درمان ریزش ابرو

درمان ریزش ابرو

اگر موهای ابروهایتان شروع به ریزش کرده است باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.
به این صورت می توان با دادن آزمایش های مختلف و بررسی علائم دیگر علت اصلی آن را مشخص کرد پس می توانید مناسب ترین برنامه درمانی را انتخاب کنید.

روش های درمان ریزش ابرو

ماینوکسیدیل:

با نام تجاری روگین به صورت محلول ۲% و ۵% و یک داروی بدون نسخه است که برای زنان و مردان استفاده می شود. ماینوکسیدیل یک گشادکننده عروق محیطی با اثر مستقیم است که مقاومت عروق محیطی را کاهش می‌دهد و سبب افت فشارخون می‌شود.

در مصرف موضعی دوره فاز رشد فعال مو (دوره آناژن) را افزایش داده و باعث بزرگ شدن موهای نازک شده (موهای مینیاتوریزه شده) می‌شود.به صورت موضعی به محل ابرو مالیده می شود. ماینوکسیدیل نمی‌تواند این مشکل را به‌طور کامل از بین ببرد.

به همین خاطر هنگامی که بیمار مصرف این دارو را متوقف کند، به احتمال زیاد مجددا ریزش ادامه پیدا می کند

ماینوکسیدیل

کورتیکواستروئید ها:

به صورت موضعی، تزریقی و یا خوراکی برای درمان ریزش ابرو به علت اگزما، درماتیت یا پسوریازیس استفاده می شود.

طب سوزنی:

باعث تحریک گردش خون در اطراف پیاز و فولیکول مو شده و برای تسکین آلوکسی اره تا موثر است.

 ابرو

روغن کرچک:

یک درمان خانگی قدیمی برای رشد مو است و ممکن است فولیکول های مو را با اثر بر هورمون های خاصی تحریک کند.

آنترالین:

که معمولا برای درمان پسوریازیس استفاده می شود یک ضد التهاب و مشتق طبیعی آنتراکینون است و معمولا برای افرادیکه ریزش ابرویشان ناشی از یک فرآیند التهابی است تجویز می شود.

مکمل های غذایی:

مکمل هایی که دارای امگا۳ و امگا۶ هستند برای درمان ریزش ابرو در زنان و احتمالا در مردان موثر هستند.

ترمیم و کاشت ابرو:

که مشابه جایگزینی موهای سر است و شامل برداشتن بخشی از پوست از محلی که موهای فراوان دارد و پیوند فولیکول های مو به ناحیه پراکنده ابرو است.

 کاشت ابرو

استرس زدایی:

مطالعه ای در سال ۲۰۲۱ روی موش ها نشان داد که هورمون استرس کورتیکواسترون می تواند در رشد مو تاثیر بگذارد. استرس می تواند منجر به وضعیتی به نام تلوژن افلوویوم شود که چرخه رشد مو را تغییر می دهد اگر چه که اغلب به عنوان دلیلی برای ریزش موی شر در نظر گرفته می شود اما مژه ها و ابرو ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. یافتن راه هایی مانند کاهش استرس می تواند بر ابروها تاثیر ربگذارد. مطالعه ای در سال ۲۰۲۱ روی بیش از  ۳۰۰ نفر نشان داد که انجام تمرینات سلامت روان مبتنی بر مدیتیشن ممکن است میزان هورمون کورتیزول را در مو کاهش دهد.

روغن زیتون:

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ روی موش ها انجام شد نشان داد که استفاده از ترکیبات مشتق شده از درختان زیتون می تواند باعث رشد مو شود. حداقل کاری که روغن زیتون می تواند انجام دهد این است که ممکن است به موها ضخامت بیشتری دهد.

ماساژ:

ماساژ ابرو ممکن است به طور طبیعی رشد مو را تحریک کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ از ۹ مورد نشان داد که ماساژ پوست سر می تواند ضخامت مو را افزایش دهد. اما هیچ داده ی مشابهی برای حمایت از ماساژ برای تحریک رشد موهای ابرو وجود ندارد. اما امتحان کردن آن در حد اعتدال ضرری ندارد.

 ابرو

کرم موضعی دارای بیماتوپروست:

بیماتوپروست یک آنالوگ پروستاگلاندین است که به رویش مجدد و طبیعی موهای مژه و ابرو کمک می‌کند. این ماده تنها داروی تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است که به منظور افزایش طول مژه و ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیماتوپروست ۰٫۰۳ درصد با نام تجاری “اکسیلیا” در بازار ایران به صورت محلول استریل ۳ میلی‌لیتر ۰٫۰۳ درصد موجود است.

پیشگیری از ریزش ابرو:

  • گاهی اوقات می توان از ریزش ابرو قبل از شروع آن جلوگیری کرد.
  • در مورد انجام آزمایش خون با پزشک خود مشورت کنید.
    (تا مشخص شود که آیا کمبودهایی دارید که باید برطرف شوند یا خیر.)
  • مصرف پروتئین بدون چربی، میوه و سبزیجات را زیاد کنید،
  • سعی کنید راه هایی برای برطرف کردن استرس خود مثل ماساژ و مدیتیشن پیدا کنید.
  • سعی کنید هر روز ابروهای خود را برس بکشید،
  • هنگام آرایش کردن از فشار دادن بیش از حد به ناحیه مورد نظر با مداد ابرو خودداری کنید.

منابع:
isovisit.com