روشهای پاكسازي و جوانسازي پوست

همه ما در زندگي انواع مشكلات پوستي ازجمله آكنه، جوش‌هاي سرسياه و سرسفيد، لك‌هاي حاصل از آفتاب، كك و مك، چين و چروك‌ها و… را تجربه مي‌كنيم. هرقدر هم كه زمان بيشتر مي‌گذرد پوست كدرتر شده و جاي لك و جوش‌ها ديرتر از روي آن محو مي‌شوند.

 
http://dl.oghyanos.ir/uploads/1426634755811.jpg
اما يك راه نجات هم وجود دارد و آن چيزي نيست جز لايه‌برداري و پاكسازي پوست! با اين روش مي‌توانيد لايه‌هاي سطحي پوست‌تان را برداشته و پوست زير را تحريك به بازسازي كنيد. به اين ترتيب پوست جوان و شاداب جايگزين پوست مرده و كدر مي‌شود. اگر شما هم از اين مشكلات رنج مي‌بريد و مي‌خواهيد براي عيد نوروز پوستي روشن و شاداب داشته باشيد اين راهكارهاي ساده خانگي را امتحان كنيد.

 

بهترين ماسك‌ها براي پاكسازي پوست
ماسك خيار و گلاب: يك عدد خيار با پوست را ريز رنده كرده و يك قاشق مرباخوري گلاب به آن اضافه كنيد. سپس آن را به حالت خوابيده به آرامي ‌روي پوست‌تان بماليد و پس از 10دقيقه با آب خنك بشوييد.

ماسك ماست و گردو: دو قاشق غذاخوري ماست و دو قاشق غذاخوري گردوي خرد شده را در مخلوط‌كن تركيب كرده و براي 15دقيقه روي پوست قرار دهيد و بعد با آب سرد بشوييد.

ماسك رازيانه و آويشن: دو ساقه آويشن تازه خرد شده و دو قاشق چاي‌خوري تخم رازيانه له شده را درون ظرفي ريخته و يك دوم فنجان آب جوش روي آن بريزيد. سپس نصف يك ليموترش را آب گرفته و به آن اضافه كنيد. تركيب به‌دست آمده را از صافي رد كنيد و آن را با پنبه به صورت بماليد. اجازه دهيد 15دقيقه روي پوست بماند و بعد با آب سرد شست‌وشو دهيد.

ماسك عسل و بادام: يك قاشق مرباخوري عسل را با نصف قاشق چاي‌خوري پودر بادام مخلوط كنيد و آن را با حركت دوراني روي پوست بماليد. اجازه دهيد اين تركيب روي پوست‌تان خشك شود. بعد ابتدا با آب ولرم سپس با آب سرد پوست را شست‌وشو دهيد.

ماسك سفيده تخم‌مرغ: يك سفيده‌ تخم‌مرغ را خوب هم بزنيد تا كاملا سفيد شود و كف كند. سپس اين كف سفيد را براي 15دقيقه روي پوست قرار دهيد. بعد از اينكه كاملا جذب و خشك شد پوست را ابتدا با آب ولرم سپس با آب سرد بشوييد.

http://dl.oghyanos.ir/uploads/1426634756742.jpg

اگر پوست‌تان خشك و حساس است
اگر پوست‌تان خشك و حساس است و با انجام بخور اذيت مي‌شود، مي‌توانيد از روش كمپرس گرم استفاده كنيد. براي اين منظور بايد مانند مراحل اوليه بخور، آب را به‌همراه بابونه يا زنجبيل بجوشانيد و اجازه دهيد كمي سرد شود. سپس آن را از صافي رد كرده و حوله تميزي را به آن آغشته كنيد.

اين حوله را براي 10دقيقه روي پوست خود قرار دهيد. بهتر است حوله مخصوصي را براي اين كار اختصاص دهيد و جاي دو چشم را در آن سوراخ كنيد تا چشم‌ها، مژه‌ها و ابروهاي‌تان آسيب نبينند. بعد از اتمام كمپرس نيز صورت را با آب سرد شست‌وشو دهيد و حتما از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد.

پوست زيبا و شفاف با بخور بابونه
اولين و مهم‌ترين مرحله در پاكسازي پوست استفاده از بخور آب داغ است. با اين روش منافذ پوست باز شده و چربي‌هاي اضافي به‌راحتي از آن خارج مي‌شوند. براي اين منظور بايد 2 ليوان آب جوش را داخل يك كاسه متوسط بريزيد و يك حوله روي سر خود قرار دهيد. سپس سرتان را با فاصله مناسب بالاي ظرف آب جوش بگيريد طوري كه حوله روي سرتان دور تا دور ظرف را بگيرد. مراقب باشيد صورت‌تان را بيش از حد به كاسه نزديك نكنيد تا دچار سوختگي نشويد. بهتر است 10دقيقه در اين حالت باقي بمانيد.

اگر هم از آكنه و جوش‌هاي سرسياه رنج مي‌بريد مي‌توانيد 2 تا 3 قاشق غذاخوري گل بابونه خشك شده به آب جوش اضافه كنيد. بعد از اتمام بخور حوله را از روي سر خود برداشته و گل‌هاي بابونه را از داخل آب بيرون بياوريد و براي 5 دقيقه روي پوست قرار دهيد. سپس صورت‌تان را با آب سرد بشوييد و از يك كرم مرطوب كننده فاقد چربي استفاده كنيد. براي نتيجه‌گيري بهتر بايد اين راهكار را دو تا سه بار در هفته تكرار كنيد.

جوانه گندم شما را جوان مي‌كند!
يكي ديگر از روش‌هاي موثر در پاكسازي و جوانسازي پوست استفاده از ماسك خانگي جوانه گندم است. براي اين منظور مي‌توانيد یک قاشق غذاخوري ماست كم چرب را با یک قاشق چاي‌خوري پودر جوانه گندم مخلوط كنيد و به آرامي براي 5 دقيقه روي پوست به‌صورت دوراني ماساژ دهيد.

سپس اجازه دهيد اين تركيب 15دقيقه ديگر روي پوست باقي بماند و خشك شود. بعد از آن صورت را با آب سرد شست‌وشو داده و از يك كرم مرطوب كننده فاقد چربي استفاده كنيد. براي نتيجه‌گيري بهتر از اين روش بايد قبل از استفاده از ماسك حداقل 5دقيقه پوست‌تان را با آب داغ بخور دهيد.

بخور زنجبيل؛ هم براي پوست و هم ريه!
اين بخور نه تنها باعث شفافيت و شادابي پوست مي‌شود بلكه دستگاه تنفسي را هم پاكسازي مي‌كند. براي اين منظور بايد دو قاشق غذاخوري پودر زنجبيل را در دو ليوان آب ريخته و روي حرارت قرار دهيد تا به جوش آيد. سپس اين محلول را در يك كاسه متوسط بريزيد و روي سر خود حوله بيندازيد و صورت‌تان را بالاي ظرف بگيريد.

10دقيقه در اين حالت باقي بمانيد. طي اين مدت مي‌توانيد به آرامي با نوك انگشتان‌تان صورت را ماساژ دهيد. پس از گذشت 10دقيقه مي‌توانيد با كمك دستمال، جوش‌هاي سرسفيد و سرسياه خود را خارج كنيد. در مرحله بعد نيز براي بسته شدن منافذ پوست، خيار رنده شده را به‌همراه آب ليمو ترش تازه براي 5دقيقه روي صورت قرار دهيد. در آخر هم پوست خود را با آب سرد بشوييد.