چگونه می توانیم التهاب بدن را کاهش دهیم؟

وقتی بدن دچار التهاب می‌شود یعنی به یک عامل مضر یا ناشناخته خارجی واکنش نشان داده است. پس در این موارد بروز التهاب کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. اما برای کاهش التهاب چه باید بکنیم؟ باید عامل ایجاد کننده را شناسایی کرده و بعد….

چگونه می توانیم التهاب بدن را کاهش دهیم؟

دلیل بالا بودن التهاب بدن چیست؟ چرا  گاهی بدن ناخواسته نسبت به عوامل خارجی واکنش نشان می‌دهد؟ تعدادی از افراد در اثر گرما یا سرما یا مواجهه با حوادث یا حتی در برابر شنیدن صدای یک مشاجره احساس التهاب و گرمای شدید در صورت خود می‌کنند. اگر شما جزء این افراد هستید، برای کاهش التهاب بدن چه راهی می شناسید؟  آیا راه‌های گوناگون را امتحان کرده و به یک نتیجه نهایی رسیده‌اید؟ کدام داروی کاهش التهاب بدن روی شما بیشترین تاثیر را داشته است؟ ما در مثبت سبز در ادامه در زمینه کاهش التهاب بدن اطلاعاتی از منابع معتبر گرد آورده‌ایم که امیدواریم برای شما مفید باشد.

آنچه در این مقاله می خوانیم

چگونه می توانیم التهاب بدن را کاهش دهیم؟

التهاب چیست؟

کلمه التهاب یا Inflammation ریشه لاتین داشته و از کلمه inflammo به معنای “شعله” گرفته شده است. التهاب بخشی از مکانیسم دفاعی بدن است. وقتی که عامل مضری بدن را تحریک می‌کند تلاشی از جانب بدن شروع می‌شود تا آن را از میان بردارد و این تلاش موجب بروز علائم التهاب خواهد شد. در حالت التهاب، بدن بصورت اتوماتیک با عوامل بیماری‌زا (مانند باکتری، عفونت و ویروس‌) مقابله کرده و در روند ترمیم بافت‌های آسیب دیده ایفای نقش می‌نماید.

هدف از التهاب حذف عامل آسیب رساننده به بدن و شروع روند ترمیم است. بخشی از پاسخ التهابی بدن تولید گلبول‌های سفید خون می‌تواند باشد که سلول‌های ایمنی و موادی به نام سیتوکین برای مبارزه با عفونت ترشح می‌کند.  زمانی که التهاب رخ می‌دهد موادی از سلول‌های سفید خون (WBC) به داخل شریان‌های خون جریان می‌یابد که باعث قرمزی، درد، گرما و یا تورم در بخش آسیب دیده می‌‌شود.

چگونه می توانیم التهاب بدن را کاهش دهیم؟

دلیل بالا بودن التهاب بدن

عفونت می‌تواند باعث التهاب شود، اما التهاب لزوما به معنای عفونت نیست. التهاب می‌تواند به دلیل خستگی مزمن، پرخوری، فشار خون بالا، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، اسهال یا یبوست، گرگرفتگی، آکنه، نفخ شکم، احتباس آب، زخم، درد مفصل، هوس‌های غذایی، افزایش وزن غیرقابل توجیه، بعضی مواد غذایی یا مواجهه با مواد شیمیایی محیط باشد.

چگونه می توانیم التهاب بدن را کاهش دهیم؟

آنچه لیست شد تنها عوامل محرک نیستند. مثلا استرس نیز یکی دیگر از بزرگ‌ترین دلایل التهاب می‌تواند باشد. هر کسی که به دلایلی بیشتر تحت فشار طولانی مدت استرس قرار گرفته باشد، به شما خواهد گفت که این عامل می‌تواند بسیار مهم باشد. برخی از این علائم التهاب می‌توانند کوتاه مدت بوده و ظرف چند ساعت بهبود یابند. اما علائم التهاب حاد بسته به علت ممکن است ظرف چند ساعت یا چند روز ظاهر شود. در برخی موارد، حتی می‌تواند به سرعت تشدید هم پیدا کند. لذا جهت کاهش التهاب بدن شناسایی عامل التهاب ضروری است.

