قالب وردپرس درنا توس
خانه / پزشکی و سلامت / بارداری و زایمان / علائم بارداری دختر و پسر چیست؟(جنین دختر و پسر)

علائم بارداری دختر و پسر چیست؟(جنین دختر و پسر)

پسر یا دختر؟ این چیزی است که مادران از ابتدای بارداری می‌خواهند بدانند!
اگر جنین شما یک پسر باشد، آلت تناسلی او از حدود هفته یازده بارداری شروع به رشد می‌کند. این زمانی است که آلت تناسلی خارجی جنین شکل می‌گیرد.

اما جنسیت جنین درست در لحظه لقاح مشخص می‌شود. یعنی هنگامی که DNA جنین در هم‌جواری تخمک و اسپرم شکل می‌گیرد.

 

دختر یا پسر

 

 

علائم بارداری دختر (جنین دختر)

در باور عموم ویار شیرینی، افزایش وزن در پهلو‌ها و تهوع شدید صبحگاهی از علائم بارداری دختر (جنین دختر) است. اما برخی از این موارد هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارند.
علائم بارداری دختر (جنین دختر) ، از خرافه تا واقعیت
آیا می‌توان جنسیت جنین را بدون نظر پزشک از روی تصویر سونوگرافی تعیین کرد؟ خانواده و دوستان ممکن است علائم بارداری دختر (جنین دختر) و پسر (جنین پسر) را برای شما بازگو کنند.
اما معمولا این گفته‌ها ریشه علمی نداشته و در بستر فرهنگ و عرف جوامع شکل گرفته است.
انجام سونوگرافی در هفته ۲۰ بارداری، قابل اطمینان‌ترین راه برای تعیین جنسیت جنین است. در این مقاله به بیان برخی از علائم بارداری دختر (جنین دختر) که در میان عوام رایج است می‌پردازیم و درستی آن‌ها را از نظر علمی بررسی می‌کنیم.
معمولا هشت نشانه برای بارداری جنین دختر مطرح می‌شود. اما آیا شواهد علمی در پشت این نشانه‌ها وجود دارد؟

۱. تهوع صبحگاهی شدید

برخی از مردم تهوع صبحگاهی شدید زنان باردار را از علائم بارداری دختر (جنین دختر) می‌دانند. در واقع، پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که احساس تهوع شدید صبحگاهی در دوران بارداری ممکن است با جنسیت جنین مرتبط باشد.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده، نشان می‌دهد که زنان دارای جنین دختر بیشتر در معرض التهابات ناشی از مواجهه سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری‌ها قرار می‌گیرند.
این تفاوت ممکن است بر تهوع صبحگاهی زنان با جنین دختر، تاثیر بگذارد و آن‌ها احساس ناراحتی بیشتری نسبت به زنان دارای جنین پسر داشته باشند.
با این وجود، پژوهش‌های بیشتری لازم است تا وجود ارتباط بین تهوع صبحگاهی زنان باردار و جنسیت جنین شان مورد تایید قرار گیرد.

۲. نوسان شدید خلق و خوی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری اغلب باعث بروز تغییرات در خلق و خوی زنان باردار می‌شود. برخی افراد معتقدند که زنان دارای جنین دختر دارای سطوح بالاتری از استروژن در بدن خود هستند. به همین دلیل نوسانات شدید خلق و خو را تجربه می‌کنند.
خوب است بدانید که پژوهش‌های علمی این نظریه را تایید نمی‌کند. سطح هورمون استروژن در دوران بارداری؛ صرف‌نظر از اینکه جنسیت جنین دختر یا پسر باشد، افزایش یافته و پس از زایمان کاهش می‌یابد.

تهوع صبحگاهی شدید

۳. افزایش وزن در اطراف بدن و پهلو‌ها

برخی از مردم معتقدند که افزایش وزن به ویژه در اطراف بدن و پهلوها، به معنی بارداری جنین دختر است. آن‌ها همچنین معتقدند که افزایش وزن بیشتر در جلوی شکم نشانه‌ای از داشتن جنین پسر است.
این بار نیز شواهد علمی از این نظریه حمایت نمی‌کند. نوع اضافه وزن و محل قرار گیری آن در بدن زنان باردار، بستگی به فرم بدن آن‌ها دارد و نه دختر یا پسر ودن جنین.

