حساسیت به مولتی ویتامین چه نشانه‌هایی دارد؟

حساسیت و واکنش آلرژیک به داروها امری کاملا رایج است و در اطراف خود با بسیاری از افراد مواجه می‌شویم که به بعضی از داروها حساسیت داشته و نباید از آنها استفاده کنند. اما آیا می‌دانید بدن برخی از افراد ممکن است حتی به مولتی ویتامین‌ها نیز واکنش آلرژیک نشان دهد؟ تاکنون در مورد حساسیت به مولتی ویتامین چیزی شنیده‌اید؟

مولتی ویتامین چیست؟ آشنایی با انواع مولتی ویتامین‌ها و عوارض و مزایای آن‌ها

قرص مولتی ویتامین برای چیست؟

مانند کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها که برای بدن ضروری هستند، ویتامین‌ها نیز ترکیباتی آلی به شمار می‌آیند که بدن انسان جهت انجام عملکردهای صحیح خود به آنها نیاز دارد.

این ترکیبات به مقدار اندک برای بدن مورد نیاز هستند. ویتامین‌ها در دو گروه ضروری و غیر ضروری جای می‌گیرند. نوع غیر ضروری در بدن تولید می‌شود مثل ویتامین D.

اما نوع ضروری قابلیت تولید شدن در بدن را ندارد و حتما باید با مصرف مواد غذایی برای بدن تامین شود؛ مثل ویتامین C.

حال اگر فردی در رژیم غذایی خود به مقدار کافی از ویتامین‌ها استفاده نکند، مصرف قرص مولتی ویتامین و مینرال ضرورت می‌یابد تا کمبود بدن جبران شود.

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای عملکردهای مختلف بدن از جمله رشد استخوان، سیستم ایمنی، بینایی، سلامت پوست و غیره حیاتی هستند. در مورد حساسیت به مولتی ویتامین در ادامه با شما صحبت خواهیم کرد.

چه چیزی باعث حساسیت به مولتی ویتامین می‌شود؟

در برخی موارد سیستم ایمنی بدن انسان بخشی از قرص مولتی ویتامین را به عنوان یک ماده مضر شناسایی می‌کند.

در پاسخ به این ماده‌ای که مضر شناخته شده است، بدن شروع به تولید آنتی بادی (ایمونوگلوبولین E) می‌کند. آنتی بادی‌ها ماست سل‌ها را تحریک می‌کنند تا مواد شیمیایی التهابی یعنی هیستامین را آزاد کنند. افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، از حساسیت به مولتی ویتامین رنج می‌برند و به آن واکنش آلرژیک نشان می‌دهند.

علائم حساسیت به مولتی ویتامین

حساسیت به مولتی ویتامین در کودکان و بزرگسالان ممکن است با کهیر همراه باشد. کهیرها معمولا با خارش همراه بوده و بسیار آزاردهنده هستند. کهیر اگر در گلو ایجاد شود، می‌تواند مشکلات تنفسی را به دنبال داشته باشد.

مولتی ویتامین ها

حساسیت پوستی به مولتی ویتامین

بثورات پوستی ممکن است بخشی از پاسخ آلرژیک به ویتامین‌ها باشند. به دلیل حساسیت به ویتامین B12 ممکن است بثورات خارش دار روی پوست ایجاد شود. ضایعات پوستی اگزماتوز پس از مصرف دوز بالای ویتامین B12 به مدت طولانی بسیار رایج است. در اکثر موارد اگزمای آلرژیک خفیف است و نیازی به مراقبت‌های پزشکی خاصی ندارد. اما در بعضی موارد آنتی هیستامین و پماد کالامین به منظور کمک به درمان حساسیت به مولتی ویتامین تجویز می‌شود.

اگر کهیر در گلو ایجاد شده باشد نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارد. کرم‌های کورتیکواستروئیدی بدون نسخه نیز می‌توانند التهاب و خارش را کاهش دهند.

تورم در صورت و تنگی نفس از علائم حساسیت به مولتی ویتامین

یکی دیگر از نشانه‌های حساسیت به مولتی ویتامین و واکنش آلرژیک به آن ایجاد تورم در صورت یا زبان است. در این صورت احتمالا واکنش آلرژیک بسیار جدی است.