داروی کاهش التهاب بدن

اگر به دنبال راهکارهای طلایی برای کاهش التهاب بدن هستید، این ۵ ماده را برای کاهش التهاب بدن مد نظر داشته باشید:

اسیدهای چرب امگا۳

اسیدهای چرب امگا۳ از مکمل هایی هستند که می‌توان آنها را در تعدادی از آبزیان پیدا کرد. برای کنترل و کاهش التهاب بدن تعدادی از تولیدکنندگان امگا ۳ را در قالب روغن هم می‌فروشند. در داروهای ضد التهابی تجویزی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند باید دوز مناسب را در نظر گرفت.

کورکومین

کورکومین یک ماده فعال در زردچوبه و گیاهی از خانواده زنجبیل است. این ماده به کاهش التهاب بدن ناشی از شرایط متابولیک مرتبط با چاقی کمک می‌کند. کورکومین مقاومت به انسولین، هیپرگلیسمی و چربی خون را کاهش می‌دهد.

دقت کنید که دوزهای بالای کورکومین خطر خونریزی را در افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند و افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند افزایش می‌دهد.

کپسایسین

کپسایسین ماده‌ای است که در فلفل بوده و باعث تندی آن می‌شود. معمولا کرم‌های کپسایسین را مستقیماً روی مناطق دردناک استفاده می‌کنند. مکمل‌های کپسایسین به درمان دردهای عصبی و عضلانی کمک می‌کنند.

اس آدنوزیل متیونین

این ماده، ماده‌ای است که بدن به طور طبیعی ایجاد کرده و نقش مهمی در تنظیم اپی ژنتیکی ژن‌ها دارد. از این ماده برای مدیریت علائم افسردگی، آرتروز و برخی بیماری‌های کبدی استفاده می‌شود. عوامل اپی ژنتیک بر رفتار ژن تأثیر می‌گذارد. برخی از ژن‌ها را فعال یا خاموش می‌کند و تأثیر برخی دیگر را تغییر می‌دهد.

زینک

زینک از سیستم ایمنی حمایت کرده و میزان عفونت را تا ۶۶ درصد کاهش می‌دهد. استرس اکسیداتیو خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان را بیشتر می‌کند. این ماده معدنی باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو در بین افراد مسن می‌شود. حواستان باشد که زینک با دیورتیک‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های خاص تداخل دارد.

معرفی ضد التهاب طبیعی قوی

درمان التهاب بدن در طب سنتی از روش‌های قدیمی درمانی ما ایرانیان محسوب می‌شود.  داروهای گیاهی متنوعی در طب گیاهی وجود دارند که هر یک به نوبه خو د می‌توانند بسیار کار آمد باشند. در بین داروهای شناخته شده  دو ماده زیر جزء موادی هستند که در جهان به عنوان ضد التهاب طبیعی قوی معرفی شده‌اند. در ادامه تاثیر این مواد را بر مکانیسم بدن مورد بررسی قرار می‌دهیم:

زردچوبه

زردچوبه یک ضد التهاب طبیعی قوی است که قرن‌هاست برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. کورکومین، ماده فعال زردچوبه، مسئول مقابله با بسیاری از اثرات ضد التهابی آن است. مطالعات نشان داده‌اند که کورکومین می‌تواند التهاب را در بدن کاهش دهد و برای درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت، آلرژی و حتی قابل استفاده باشد. سایر ضدالتهاب‌های طبیعی شامل زنجبیل، اسیدهای چرب امگا ۳ و برخی گیاهان و ادویه جات مانند رزماری، میخک و آویشن را می‌توانید به عنوان ضد التهاب قوی در نظر بگیرید.

چگونه می توانیم التهاب بدن را کاهش دهیم؟

اسیدهای چرب امگا ۳

این اسیدها که در ماهی های چرب یافت می‌شوند، از قوی‌ترین مکمل‌های ضدالتهابی و از بهترین مواد برای کاهش التهاب بدن  به حساب می‌آیند. این مکمل‌ها برای درمان انواع مختلف التهاب، از جمله التهاب عروقی بهترین عملکرد را دارند. التهاب عروقی یک عامل خطر مهم برای بیماری قلبی و حمله قلبی است. داروهای ضد التهابی تجویزی، اسیدهای چرب امگا ۳ اگر با دوز بالا استفاده شوند می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند. افراد مبتلا به اختلالات خونرزی و کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند نباید از این مکمل استفاده کنند.