۴. بالا آمدن جنین

بالا آمدن جنین در شکم مادر را نیز به عنوان یکی از علائم بارداری دختر (جنین دختر) یاد می‌کنند. با وجود همه گیر بودن این باور عمومی، هیچ گونه پشتوانه علمی ندارد.
محل قرار گیری جنین در بدن مادر، بستگی به عوامل زیر دارد:
 • نوع بدن
 • افزایش وزن
 • سطح آمادگی جسمانی
 • قدرت عضلانی

۵. ویار شیرینی

زنان در دوران بارداری معمولا هوس خوردن مواد غذایی متنوعی می‌کنند. برخی از مردم عقیده دارند که اگر زن بارداری هوس شیرینی کند، جنین او دختر است. از سوی دیگر اگر تمایل به غذا‌های شور داشته باشد، جنین او پسر است.
تا کنون هیچ شواهد علمی مبنی بر وجود ارتباط بین ویار بارداری و جنسیت جنین وجود ندارد.

ویار شیرینی

۶. سطح استرس مادر

داشتن استرس زیاد، پیش از باروری در زنان، احتمال تولد نوزاد دختر را بالا می‌برد.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان داد که رابطه‌ای میان سطح کورتیزول (هورمون استرس) و نسبت تولد دختران به پسران وجود دارد.
با توجه به نتایج این پژوهش، زنان با سطوح بالای کورتیزول از نظر آماری احتمال بیشتری دارد که نوزاد دختر داشته باشند.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ انجام شده، نشان داد که به فاصله دو سال پس از زلزله جزیره زاکینث در یونان، میزان تولد نوزادان پسر کاهش چشمگیری یافت.
پژوهشگران معتقدند افزایش سطح استرس در میان ساکنین جزیره بر جنسیت نوزادان متولد شده تاثیر گذار بوده است.
البته برای شناخت بیشتر رابطه بین استرس و جنسیت نوزادان، نیاز به انجام مطالعات بیشتری است.

۷. پوست چرب و مو‌های شکننده

برخی افراد معتقدند که داشتن پوست چرب و روغنی و مو‌های شکننده، از علایم بارداری جنین دختر است؛ اما هیچ گونه شواهد علمی برای این ادعا وجود ندارد.
از سوی دیگر، بروز تغییرات در چربی پوست یا تغییر حالت مو‌ها در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی یا تغییر در رژیم غذایی رخ می‌دهد.

۸. ضربان قلب سریع جنین

برخی افراد بر این باورند که اگر ضربان قلب جنین سریع باشد، جنسیت او دختر است. اما پژوهشگران از دهه‌ها قبل این ادعا را رد کرده‌اند و نشان داده‌اند که تفاوت قابل توجهی بین ضربان قلب در جنین‌های دختر و پسر نیست.

تشخیص جنسیت جنین توسط پزشک

بهترین راه برای اطمینان یافتن از جنسیت جنین، مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی در هفته بیستم بارداری است. ضرر سونوگرافی برای جنین، نگرانی بی مورد والدین است و نیازی به پرهیز از آن نیست.
پزشک هنگام سونوگرافی با مشاهده اندام جنسی جنین، جنسیت او را اعلام خواهد کرد. این نتیجه معمولا دقیق است، البته در برخی موارد به دلیل وجود ابهاماتی در تصویر سونوگرافی یا طرز قرار گرفتن جنین، ممکن است اشتباهاتی رخ دهد.
روش‌های دیگری که پزشک برای تعیین قطعی جنسیت جنین از آن‌ها استفاده می‌کند، عبارتند از:
 • تست آمنیوسنتز
 • نمونه برداری از پرز‌های کوریونی
 • تست غیر تهاجمی پیش از تولد

پزشکان تنها در صورتی از این روش‌ها استفاده می‌کنند که نگران سلامت نوزاد باشند.

