهد بدن یک زن، در چرخه طبیعی خود قرار داشته و هیچ عامل یا بیماری در بدن زن وجود نداشته و خانم سالم می‌باشد. همچنین در دوران قاعدگی، پاکسازی رحم صورت می‌گیرد. به این معنی که سلول‌های مرده که درون بدن وجود دارد، از طریق خون از بدن خارج می‌شود.

یکی از فوایدی که به همراه پریود شدن می‌باشد، متعادل شدن کارکرد غده تیروئید است. با اعتدال کارکرد تیروئید، وزن بدن کنترل می‌شود و از چاقی جلوگیری خواهد شد. همچنین ایجاد تعادل در ترشح هورمون‌هایی نظیر استروژن و پروژترون، می‌تواند در استحکام استخوان‌های نقش مفیدی داشته باشد.

زمان شروع اولین پریود و مدت زمان آن

زمان بلوغ شدن دختران، با توجه به ژنتیک، محل زندگی و شرایط آب و هوایی و موارد دیگر، می‌تواند در اولین پریود او موثر باشد. اما به شکل کلی، زمان بلوغ برای دختران، از بین 8 تا 15 سالگی می‌باشد که نشان دهنده در آمدن دختر از ظاهر بچگانه و وارد شدن به دنیای بزرگسالان می‌باشد. این بلوغ می‌تواند با بزرگ شدن سینه و رشد مو زائد در نقاط مختلف بدن و پریود شدن همراه باشد.

پیش از پریود شدن، ممکن است شاهد لکه‌هایی در این نواحی باشد. همچنین دوره عادت ماهانه ، معمولا از 28 تا 35 روز یک بار اتفاق می‌افتد که ممکن است برای هر شخص، مختلف باشد. همچنین دوران قاعدگی در بین دختران مختلف، از 2 تا 7 روز به طول می‌انجامد که این مورد هم می‌تواند با توجه به ژنتیک فرد، متفاوت باشد.

محصولات دوران قاعدگی چیست ؟

محصولات زیادی برای دوران قاعدگی وجود دارد که بهداشت فردی شخص را رعایت کرده و می‌تواند از ریخته شدن خون بر روی لباس جلوگیری کند. اولین محصول که در بین تمامی افراد رایج است، نوار بهداشتی سلولزی می‌باشد که با قرار گرفتن بر روی لباس، از افتادن رد خون بر روی لباس جلوگیری می‌کند. نوارها یا پدهای بهداشتی در سایزهای مختلف وجود داشته و که دختران و زن‌ها، می‌توانند از آن استفاده کنند.

پریود چیست ؟

مورد دیگری که در این دوران مورد استفاده قرار می‌گیرد، تامپون می‌باشد. با قرار دادن تامپون در قسمت خارجی واژن، می‌توان از پس دادن خون به لباس جلوگیری کرد. چرا که این تامپون، تا یک میزان، قابلیت جذب خون را دارد. به همین دلیل، می‌توان تا چند ساعت از خونریزی به سمت بیرون، جلوگیری کرد.

کاپ قاعدگی، یکی دیگر از موارد بسیار مفید در این دوران به حساب می‌آید. طرز کار کاپ قاعدگی به این شکل است که باید آن را درون واژن و در قسمت دهانه رحم قرار داد و پس از پر شدن آن، آن را از واژن خارج کرده و خون جمع شده را به بیرون ریخت. باید دقت داشته باشید که این وسیله، برای دختران مناسب نیست و تنها برای زن‌ها کاربرد دارد.

علل پریودهای نامنظم

پریود نامنظم به چه معناست؟ موارد مختلفی را می‌توان به پریود نا منظم نسبت داد. زمانی که دوره عادت ماهانه ، نسبت به ماه قبل، به مدت یک هفته دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد و یا زمانی که میزان خونریزی، به نسبت به ماه پیش، تفاوت زیادی داشته باشد و یا دوره پریود شما متفاوت باشد، یعنی در یک دوره سه روز و در یک دوره 5 روز خون از دست بدهید، نشان دهنده این است که شخص، پریود نامنظم دارد.

عواملی که باعث پریود نامنظم می‌شود، عواملی مثل داشتن دستگاه داخل رحمی، انجام ورزش‌های سنگین، مصرف داروهای ضد بارداری، بارداری یا شیردهی، سندروم تخمدان پلی کیستیک و … می‌باشد. همچنین مواردی مثل استرس و یا کم کاری یا پرکاری غده تیروئید نیز می‌تواند دلیل به وجود آمدن پریود نا منظم باشد.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله، به شکل کامل متوجه خواهید شد که پریود چیست و چه دلیل باعث به وجود آمدن عادت ماهانه می‌شود. گفته شد که استارت پریود شدن در دختران که با خونریزی کامل همراه است، در سنین 8 تا 15 سالگی و با وارد شدن او به سن بلوغ، رقم می‌خورد. همچنین مدت زمان این چرخه منظم، از بین 28 تا 35 روز اتفاق افتاده و معمولا دوره خونریزی، 2 تا 7 روز می‌باشد. که با توجه به برخی شرایط، در افراد متفاوت است.

همچنین دلایلی که باعث به وجود آمدن پریود نا منظم بود در این مقاله مورد بررسی گرفته و پس از آن، به وسایلی که برای این دوران مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله نوار بهداشتی، کاپ قاعدگی و .. اشاره شد.

گفتیم که پریود شدن به دلیل عدم تشکیل نطفه صورت می‌گیرد و فوایدی مثل اعتدال در کارکرد تیروئید و ترشح هورمون‌هایی مثل استروژن و پروژسترون می‌باشد. که باعث اعتدال در وزن به پریود شدن نسبت داده می‌شود.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله به شکل جامع توضیح داده باشیم که پریود چیست و دلیل و نشانه‌های آن، چه مواردی می‌باشد. در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x