۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

جویدن آدامس برای ما به امری روزمره و عادی تبدیل شده است. ممکن است هرروز مصرف کنیم و همۀ طعم‌ها و نوع‌های مختلف آن را  حتماً امتحان کرده‌ایم. به نظر شماآدامس از کجا و کی به وجود آمد؟ اولین آدامس‌ها چگونه بودند و برای چه مصرف می‌شدند؟ اصلاً جویدن آدامس مفید است یا خیر؟ اینکه ماده‌ای نرم، منعطف و پایدار فقط برای جویدن و نه خوردن طراحی شده است، عجیب است. عادتی که بخشی از زندگی روزانۀ هر کسی شده و عجایب آن در این روزمرگی و بدیهی بودن به چشم نمی‌آید. 

۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

تاریخچۀ آدامس

 ابتدا مختصری ازتاریخچۀ آدامس و نحوۀ پیدایش آن و تغییر و تحول آن به صورت امروزی می‌گوییم، سپس در مورد جویدن آدامس بعد از غذا و فواید آن به نکاتی جالب توجه اشاره می‌کنیم.

اولین آدامس ها کی، کجا و چطور به وجود آمدند؟

هزاران سال است که بشر آدامس می‌جود، اما نه آدامس‌های خوش‌رنگ و خوشمزۀ امروزی که ما می‌شناسیم. اولین آدامس‌ها یا از شیره و صمغ درختان یا از برگ و دانه گیاهان بودند. یونیانیان قدیم، برگ درختی به نام ماستیک (Mastiche) را به عنوان آدامس مورد استفاده قرار می‌دادند. همچنین مایاها صمغ درخت ساپودیلا (Sapodilla) را می‌جویدند.

در عین حال سرخپوستان آمریکای شمالی شیره یا صمغ درخت صنوبر را به عنوان آدامس مصرف می‌کردند. اولین آدامس امروزی در سال ۱۸۴۸ توسط بیکن کورتیس در آمریکا ساخته شد که از صمغ درخت صنوبر به دست آمده بود. بعدها در مناطق مختلف دنیا آدامس‌ها به صورت‌ها و شکل‌های گوناگونی تولید شدند، تا اینکه بعد از گذشت سال‌ها و تولید صنعتی و انبوه آن، تغییر و تحولات در پایۀ مواد تشکیل‌دهندۀ آن که امروزه لاتکس است، به شکل امروزی درآمدند.

۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

آدامس از چند قسمت تشکیل شده است؟

  • مادۀ اصلی یا همان پایۀ آدامس: صمغ یا لاتکس که به آدامس کیفیتی منعطف یا لاستیکی می‌بخشد.
  • انسجام‌دهنده: رزین یا مادۀ مشابه آن که بافت آدامس را مانند چسب بهم می‌چسباند.
  • پرکننده‌ها: کلسیم‌کربنات یا تالک برای قوام دادن به آدامس اضافه می‌شوند.
  • نرم‌کننده‌ها: روغن‌های گیاهی و پارافین برای حفظ رطوبت و جلوگیری از سفت شدن آن در هنگام جویدن، به آدامس‌ها اضافه می‌شوند.
  • شیرین‌کننده: شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند شکر و مشتقات آن در آدامس‌های معمولی؛ شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام، ساکاروز، ساکارین و استویا درآدامس‌های بدون قند.
  • طعم‌دهنده: اسانس مزه و بو برای خوشمزه شدن و تنوع آدامس‌ها که گاهی خاصیت دارویی داشته و برای بهداشت دهان مناسب هستند.

جویدن آدامس بعد از غذا خوب است یا نه؟

به طور کلی جویدن آدامس‌های فاقد قند و آسپارتام و آدامس‌هایی که در تهیه آن‌ها از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده نشده باشد، برای سلامت دهان و دندان مفید هستند.جویدن آدامس به بهداشت دهان کمک و نفس را تازه و خوشبو می‌کند. آدامس می‌تواند موجب شادابی و نشاط شود و خواب‌آلودگی را از چشمان بزداید. هرچند زیاد جویدن آدامس یا جویدن آدامس با معدۀ خالی، اصلاً توصیه نمی‌شود. هم‌چنین کسانی که بیماری معده و یا نارحتی فک و دهان دارند بهتر است با پزشک خود در این باره مشورت کنند.

۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

فواید جویدن آدامس بعد غذا

بعد از آشنایی کلی با تاریخچه آدامس و بررسی فایده یا ضرر آن، خوب است که کمی بیشتر با فواید جویدن آدامس بعد از غذا آشنا شویم:

۱- جویدن آدامس به بهبود عادات غذایی و کنترل وزن کمک می‌کند

تحقیقاتی در دانشگاه لوییزیانا نشان داد کسانی که بعد از خوردن ناهار، آدامس جویدند، گرایش کمتری به پرخوری داشتند. آن‌ها هم‌چنین در آزمایشی به صورت متوالی هر یک ساعت یک بار به مدت سه ساعت بعد از غذا آدامس جویدند، و در نتیجه مشخص شد که کمتر از گروه مشابه به مصرف غداهای پرکالری، علاقه نشان دادند.