 

علائم بارداری پسر (جنین پسر)

در باور عوام تمایل مادر به خوردن شور و ترشی، داشتن اشتهای زیاد و رشد خیره کننده موها، از علائم بارداری پسر (جنین پسر) است. اما مرز میان افسانه و واقعیت کجاست؟
علائم بارداری پسر (جنین پسر) را می شناسید؟
پسر یا دختر؟ این چیزی است که مادران از ابتدای بارداری می‌خواهند بدانند!
اگر جنین شما یک پسر باشد، آلت تناسلی او از حدود هفته یازده بارداری شروع به رشد می‌کند. این زمانی است که آلت تناسلی خارجی جنین شکل می‌گیرد. اما جنسیت جنین درست در لحظه لقاح مشخص می‌شود. یعنی هنگامی که DNA جنین در هم‌جواری تخمک و اسپرم شکل می‌گیرد.
برای تشکیل جنین پسر، اسپرم انتقالی بایستی دارای کروموزوم Y باشد که تخمک (که کروموزوم X را حمل می‌کند) را بارور کند. در نتیجه جنین دارای جفت کروموزومی XY می‌شود (جنین دختر دارای جفت کروموزوم XX است.)

هنگامی که مادران از بارداری خود اطلاع می‌یابند، به دنبال یافتن نشانه‌هایی جهت تشخیص جنسیت جنین خود هستند. در ادامه برخی از این نشانه‌ها که باور‌های عامیانه را شکل می‌دهند با هم بررسی و شواهد علمی آن را بیان می‌کنیم.

۱. تهوع صبحگاهی

افسانه: اگر هرگز دچار تهوع صبحگاهی نشوید، قطعا جنین شما پسر است.
شواهد علمی: تهوع صبحگاهی در دوران بارداری (hyperemesis gravadarum (HG نامیده می‌شود. در سال ۲۰۰۱ نتایج پژوهشی در نشریه در اپیدمیولوژی منتشر شد که بیان می‌کرد زنان مبتلا به HG به احتمال زیاد جنین دختر دارند. این نتیجه همچنین توسط پژوهش‌هایی در کشورهای سوئد، دانمارک و امریکا در سال ۲۰۰۴ تایید شد. با این حال، زنان بارداری که جنین پسر دارند نیز از تهوع صبحگاهی رنج می‌برند و این نشانه را نمی‌توان علامت قطعی پسر داشتن در نظر گرفت.

۲. نحوه برآمدگی شکم 

افسانه: اگر برآمدگی شکم به سمت پایین است، شما یک جنین پسر در شکم دارید.
شواهد علمی: اگرچه برخی از مادران اعتقاد زیادی به رابطه میان شکل شکم و جنسیت جنین دارند، اما هیچ گونه شواهد عملی برای تایید اینکه این مورد از علائم بارداری پسر (جنین پسر) باشد وجود ندارد.
شکل شکم در بارداری متاثر از عوامل زیر است:
 • چقدر وزن اضافه کرده اید؟
 • چند قلو باردارید؟
 • شکل شکم قبل از بارداری چگونه بوده است؟
 • قدرت عضلاتتان چقدر است؟
 • آیا این اولین بارداری شماست یا نه؟

۳. تمایل به برخی غذا‌ها

افسانه: مادر تمایل به چه غذا‌هایی دارد؟ اگر او غذای شور یا ترش دوست دارد، جنین پسر است. آیا اشتهای زیادی برای خوردن گوشت دارد؟ قطعا پسر است!
شواهد علمی: میل به برخی غذا‌ها جنسیت جنین را نشان نمی‌دهد. اما تمایل شما به برخی غذا‌ها می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد آنچه بدن شما بدان نیاز دارد، بدهد.
برای نمونه، تمایل به غذا‌های شور به این معنی است که بدن شما نیاز به چربی‌های سالم دارد. تمایل به گوشت، یعنی نیاز به آهن بیشتری در رژیم غذایی دارد.
جنین پسر و تمایل به خوردن شوری و ترشی