مصرف پروتئین وی راه حلی برای کاهش التهاب بدن

پروتئین وی از موادی است که برای کاهش التهاب بدن می‌توان از آن استفاده کرد. این ماده موجب تامین قسمتی از پروتئین مورد نیاز بدن شده و باعث رشد عضلات و سلامتی آن‌ها می‌شود. پروتیئن وی به حفظ توده عضلانی کمک کرده و برای ورزشکاران می‌تواند بسیار مفید باشد. پروتئین وی باعث ریکاوری سريع عضلات شده و علاوه بر اینها در کاهش التهاب بدن نیز می‌تواند مفید واقع شود.

چگونه می توانیم التهاب بدن را کاهش دهیم؟

در جدول زیر به  انواع پروتئین وی اشاره شده است:

وی کنسانتره

ساده‌ترین شکل Whey بوده که حاوی پروتئین کامل است و  مقادیر کمی چربی و کربوهیدرات دارد. درصد پروتئین موجود در وی کنسانتره به میزان غلظت آن بستگی دارد. این پروتئین در سلامت قلب و عروق و سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

وی ایزوله

نوع ایزوله برای از بین بردن تمام چربی و لاکتوز پردازش می شود. این پروتئین برای لاغری و عضله‌سازی بسیار مناسب است و به‌عنوان مکمل ورزشی کاربرد فراوان دارد.

وی هیدرولیز شده

نسبت به دو مدل دیگر، زود هضم‌تر است، به همین دلیل، به آن پروتئین زود جذب نیز می‌گویند.

درمان خانگی التهاب بدن

درمان‌های خانگی برای کاهش التهاب بدن می‌تواند شامل استراحت، یخ یا گرما، کمپرس، ورزش و داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا آسپرین (استیل‌سالیسیلیک اسید) باشد. علاوه بر این، برخی گیاهان دارویی و مکمل‌ها مانند زردچوبه، ماهی و زنجبیل نشان داده‌اند که التهاب را کاهش می‌دهند و می‌توانند به صورت خوراکی یا موضعی مصرف شوند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات نیز می‌تواند به کاهش التهاب بدن و همچنین کاهش سطح استرس کمک کند.

درمان التهاب در طب اسلامی

برخی از نمونه‌ داروهای گیاهی در طب اسلامی برای کاهش التهاب بدن عبارتند از: گزنه (اورتیکا)، زردچوبه (کورکومین)، زنجبیل، آلوئه ورا، گیاه پنجه گربه، آلوئه ورا، روغن گیاهی برای درد مفاصل، روغن همیشه بهار، روغن رزماری، نعنا فلفلی؛ روغن سیاه دانه، میخک، فلفل قرمز و سیاه، آووکادو که به دلیل اثرات ضد التهابی خود شناخته شده هستند.

استفاده از این داروهای گیاهی غضروف ساز و ضد التهاب می‌تواند جای مسکن‌های شیمیایی را بگیرد و شما را از عوارض آن‌ها دور نگهدارد. پس اگر شما هم جزء افرادی هستید که درد ناشی از التهاب دارید هر کدام از داروهای گیاهی فوق می‌تواند تا حد زیادی درد شما را تسکین دهند. کافیست گشتی در اینترنت بزنید و روش های استفاده از هر یک از مواد فوق را جستجو نمایید.

سخن آخر

انجام هر کدام از توصیه‌های فوق می‌تواند در کاهش التهاب بدن مفید باشد. لزومی ندارد همه توصیه‌ها را انجام دهید. هر کدام که برای شما عملی‌تر است را انتخاب و سعی کنید آن را به صورت درست استفاده نمایید. از طرفی تغییرات در شیوه زندگی هم در این زمینه می‌تواند کمک کننده باشد. با پیروی از برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک برای هرگونه بیماری می‌توانید روند درمانی خود را تسریع بخشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x