قبل از دوش گرفتن لنز را از داخل چشمتان خارج کنید

برخی افراد هنگام رفتن به حمام مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به بدن خود برسانند. با دانستن این اشتباه از آسیب‌ها جلوگیری کنید.

لنز چشم چیست؟

 برخی افراد هنگام رفتن به حمام مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به بدن خود برسانند. با دانستن این اشتباه از آسیب‌ها جلوگیری کنید.

وقتی که صحبت از بهداشت فردی می‌شود، حتماً یاد روتین‌های صبحگاهی و شبانه برای مراقبت از پوست و موی خود می‌افتید. متاسفانه اگر نکات مهمی را در این بین رعایت نکنید، با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

از طرفی بسیاری از ما نمی‌دانیم که چه کارهایی را هنگام دوش گرفتن به شکل غلط انجام می‌دهیم که آسیب جبران ناپذیری به بخش‌های مختلف بدنمان وارد خواهد کرد که در این قسمت از بهداشت و سلامت بزرگ‌ترین اشتباه را به شما معرفی می‌کنیم که باید از انجام آن خودداری کنید.

پزشکان توصیه می‌کنند که هرگز با لنز حمام نکنید

اگر همزمان که لنز داخل چشمتان دارید به حمام بروید، با دنیایی از مشکلات مواجه خواهید شد. متخصصان بر این عقیده هستند که حتما قبل از دوش گرفتن باید لنز را از داخل چشمتان خارج کنید و هرگز نباید با آب برخورد داشته باشد.

پس این قضیه فقط در مورد حمام نیست، بلکه قبل از شنا یا وارد شدن به یک جای پر آب حتما باید لنز را از چشم‌هایتان خارج کنید و آن را بادقت بشویید.

هر آنچه در مورد لنز چشم باید بدانید

ممکن است آب حاوی جرم‌های آلوده باشد که به لنز بچسبد

متخصصان چشم بر این عقیده هستند که آب‌های مختلف از منابعی مثل دوش حمام یا استخر ممکن است حاوی انواع مختلفی از جرم‌ها باشد که بسیاری از آن‌ها برای چشم مشکل و حساسیت ایجاد می‌کنند. ممکن است که این باکتری‌ها به لنز بچسبند و آن را به چشم شما منتقل کنند.

اگر لنز نداشته باشید و این آب‌های آلوده وارد چشمتان شود، پلک زدن به عنوان یک واکنش طبیعی می‌تواند این باکتری‌ها را از داخل چشم بیرون کند اما اگر لنز داشته باشید، این باکتری‌ها به طور کامل به لنز می‌چسبند و روی آن باقی می‌مانند و هیچ راهی برای خلاص شدن از آن‌ها وجود ندارد؛ به غیر از اینکه دیگر لنزها را استفاده نکنید.

بعضی از این لنزها باعث ایجاد مشکلات جدی از جمله نابینایی می‌شوند

بعضی از این باکتری‌ها کاملا نادر هستند اما احتمال وجود آن‌ها در آب زیاد است و باعث ایجاد عفونت خواهند شد که وضعیت دردناک و سختی را برای فرد ایجاد می‌کند و پروتئین‌هایی را تولید می‌کنند که در شبکیه حل می‌شود و باعث ایجاد یک پوشش محافظتی خارجی روی قسمت جلوی چشم می‌شود که وضعیت خطرناکی را به وجود می‌آورد.

برخورد آب با لنز می‌تواند باعث چسبیدن لنز به چشم شود

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، آب می‌تواند باعث تغییر شکل لنزها، ورم و چسبیدن آن‌ها به چشم شود که نه تنها قرار دادن و خارج کردن آن‌ها را سخت می‌کند، بلکه می‌تواند روی شبکیه هم خراش بیندازد. این خراش‌ها زیر میکروسکوپ به طور واضح قابل مشاهده هستند و محلی برای ورود جرم و میکروب و عامل ایجاد باکتری خواهند بود.

اگر لنز شما با آب برخورد کرد، سریعا آن را بیرون بیاورید

اگر حواستان نبود و با لنز زیر دوش آب رفتید، هر زمان که متوجه شدید سریعاً از زیر آب بیرون بیایید، دست‌های خود را به طور کامل خشک کنید و با دقت لنزها را از چشمتان خارج کنید و آن‌ها را در جای مخصوصشان بگذارید تا باکتری و جرم به لنزتان نچسبد. همچنین هنگام درآوردن لنز و لمس آن، باید دستتان کاملا خشک باشد.

 لنز

حتما بعد از آن، لنزها را داخل محلول ضدعفونی کننده مخصوص خود بگذارید

علائمی که نشان می‌دهد لنزهای شما با آب تعامل منفی داشته و قرار است به چشمتان آسیب وارد کند، شامل سوزش، قرمزی، تاری دید و دیگر علائم غیر معمول است و اگر هر کدام از این مشکلات را داشتید، حتما در سریع‌ترین زمان ممکن با پزشک متخصص مشورت کنید.