تفاوت بین سینوزیت و آلرژی چیست؟

گاهی اوقات مطمئن هستید که سرما نخورده‌اید اما با این حال احساس گرفتگی بینی یا آبریزش بینی دارید. چرا؟ اطرافیان می‌گویند حتما مبتلا به آلرژی هستید در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که سینوزیت شما عود کرده است؟ خودتان چه فکری می‌کنید؟ آلرژی و سینوزیت شباهت‌های بسیاری با هم…

تفاوت بین سینوزیت و آلرژی چیست؟

گاهی اوقات مطمئن هستید که سرما نخورده‌اید اما با این حال احساس گرفتگی بینی یا آبریزش بینی دارید. چرا؟ اطرافیان می‌گویند حتما مبتلا به آلرژی هستید در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که سینوزیت شما عود کرده است؟ خودتان چه فکری می‌کنید؟ آلرژی و سینوزیت شباهت‌های بسیاری با هم دارند و تشخیص آنها از یکدیگر خیلی ساده نیست اما به هر حال فرق‌های مشهودی نیز بین آنها وجود دارد. در این مقاله تفاوت بین سینوزیت و آلرژی  را برای شما توضیح خواهیم داد.

آنچه در این مقاله می خوانیم

آلرژی و سینوزیت

آلرژی و سینوزیت می‌توانند هر دو بسیار دردسرآفرین باشند و مشکلاتی را برای سلامتی شما به وجود آورند. آلرژی در نتیجه واکنش سیستم ایمنی بدن انسان به برخی از عوامل حساسیت‌زا مثل گرده گل‌ها، گرد و غبار و تماس با حیوانات خانگی به وجود می‌آید در حالی که سینوزیت به عفونت سینوس‌ها گفته می‌شود که در نتیجه بروز آلودگی در مجاری بینی ایجاد خواهد شد. هم سینوزیت و هم آلرژی موجب التهاب بینی می‌شوند و علائم مشترکی همچون گرفتگی بینی را دارند.

علائم و علت بروز سینوزیت و آلرژی با یکدیگر متفاوت هستند و شما با در نظر گرفتن علائم خود می‌توانید متوجه شوید که به کدامیک از این بیماری‌ها مبتلا هستید.

البته برای برطرف شدن هر گونه شک و جلوگیری از درمان‌های خودسرانه توصیه می‌شود که در صورت ابتلا به هر یک از این بیماری‌ها به پزشک مراجعه کرده و از راهنمایی‌های وی برخوردار شوید.

تفاوت بین سینوزیت و آلرژی چیست؟

تفاوت بین سینوزیت و آلرژی

آلرژی می‌تواند در هر مرحله‌ای از زندگی چه دوران طفولیت و چه بزرگسالی رخ دهد. اگر فردی از دوران کودکی درگیر آلرژی شود ممکن است در بزرگسالی نسبت به مواد جدیدتری نیز آلرژی پیدا کرده و مشکل وی حتی بیشتر شود. وقتی شما به چیزی آلرژی دارید، سیستم دفاعی بدنتان در واکنش و پاسخ به آن ماده یک ماده شیمیایی به نام هیستامین ترشح می‌کند. در نتیجه این عمل علائمی همچون سردرد، عطسه و احتقان بینی حاصل می‌شود. مه آلودگی مغز و بثورات پوستی نیز از علائم بروز آلرژی هستند. مه آلودگی مغز نوعی اختلال در ذهن است که بر اثر آن فرد حضور ذهن و توانایی تمرکز نداشته و گاه مشکلات حافظه نیز برای وی به وجود می‌آید.

آلرژی شدید می‌تواند منجر به یک بیماری شبیه سرماخوردگی شود که به آن رینیت آلرژیک می‌گویند. در این بیماری علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شدند، ممکن است خارش چشم نیز وجود داشته باشد. خارش یکی از علائم آلرژی است که با تشخیص آن بهتر می‌توانید تفاوت بین سینوزیت و آلرژی  را از هم متوجه شوید زیرا در سینوزیت خارش وجود ندارد.

عفونت سینوسی و به اصطلاح سینوزیت زمانی ایجاد می‌شود که مجرای بینی ملتهب شود. سینوزیت اغلب بر اثر عامل ویروسی به وجود می‌آید و با ملتهب شدن مجاری بینی، مخاط در آنجا جمع شده و شدت علائم را تشدید می‌کنند. در سینوزیت علاوه بر گرفتگی بینی و سردرد علائم دیگری همچون درد در اطراف گونه‌ها و چشم نیز وجود دارد. عفونت‌های سینوسی موجب غلیظ شدن و تغییر رنگ مخاط و بوی بد دهان نیز می‌شوند.

