دلایل احساس سردی بیش از حد بدن

 

ممکن است شما نیز با مشکل سردی بدن Hypothermia or cold sensation به دلیل افت دمای بدن یا عدم تحمل سرما مواجه شده باشید. بدن همه افراد نسبت به سرما واکنش متفاوتی دارد و بعضی از افراد بیشتر از دیگران احساس سرما می‌کنند. در این میان معمولاً زنان نسبت به مردان بیشتر احساس سرما می‌کنند زیرا به طور طبیعی متابولیسم بدن آن‌ها کمتر است.

 

 

 

 

چند لایه لباس می پوشید و شوفاژ یا بخاری هم روشن است اما باز هم احساس سرما می کنید. آیا می دانید این سردی بدن شما که همیشگی است چه علتی دارد؟

سرد بودن مداوم بدن می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله دیابت باشد. متأسفانه برخی از عوارض جسمی باعث می شود فرد همیشه احساس سرما کند.

برخی از افراد به طور طبیعی و بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی نسبت به بقیه احساس سردی بیشتری در بدن خود دارند.

 

عدم تحمل سرما زمانی است که فرد نسبت به سرما حساسیت داشته باشد. به عنوان مثال، زنان بیشتر مستعد احساس سرما هستند، که این موضوع بیشتر به داشتن وزن کمتر مربوط می شود. آنها بافت عضلانی کمتری نیز برای کمک به تولید گرما دارند.

هورمون ها نیز نقش مهمی دارند زیرا استروژن تأثیر زیادی دارد. استروژن خون را کمی غلیظ کند و در نتیجه جریان خون را به مویرگ های کوچک تامین‌کننده اندام ها کاهش می دهد.

 

گردش خون ضعیفی دارید اگر دست و پاهایتان همیشه مانند یخ است اما باقی بدنتان مشکلی ندارد، ممکن است ایراد از گردش خون باشد که درست به این اندام ها خون رسانی نمی کند. بیماری های قلبی عروقی یکی از دلایل است، این یعنی قلبتان به خوبی خون را پمپاژ نمی کند و یا انسداد شریان ها از رسیدن خون به انگشت های پا و دست جلوگیری می کند.

 

گردش خون ضعیفی دارید اگر دست و پاهایتان همیشه مانند یخ است

چرا همیشه سردم است؟

 

دیابت

دیابت می تواند باعث کم خونی، مشکلات کلیوی و گردش خون شود و در نتیجه، افراد احساس سرمای بیشتری کنند.

ابتلا به این بیماری باعث می شود سطح قند خون بالا به پوشش رگ های خونی کوچک آسیب برساند و گردش خون فرد را مختل کند.

یکی دیگر از دلایل سرماخوردگی دیابتی، بیماری شریان محیطی (PAD) است.

این بیماری باعث می شود رسوبات چربی رگ های خونی را باریک کرده و باعث ایجاد احساس سرما به ویژه در پاها شود.

 

کم خونی فقر آهن

کم خونی زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به اندام های بدن شما وجود نداشته باشد. در نتیجه، احساس سرما و علائم خستگی یا ضعف رایج است. کم خونی ناشی از فقر آهن باعث سردی بدن مخصوصا در دست و پا می شود.

 

کم کاری تیروئید

عارضه کم کاری تیروئید متابولیسم فرد را کند می کند و منجر به کاهش دمای مرکزی بدن می شود.

به این ترتیب، برخی از افراد با سطوح پایین هورمون تیروئید ممکن است همیشه احساس سرما کنند یا تحمل کمی نسبت به سرما داشته باشند.

غده تیروئید معادل ترموستات بدن است. بنابراین، وقتی عملکرد تیروئید به خطر بیفتد، بدن سیگنال مناسبی برای افزایش تولید گرما دریافت نمی کند.

کمبود ویتامین B12

بدون ویتامین B12 کافی، ممکن است گلبول های قرمز سالم کافی برای انتقال اکسیژن در بدن خود نداشته باشید (کم خونی). همین مشکل می تواند باعث لرز و سردی شما به خصوص در دست و پا شود.

در صورت مشاهده علائم کم خونی کمبود فولات یا ویتامین B12 در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. کم خونی کمبود ویتامین B12 یا فولات باید در اسرع وقت تشخیص داده و درمان شود.

 

ممکن است ایراد از گردش خون باشد که درست به این اندام ها خون رسانی نمی کند.

 

عفونت‌هایی مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا

در پاسخ به سوال سرما و لرز در بدن نشانه چیست؟ باید گفت معمولاً سرماخوردگی یا آنفولانزا به‌عنوان علت لرز و سردی بدن محسوب می‌شوند. علاوه‌براین، سردی بدن نشانه کرونا نیز است. علت سردی بدن در کرونا، کاهش فشار خون شدید در بعضی از بیماران به دلیل نارسایی قلبی یا در مواردی پاسخ خودایمنی سیستم ایمنی بدن به علت حضور ویروس ناشناخته کرونا است؛ بنابراین اگر دیگر علائم کرونا مانند تب، خستگی، تنگی نفس، سرفه، اسهال، ازدست‌دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی و سردرد را دارید، احتمال بروز سردی دست و پا و کرونا نیز وجود دارد.

