فواید مصرف روزانه شکلات تلخ

شکلات

شکلات یکی از مواد غذایی است که ما در زندگی مدرن امروزی‌مان آن را بسیار مصرف می‌کنیم. شکلات معمولاً وجهه خوبی در حوزه سلامت انسان ندارد و اکثراً افراد مصرف آن را با افزایش دیابت و کلسترول در بدن انسان مرتبط می‌دانند.

اما تحقیقات اخیر نشان داده که در کاکائو یک ترکیب شیمیایی مهم بنام ترکیب‌های فلاوانول وجود دارد که مصرف این ماده می‌تواند برای سلامت بدن انسان مفید باشد.

بنابراین، با اینکه مصرف زیاد شکلات با بروز بیماری‌های پوستی مثل جوش، چاقی، بیماری‌های قلبی – عروقی و دیابت نسبت داده شده‌است، اما در صورتی که ما شکلات را به میزان مناسب مصرف کنیم می‌توانیم از خواص مفید شکلات هم بهره مند شویم.

 از فواید مصرف شکلات چه می‌دانید؟

مصرف شکلات می‌تواند خواص و فواید بسیاری برای بدن انسان داشته باشد. شما با مصرف شکلات به میزان مناسب می‌توانید عملکرد مغز خود را بهبود داده، حافظه‌تان را تقویت کنید، میزان کلسترول خود را کنترل کرده و از بروز بیماری‌های قلبی و سرطان جلوگیری کرده و ریسک سکته را کاهش دهید.

همچنین، درصورتی‌که ورزشکار هستید و می‌خواهید عملکرد ورزشی خود را افزایش داده، عضله سازی کرده و بدن خود را تقویت کنید، می‌توانید از خواصِ شکلات بهره مند شوید.

مواد غذایی موجود در شکلات تلخ

در ۱۰۰ گرم شکلات تیره یا تلخ این مواد غذایی وجود دارد: ۵٫۵۴ گرم پروتئین؛ ۶۰٫۴۹ گرم کربوهیدرات؛ ۳۲٫۴ گرم چربی؛ ۴۷٫۵؛ ۶ گرم شکر؛ ۲٫۱۳ میلی‌گرم آهن؛ ۵۱ میلی‌گرم فسفر؛ ۵۰۲ میلی‌گرم پتاسیم؛ ۶ میلی‌گرم سدیم؛ ۳۰ میلی گرم کلسیم؛ ۳۰ میلی‌گرم کلسیم؛ ۵ میلی‌گرم کلسترول.

مصرف ۱۰۰ گرم شکلات تیره یا شکلات تلخ می‌تواند ۵۵۶ کیلو کالری را به بدن شما برساند.

شکلات تلخ

 در ادامه این مطلب به ۴ مورد از تاثیرهای مصرف روزانه شکلات تلخ اشاره خواهیم کرد که به ترتیب عبارتند از:

۱. افزایش انرژی بدن

شکلات‌های تلخ حاوی مقادیر مناسبی از کافئین هستند. درواقع، هرچقدر درصد خلوص شکلات بالاتر برود، میزان کافئین آن هم بیشتر می‌شود. به‌علاوه، شکلات به‌عنوان منبع خوبی از کربوهیدرات‌ها شناخته می‌شود که اولین منبع سوخت‌رسانی به بدن است و انرژی بدن هم در درجه اول از همین طریق تامین می‌شود. بنابراین، با مصرف روزانه شکلات تلخ خالص بالای ۷۰ درصد، می‌توانید انرژی بدن را افزایش دهید. میزان کافئین موجود در هر ۳۰ گرم از شکلات تلخ بین ۱۲ تا ۲۵ میلی‌گرم است.

شکلات تلخ

۲. ارتقای سلامت قلب

مصرف روزانه شکلات تلخ می‌تواند مزیت‌های زیادی در جهت ارتقای سلامت قلب داشته باشد. درواقع، ترکیبات گیاهی قدرتمندی به‌نام فلاونوئیدها در شکلات تلخ یافت می‌شوند که می‌توانند به کاهش کلسترول بد خون (LDL) کمک کنند، گردش خون را تقویت کنند و مقاومت به انسولین را کاهش دهند. همه این مزیت‌ها باعث می‌شوند که مصرف شکلات تلخ به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ کمک کند. به‌گفته محققان، اگر می‌خواهید اثربخشی شکلات تلخ در جهت جلوگیری از بیماری‌های قلبی را افزایش دهید، باید هر هفته حداقل ۱۲۰ گرم شکلات تلخ بالای ۹۰ درصد بخورید.

۳. تقویت سلامت مغز

بخش مهمی از فواید شکلات تلخ به تقویت سلامت مغز مرتبط می‌شود. بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که فلاونول‌های موجود در شکلات تلخ می‌توانند با تقویت حافظه و زمان‌بندی بهتر در واکنش‌های مغزی ارتباط داشته باشند. مصرف روزانه ۲۴ گرم شکلات تلخ بالای ۸۰ درصد هم پس از یک ماه، عملکرد شناختی را تقویت می‌کند. به‌گفته محققان، فلاونوئیدهای نهفته در شکلات تلخ، گردش خون را در بخش‌هایی از مغز افزایش می‌دهند که با حافظه و قوای تفکر ارتباط دارند.

 شکلات

۴. بهتر کردن خلق‌وخو

مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که مصرف روزانه شکلات تلخ می‌تواند به بهتر کردن خلق‌وخو و کاهش استرس کمک کند. در سال ۲۰۲۲ بود که محققان با انتشار گزارشی از مطالعه اخیرشان در Journal of Nutritional Biochemistry‌ اعلام کردند که مصرف روزانه شکلات تلخ می‌تواند به ازبین‌بردن خلق‌وخوی منفی کمک برساند. به‌گفته محققان، این اثربخشی به خاصیت پریبیوتیک شکلات تلخ برمی‌گردد که تنوع و فراوانی باکتری‌های روده را افزایش می‌دهد و درنتیجه می‌تواند اثرات مثبتی برای محور مغزـ‌روده داشته باشد. البته آنان تاکید می‌کنند خلوص شکلات تلخ انتخاب‌شده باید بالا باشد و ترکیبات قندی را وارد بدن نکند.

شکلات تلخ