مقایسه علائم بین آلرژی و سینوزیت

نشانه‌های آلرژی و سینوزیت را به طور جداگانه برای شما شرح می‌دهیم تا به کمک آنها بتوانید تفاوت بین سینوزیت و آلرژی  را بهتر تشخیص دهید:

علائم آلرژی

فرد مبتلا به آلرژی علائم زیر را دارد:

 • سردرد
 • گرفتگی بینی
 • عطسه
 • خارش
 • چشمان اشک آلود
 • سخت نفس کشیدن از راه بینی

تفاوت بین سینوزیت و آلرژی چیست؟

علائم سینوزیت

عفونت سینوس با نشانه‌های زیر همراه است:

 • سردرد
 • گرفتگی بینی
 • درد در ناحیه گونه‌ها و چشم
 • ترشحات (خلط) زرد یا سبز از بینی یا دهان
 • سخت نفس کشیدن از راه بینی
 • کاهش قدرت بویایی
 • درد دندان
 • تب
 • تنفس سخت

تفاوت بین سینوزیت و آلرژی چیست؟

به این نکته توجه داشته باشید که در برخی موارد ممکن است یک فرد به طور همزمان هم مبتلا به سینوزیت باشد و هم آلرژی؛ به همین دلیل در صورت داشتن علائم فوق حتما باید نظر پزشک را جویا شد.

درمان سینوزیت و آلرژی

چگونگی درمان سینوزیت و آلرژی شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارد مثلا در هر دوی آنها ممکن است لازم باشد تا از اسپری بینی استفاده شود تا گرفتگی بینی بهبود یابد. به منظور درمان آلرژی از آنتی هیستامین استفاده می‌شود تا پاسخ سیستم دفاعی بدن و ترشح هیستامین مسدود شده و فرد علائم کمتری را بروز دهد. آلرژی اگر شدید  باشد پزشک حتما از داروهای درمانی دیگری نیز استفاده خواهد کرد.

با مصرف داروهای آلرژی، عفونت سینوسی مداوا نخواهد شد. برای اینکه از شر عفونت‌های ویروسی خلاص شوید، بهترین راهکار این است که :

 • تا جایی که می‌توانید استراحت کنید
 • فراوان مایعات بنوشید
 • جهت مرطوب نگه داشتن بینی از اسپری مخصوص استفاده کنید
 • اگر به آلرژی مبتلا بوده‌اید، مصرف داروهای خود را همچنان ادامه دهید.

اگر سینوزیت شما عامل ویروسی داشته باشد با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان نیست؛ با این حال اگر پزشک تشخیص دهد که عفونت شما بر اثر باکتری ایجاد شده است، احتمالا آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک حس کردید که در حال بهبود هستید، مصرف دارو را همچنان تا انتها ادامه دهید  زیرا ممکن است عفونت دوباره باز گردد.

تفاوت بین سینوزیت و آلرژی چیست؟

چگونه از بروز آلرژی و سینوزیت پیشگیری کنیم ؟

اکنون که با تفاوت بین سینوزیت و آلرژی  آشنا شدید بهتر است اطلاعاتی نیز در زمینه پیشگیری از آنها داشته باشید. جهت پیشگیری از سینوزیت باید دقیقا همان کارهایی را بکنید که برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوانزا انجام می‌دهید؛ یعنی به قدر کافی استراحت داشته باشید، بدن خود را هیدراته نگه دارید، با مصرف مواد غذایی مقوی و سالم و همچنین در صورت لزوم مکمل‌های غذایی به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید و همچنین شستشوی مکرر دست‌ها را نیز فراموش ننمایید.

تفاوت بین سینوزیت و آلرژی چیست؟

در مورد آلرژی باید بگوییم که متاسفانه شما نمی‌توانید کاری انجام دهید که به طور کامل از این بیماری در امان بمانید. با این حال یکی از موثرترین اقدامات این است که از موادی که به آنها حساسیت دارید، دور بمانید. به عنوان مثال اگر به آلرژی فصلی مبتلا هستید و به گرده گل‌ها حساسیت دارید می‌توانید کمتر از منزل خارج شوید و پنجره‌ها را بسته نگه دارید. با شستشوی مرتب رختخواب و تمیز کردن منزل و دوری از حیوانات خانگی نیز می‌توانید به کاهش مشکل آلرژی خود کمک کنید.

اگر می‌دانید در فصل خاصی آلرژی شما عود خواهد کرد با مشورت پزشک می‌توانید جهت پیشگیری مصرف آنتی هیستامین و داروهای دیگر خود را آغاز نمایید.

اگر آنتی هیستامین برای درمان آلرژی شما کفاف نمی‌دهد حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر عفونت‌های سینوسی شما بیش از ۲ هفته طول کشیدند باز هم حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

گفتار پایانی

از آنجایی که شباهت‌های بسیاری بین آلرژی و سینوزیت وجود دارد، بسیاری از افراد این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. به همین دلیل تفاوت بین سینوزیت و آلرژی  را در این مقاله مورد بحث قرار دادیم تا با توجه به علائم متفاوت آنها بتوانید متوجه شوید که آیا آلرژی دارید یا به عفونت سینوسی مبتلا شده‌اید.

در مورد هر دوی این بیماری‌ها در مراحل اولیه بیماری نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما در صورت طول کشیدن بیماری و شدت یافتن علائم حتما از یک پزشک حاذق وقت ویزیت بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x