 

گردش ضعیف خون

کاهش جریان خون به دلیل گردش خون ضعیف باعث می شود اندام های شما مانند انگشتان دست، انگشتان پا، دست ها و پاها بسیار سردتر از بقیه بدن شما احساس کنند.

این مشکل می تواند به دلیل یک فرآیند طبیعی رخ دهد و خون نتواند با سرعت طبیعی در بدن شما جریان یابد.

 

کمبود خواب

نداشتن خواب کافی مستقیماً بر دمای بدن شما تأثیر می گذارد و باعث سردی بدن می شود. در نیمه شب در حالی که خواب هستید دمای بدن شما به پایین ترین حد خود می رسد. بنابراین، اگر کم خواب هستید، ممکن است دمای بدنتان کاهش یابد.

اتاق خواب خود را در شب خنک نگه دارید زیرا محیط های گرم خواب را مختل می کند و باعث می شود روز بعد احساس سردی بیشتری داشته باشید.

 

عوارض داروها

مصرف داروهای مسدودکننده‌های بتا برای کاهش فشار خون یا درمان مشکلات قلبی و عروقی نیز به‌عنوان علت احساس سرما در بدن محسوب می‌شود.

 

کم آبی بدن

هنگامی که بدن مایعات کافی نداشته باشد، حفظ دمای بدن به طور منظم دشوار می شود و این می تواند منجر به هایپرترمی شود؛ به عبارت دیگر، علائمی شبیه تب مانند لرز ایجاد کند.

کم آبی شدید می تواند باعث سردی بدن و لکه دار شدن دست ها و پاها شود.

علائمی که نشان می دهد ممکن است کم آب شده باشید عبارتند از: ادرار زرد تیره، احساس سرگیجه، خستگی یا خشکی دهان و لب ها.

اگر مدام احساس سرما می کنید و نگران هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

درمان سردی بدن با طب سنتی

از نظر متخصصان طب سنتی علت اصلی احساس سرما، سردمزاجی و رطوبت زیاد بدن است و برای بنابراین باید بیشتر به سراغ انواع چای گیاهی و مواد غذایی با طبع گرم و خشک بروید. از انواع چای گیاهی مناسب برای درمان سردی بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چای ریبوس
  • چای سبز
  • چای سفیدچای اولانگ

 

در کنار آن مصرف عرقیجات یا دمنوش رازیانه و آویشن به دلیل طبع گرم آن‌ها بسیار مؤثر است. سعی کنید بیشتر مواد غذایی مثل عسل، خرما، انبه، نارگیل و موز مصرف کنید. خیلی از دوستان سوال دارند که بهترین خوراگی برای سردی بدن چیست؟ برای سردی بدن چی بخوریم؟
در جواب باید گفت در درجه اول پرهیز از عوامل ایجاد کننده آن یعنی محدود کردن خوراکی های با طبع سرد و استفاده از غذاها و خوراکی های با طبع گرم و در گام های بعدی استفاده از داروهای گیاهی با طبع گرم می باشد. بنابراین اینکه برخی از بیماران عنوان می نمایند که مثلا ماست را همراه با ادویه با طبع گرم میل می‌کنند آنچنان کمک کننده نیست و در این مراحل توصیه به قطع چنین خوراکی هایی میشود، نه خوردن آنها همراه با مصلح آنها.

 

خوراکی ها و غذاهایی مانند گوشت گوسفندی، خورش(خورش) قیمه، تخم مرغ بویژه تخم مرغ عسلی، نان گندم، شیربرنج، شله زرد، فرنی، انجیر، انگور، زیتون، هویج ، شیره انگور جزو رایج ترین و در دسترس ترین غذاها و میوه های با طبع گرم می‌باشند. پرهیز از نوشیدن آب بیش از حد و بدون تشنگی و صرفا از روی عادت و رعایت سایر اصول نوشیدن آب مانند پرهیز از آب یخ و …. و ورزش کردن نیز در اینگونه موارد بسیار کمک کننده است.

.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

Next Post

موقع مسواک زدن این کارها را به هیچ عنوان انجام ندهید

د فروردین 21 , 1402
موقع مسواک زدن این کارها را به هیچ عنوان انجام ندهید یک لبخند زیبا ؛ این یکی از جذاب ترین ویژگی های شماست اما چه چیزی می تواند دندان ها را از بین ببرد؟ عادات بهداشتی ضعیف دندان . اکثر مردم از دندان های خود به درستی مراقبت نمی کنند. […]

You May Like

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x