هرچند جویدن آدامس به خودی خود چربی‌سوزی نمی‌کند، اما میل به خوردن غذا را کاهش می‌دهد. بنابراین با جویدن آدامس، می‌توانید کمتر غذا بخورید و در نتیجه لاغر شوید.

۲- گوارش بعد از جویدن آدامس بهبود خواهد یافت

اگرچه جویدن آدامس بعد از غذا به صورت مستقیم در هضم آن تأثیر نمی‌گذارد، اما با تحریک غدد بزاقی، به جریان بزاق در دهان می‌کند، که این امر به تسریع عمل بلع و فعال کردن فرآیندهای گوارشی منجر می‌شود. مصرف آدامس آنزیم‌ها و دیگر اسیدهای مفید برای هضم غذا را فعال می‌کند و باعث هضم سریع‌تر و بهتر غذا خواهد شد. وقتی بعد از خوردن غذا آدامس بجوید، فرآیند هضم و گوارش غذا آغاز می‌شود و از ابتلا به دیابت جلوگیری می‌کند.

۳- آدامس جویدن از رفلکس معده و سوزش سردل جلوگیری می‌کند

جویدن آدامس بعد از وعده‌های غذایی، با کاهش حجم اسید مری به جلوگیری از رفلکس اسید معده و سوزش سردل،منجر می‌شود. تولید بزاق در دهان نیز به واسطۀ جویدن آدامس افزایش پیدا می‌کند. از جویدن آدامس قبل از غذا خودداری کنید، جون با تولید اسیدهای معده همراه است و باعث مشکلات معده و نفخ شکم می‌شود.

۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

۴- جویدن آدامس به رفع خشکی دهان کمک می‌کند.

 جویدن آدامس فرایند تحریک و ترشح بزاق دهان را تا ده برابر افزایش می‌دهد؛ به همین دلیل می‌تواند موجب مرطوب کردن دهان و از بین رفتن خشکی آن شود. همچنین جویدن این خوراکی نفس را تازه و اسانس‌های موجود در آن نیز به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند.

 

۵- جویدن آدامس بعد از غذا به بهداشت دهان کمک می‌کند.

هرچند مسواک و نخ دندان برای پاکیزیکی و بهداشت دهان واجب است، اما زمانی که به این‌ها دسترسی ندارید، می‌توانید آدامس بجوید. جویدن آدامس به پاک کردن خرده‌های غذا که به دهان یا زبان می‌جسبد کمک می‌کند، بنابراین روشی موقت برا تمیزی کردن دهان بعد از غذاست و از تجمع باکتری‎ها در دهان جلوگیری می‌کند. بعضی آدامس‌ها حاوی سفیدکننده و مواد خاصی هستند که برای دندان‌ها مفیدند. آدامس‌ها با میکروب‌های دهان مبارزه می‌کنند.

۶- جویدن آدامس باعث کاهش استرس و تقویت حافظه می شود.

مطالعات نشان داده‌اند که جویدن آدامس حین انجام وظایف می‌تواند جنبه‌های مختلف عملکرد مغز، از جمله هوشیاری، حافظه، درک و تصمیم‌گیری را بهبود بخشد. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که جویدن آدامس ممکن است استرس را کاهش و احساس هوشیاری را افزایش دهد. این می‌تواند به دلیل عمل جویدن باشد که با کاهش سطح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول مرتبط است.

چند روز طول می‌کشد تا آدامسی که قورت دادیم هضم شود؟

همه ما گاهی شنیده‌ایم که اگر آدامس را قورت دهید، هفت سال در معده‌تان می‌ماند. البته این تلقی اشتباه است. اینکه چنین برداشتی چگونه و از کجا آغاز شد نیز ناشناخته است.

بیشتر مواد موجود در آدامس می‌تواند به راحتی توسط دستگاه گوارش شما تجزیه شود. اینها شامل شیرین کننده‌ها، طعم دهنده‌ها، نگهدارنده‌ها و نرم کننده‌ها هستند. این پایه لثه است که غیرقابل هضم است.

به طور سنتی، صمغ با استفاده از چیکل، شیره ای از درخت ساپودیلا تهیه می‌شد. با افزایش محبوبیت آدامس، تقاضا نیز افزایش یافت. این امر باعث شد تا تولیدکنندگان به پلیمرهای مصنوعی به عنوان پایه آدامس روی بیاورند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده استفاده از مواد مختلف در محصولات را تا زمانی که دارای مشخصات و محدودیت‌های خاصی باشد مجاز می‌داند. حتی با وجود پلیمرهای مصنوعی، آدامس – مانند سایر غذاهای غیرقابل هضم مانند فیبر – بیش از چند روز در معده شما نمی‌ماند.

۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

مواردی که ذکر شد نکاتی پیرامون فواید آدامس جویدن بعد از غذا را عنوان می‌کرد. جویدن آدامس بدون قند و بدون اسانس‌های غیرمجاز به هضم و گوارش غذا کمک می‌کند و بهداشت دهان و دندان را نیز بالا می‌برد. اگر مشکل معده دارید، جویدن آدامس را محدود کنید. این کار می‌تواند اسید معده را فعال کند و سبب دل‌درد و مشکلات دیگر شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x