تنگی نفس نیز از علائم جدی حساسیت به مولتی ویتامین به حساب می‌آید. فردی که احساس می‌کند راه گلویش بسته شده و نمی‌تواند نفس بکشد، در اسرع وقت باید به اورژانس منتقل شود.

مصرف مولتی ویتامین‌ها و قرص‌های ویتامین به طور کلی ایمن و بی‌خطر است؛ به ویژه اگر در یک مدت زمان کوتاه و معین مصرف شوند. اما مصرف طولانی مدت ویتامین‌ها می‌تواند احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.

شایع‌ترین علائم مصرف بیش از حد ویتامین A شامل بثورات پوستی، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده است. در صورت مشاهده این علائم بلافاصله باید به پزشک مراجعه شود. افرادی که آلرژی‌های غذایی زیادی دارند، احتمال حساسیت به ویتامین C، ویتامین D و سایر مکمل ‌های غذایی در آنها بیشتر است.

در این صورت می‌توان از بروز حساسیت به مولتی ویتامین جلوگیری به عمل آورد.

علائم حساسیت به مولتی ویتامین در نوزادان

نوزادان بیش از بزرگسالان مستعد ابتلا به آلرژی هستند. بنابراین مکمل‌های مولتی ویتامین برای آنها باید با احتیاط مورد مصرف قرار گیرد.

  • طبق یک تجزیه و تحلیل، مصرف زودهنگام قطره مولتی ویتامین خطر ابتلا به آسم و آلرژی غذایی را در کودکان افزایش داده و احتمال علائم حساسیت کودک به مولتی ویتامین بیشتر خواهد شد.

علائم حساسیت به قطره مولتی ویتامین می‌تواند شامل این موارد باشد:

  • قرمزی و به اصطلاح دون دون شدن صورت (بثورات پوستی)
  • افزایش تعداد دفعات مدفوع کردن
  • اختلالات گوارشی

در مواردی که حساسیت خیلی شدید باشد ممکن است علائمی نظیر تنگی نفس هم دیده شود که البته بسیار نادر است. در این حالت بلافاصله باید با اورژانس تماس گرفته شود.

مولتی ویتامین ها یا مواد غذایی

احتمال حساسیت به چه ویتامینی بیشتر است؟

اگر مولتی ویتامین مینرال استفاده کنید، شامل ویتامین‌های محلول در آب، ویتامین‌های محلول در چربی و مواد معدنی می‌شود:

ویتامین‌های محلول در چربی

ویتامین‌هایی که در چربی‌ها حل می‌شوند، مانند A، D، E و K می‌توانند در بدن تجمع کرده و به سرعت به سطوح سمی برسند. در این حالت احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک افزایش می‌یابد.

علائم واکنش آلرژیک به این ویتامین‌ها می‌تواند شامل حالت تهوع، استفراغ و اسهال باشد.

مواد معدنی یا مینرال‌ها

مولتی ویتامین مینرال حاوی املاح معدنی است. دوزهای بالای آهن، روی و مس نیز می‌تواند باعث واکنش آلرژیک شود. کهیر علائم حساسیت به این مواد معدنی می‌تواند باشد.

ویتامین‌های محلول در آب

ویتامین‌های محلول در آب به طور کلی بی‌خطر هستند زیرا در بدن تجمع پیدا نمی‌کنند. با این حال ممکن است گاهی علائم حساسیت به مولتی ویتامین به دلیل حساسیت به ویتامین‌های گروه ب یا ویتامین سی باشد.

به طور کلی احتمال واکنش آلرژیک نسبت به ویتامین‌های محلول در چربی و مواد معدنی بیشتر از ویتامین‌های محلول در آب است.

تاثیرات مفید مولتی ویتامین ها بر بدن

کلام آخر

حساسیت به مولتی ویتامین چه در بزرگسالان و چه در کودکان بسیار نادر است اما با این حال ممکن است اتفاق بیفتد. مولتی ویتامین مینرال شامل بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شود.

برای اینکه بدانید دقیقا به کدامیک از محتویات داخل مولتی ویتامین حساسیت داشته‌اید، حتما باید به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید. پزشک متخصص با انجام بعضی تست‌ها و آزمایش‌ها می‌تواند به شما بگوید که به کدام ماده مغذی حساسیت دارید.

عوارض و مضرات مولتی ویتامین ها چیست؟