زرتشتیان در سوگ زرتشت پیامبر

پیروان آیین زرتشت امروز، پنجم دی ماه در سالروز درگذشت زرتشت، پیامبرشان به سوگ نشستند.

http://dl.oghyanos.ir/uploads/1419608041911.jpg
تالار انجمن زرتشتیان در خیابان میرزا کوچک خان تهران امروز میزبان پیروان آیین زرتشت بود که به مناسبت سالروز درگذشت زرتشت پیامبر گرد هم آمده و برای وی سوگواری می کردند.

در این مراسم یکی از موبدان زرتشتی بخش هایی از اوستا را خواند و زرتشتیان به صورت دسته جمعی دعا و نیایش کردند.

یکی از سنت های این مراسم دود کردن عود و اسپند و به گفته خودشان ریختن بوی خوش در آتش برای شادی ارواح در گذشتگان است.

همچنین در پایان مراسم دعا و نیایش، به رسم تبرک بسته‌های آجیل و تنقلات بین زرتشتیان توزیع شد.

پیروان دین زرتشت پس از این مراسم به نیایشگاه آدریان تهران(آتشکده زرتشتیان ) رفتند تا در این مکان نیز به نیایش بپردازند.

درست روبروی نیایشگاه زرتشتیان جایی که پیروان زرتشت در سالمرگ وی به سوگ نشسته بودند، درب‌های کلیسای حضرت مریم(ع) به روی پیروان مسیح باز بود؛ جایی که به مناسبت سالروز تولد عیسی مسیح کاج‌های تزیین شده و سبدهای گل به چشم می خورد.

در سنت زرتشتیان بانوان باید در آتشکده پوشش سر داشته باشند و مردان نیز به محض ورود کلاه‌های سفیدی بر سر می اندازند. همچنین اغلب خانم‌های زرتشتی روسری سفید بر سر می‌کنند.

با ورود زرتشتیان به آتشکده، موبد به عنوان تنها شخصی که می تواند وارد محوطه آتشگاه شود، آتش را شعله‌ورتر می‌کند تا هم‌کیشانش از نیایش خود بهره بیشتری ببرند. زرتشتیان نماز و نیایش خود را رو به آتش ، نور، آفتاب، مهتاب ، چراغ و حتی یک شمع روشن انجام می دهند.

آن‌ها با حضور در آتشکده خرده اوستا می‌خوانند و یک نوبت از 5 نوبت نماز روزانه شان را به جا می آورند.

پیروان زرتشت در ادامه مراسم سالروز در گذشت پیامبر خود به قبرستان قصر فیروزه رفتند تا دقایقی بر مزار درگذشتگانشان حاضر شوند.

در آیین زرتشتی آب، خاک، آتش و باد ،‌عناصر مقدسی هستند ونباید آلوده شوند ، به این جهت در سالهای بسیار دور زرتشتیان اجساد در گذشتگانشان را در دخمه‌ها رها می کردند، چرا که تدفین اموات را موجب آلوده شدن خاک می دانستند، اما از حدود 60 سال پیش این روش تغییر کرده و دفن پیکر درگذشتگان آیین زرتشتی مرسوم شده است.

زرتشتیان با حضور بر مزار در گذشتگانشان برای آن‌ها طلب بخشش و مغفرت می‌کنند، برای آن‌ها اوستا می خوانند و عود روشن می‌کنند و چند نوع خوراکی اعم از میوه و تنقلات بر سر مزار می گذارند.

موبدان زرتشتی نیز در قبرستان برای درگذشتگان اوستا می خوانند.

زرتشتیان همچنین در صف‌های طولانی منتظر دریافت آش نذری مخصوص مراسم سالروز درگذشت زرتشت می‌مانند که پخت آن از 2 روز گذشته آغاز شده است، آن‌ها این آش را تبرک می‌دانند و حتی برخی آن را بسته بندی کرده و برای بستگان خود در خارج از کشور ارسال می‌کنند.

یک بانوی سالخورده زرتشتی می‌گوید که این آش همچون غذاهای نذری مسلمانان در ایام محرم و صفر است. به گفته او زرتشتیان احترام ویژه‌ای برای امام حسین (ع) قائل هستند و به جهت ازدواج ایشان با بی بی شهربانو ،ایشان را داماد خود می دانند.

او حتی می‌گوید که در ایام محرم برای امام حسین (ع) شله زرد نذری می پزد و اتفاقا از این نذر خود حاجت هم گرفته است.

اسلام دین زرتشت را از ادیان آسمانی و پیروان زرتشت را اهل کتاب می‌داند ، همچنان‌که درآیه 17 سوره حج آمده است : «ان الذین امنوا و الذین هادوا والصائبین و النصاری و المجوس و الذین اشرکو ان الله یفصل بنهیم یوم القیامة» مسلماً‌ کسانی که ایمان آورده اند و یهود و صائبان و نصاری و مجوس و مشرکان،‌ خداوند در میان آنان روز قیامت داوری می‌کند خداوند بر هر چیز گواه است.

خبرگزاری ایسنا