۴. اشتهای زیاد

افسانه: اگر شما همیشه گرسنه هستید، نشانه‌ی این است که جنین شما پسر است.
شواهد علمی: این نظریه تا حدودی پذیرفته شده است. پژوهشی بر روی ۲۴۴ زن باردار در ایالات متحده نشان داد که زنان دارای جنین پسر نسبت به زنان دارای جنین دختر، روزانه ۱۰ درصد بیشتر کالری مصرف می‌کنند.
مادرانی که جنین پسر دارند ۸ درصد پروتئین، ۹ درصد کربوهیدرات، ۱۱ درصد چربی‌های حیوانی و ۱۵ درصد چربی‌های گیاهی بیش از زنان دارای جنین دختر مصرف می‌کنند. پس اشتهای زیاد می تواند یکی از علائم بارداری پسر (جنین پسر) در زنان باردار باشد.

۵. رشد مو

افسانه: داشتن موی بلند و خیره کننده در بارداری یکی از نشانه‌های رایج داشتن جنین پسر است.
شواهد علمی: رشد و درخشندگی مو‌های خود را مرهون مولتی ویتامین‌های بارداری و هورمون ها، به ویژه افزایش هورمون استروژن، هستید.

۶. پا‌های سرد

افسانه: داشتن پا‌های سرد یکی از علائم بارداری پسر (جنین پسر) است.
شواهد علمی: در دوران بارداری عوامل متعددی موجب سردی پا‌ها می‌شوند. سردی پا‌ها ممکن است ناشی از گردش خون ضعیف، نوروپاتی، کم کاری تیروئید و کم خونی باشد. اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید، بایستی نسبت گردش خون ضعیف خود حساس باشید. البته، سردی پا‌ها می‌تواند به این دلیل باشد که زمستان است و هوای خانه سرد شده است. بهتر است جوراب‌های گرم خود را بپوشید.
موهای درخشان در بارداری

۷. رنگ ادرار

افسانه: تیره رنگ بودن ادرار به این معنی است که جنین شما پسر است.
شواهد علمی: ادرار اطلاعات زیادی از شرایط بدن، در اختیار شما قرار می‌دهد. اطلاعاتی پیرامون زمان تخمک گذاری، بارداری، دی هیدراته شدن بدن و غیره. اما ادرار نمی‌تواند جنسیت جنین شما را تعیین کند. برخی عقیده دارند که قلیایی بودن ادرار به معنی پسر بودن جنین است.
اما pH ادرار توسط غذاها، مکمل‌ها و دارو‌ها تغییر می‌کند. به همین دلیل تست تعیین جنسیت جنین با جوش شیرین  بی اعتبار است.

۸. وضعیت پوست

افسانه: خشکی پوست از علائم بارداری پسر (جنین پسر) است.
شواهد علمی: خشکی پوست بدین معنی نیست جنین شما پسر است! بلکه به این دلیل است که از پوست خود مراقبت نمی‌کنید. اگر خشکی پوست بیش از حد است، سعی کنید میزان مصرف آب خود را افزایش دهید.
اگر پیش از این روزانه هشت لیوان آب می‌نوشیدید، آن را به ۱۰ لیوان در روز برسانید. اگر به علت سفت شدن و کشش پوست، در ناحیه شکم احساس خشکی و خارش می‌کنید، آن را با روغن نارگیل مرطوب کنید.

۹. ضربان قلب

افسانه: اگر ضربان قلب جنین کم باشد، پسر است.
شواهد علمی: این ادعا مورد بحث‌های زیادی قرار گرفته است. ضربان قلب طبیعی جنین در حدود ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه است، اما در نزدیکی زایمان اندکی کاهش می‌یابد. ضربان قلب هر نوزادی متفاوت از نوزاد دیگر است، و هر تغییری در میزان ضربان قلب، بیشتر به سن حاملگی وابسته است تا به جنسیت جنین.
علائم بارداری پسر (جنین پسر)

یک دیدگاه

 1. سمانه پاکنژاد

  وای حاملگی خیلی ترسناکه . خدا نصیب نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =