بخور منظم صورت چه فوایدی برای پوست صورت دارد

 

حقیقت ناخوشایندی هست که بالاخره باید آن را بپذیریم. روزگاری که در آن به سر می بریم دوران خوبی برای پوست ما نیست.

 

 

 

هر روزی که می گذرد آلودگی هوای کشورها بیشتر می شود، مه دودی که هوای شهرها را پر کرده در پوست ما نفوذ می کند، برای محافظت از پوست مان در برابر نور خورشید مجبور هستیم کرم ضد آفتاب بزنیم و مواد غذایی فرآوری شده ای که مصرف می کنیم پوست مان را تغذیه نمی کنند.

به همین دلیل است که باید مراقب صورت مان باشیم و یکی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم بخور صورت است.

بخور صورت می تواند پوست را پاکسازی کند، آن را تسکین ببخشد و صدمات وارد شده به آن را برطرف کند. علاوه بر این ها، خرجی ندارد و چه بهتر از این؟

 

در ادامه می خواهیم ببینیم بخور منظم صورت چه فوایدی برای پوست صورت دارد.

 

 

۱- آلودگی ها و مواد شیمیایی انباشته در منافذ پوست را پاک می کند

فواید بخور صورت

 

وقتی صورت تان را بخور می دهید، گرمای بخار آب منافذ پوست را سست می کند، در نتیجه منافذ باز می شوند. با باز شدن منافذ، آلودگی ها و چربی های انباشته درون آن ها خارج می شود.

 

این آلودگی اغلب در هوا معلق است. به کیفیت هوای شهرتان و آن همه دود و گازی که از ماشین ها تولید می شود فکر کنید. به آن همه مرطوب کننده و ضد آفتاب و مواد آرایشی ای که هر روز می زنید فکر کنید.

علاوه بر این ها، چربی طبیعی پوست هم هست که آن را می پوشاند. همه ی ما به این چربی طبیعی نیاز داریم چون پوست ما را مرطوب و از آن محافظت می کند. با این حال، هر چیز خوبی هم اگر از حد بگذرد می تواند مشکل ساز شود.

 

با بخور صورت می توانید میزان چربی طبیعی پوست را محدود کنید و به این ترتیب جلوی مشکلات ناخوشایندی مثل جوش را بگیرید. با خلاص کردن منافذ پوست تان از آلودگی هایی که آن ها را مسدود کرده اند، پوستی تمیز و درخشان به خود خواهید بخشید.

 

۲- صورت را از باکتری ها و سلول های مرده عامل جوش پاک می کند

پوست بزرگ ترین اندام بدن است و مانند دیگر قسمت های بدن همواره در حال بازسازی است، فرآیندی که باعث تجمع باکتری های مرده روی پوست صورت می شود. این باکتری ها کاملاً مفید هستند و هیچ دلیلی ندارد که نگران باشید تأثیر مخربی بر بدن تان داشته باشند.

هر چند ممکن است مشمئزکننده به نظر برسد.

علاوه بر این، باکتری های مرده فضای زیادی اشغال می کنند و ممکن است باعث شوند اکسیژن کافی به پوست نرسد.

با بخور صورت می توانید همه ی این باکتری های مرده را از پوست خود پاک کنید و به این ترتیب پوست درخشان تری داشته باشید.

 

 

۳- اکسیژن بیشتری به پوست می رسد

 

برخی افراد ممکن است از بخور صورت خودداری کنند، مثل کسانی که از حساسیت هایی مثل روزاسه رنج می برند. این مشکل پوستی هم در اثر ازدیاد بیش از اندازه ی یک چیز خوب رخ می دهد که باعث می شود پوست ظاهری قرمز و تحریک شده پیدا می کند.

یکی از فواید بخور صورت گشاد شدن عروق خونی است، امری که باعث می شود اکسیژن زیادی به پوست صورت برسد. وقتی صورت تان را بخور می دهید و پوست تان سرخ می شود بدانید که معنی اش آن است که اکسیژن زیادی به پوست تان رسیده است.

 

 

۴- چروک شدن پوست را به تعویق می اندازد

ظاهر شدن چین و چروک گرچه سرنوشت طبیعی و حتمی پوست همه ی ما است اما هر کسی از به تعویق افتادن این سرنوشت استقبال می کند. در میان همه ی روش های ادعایی برای کاهش سرعت چروک شدن پوست، ۲ ماده هست که علم تأثیر آن ها را اثبات کرده، یکی کلاژن (که در موادغذایی ای مثل ژله وجود دارد) و دیگری الاستین.

اگر علاقه ای به خوردن کلاژن ندارید، بخور صورت جایگزین خوبی می تواند باشد. این کار باعث سرعت بخشیدن به گردش خون می شود، در نتیجه تولید کلاژن و الاستین افزایش پیدا می کند. این امر موجب افزایش خاصیت کشسانی پوست می شود و ظاهر شدن چین و چروک ها را به تعویق می اندازد.

 

 

۵- به پوست رطوبت می بخشد

با خارج شدن همه ی آن چربی ها از پوست، بدن شروع به تولید بیشتر چربی می کند، امری که باعث مرطوب شدن پوست می شود. بخور صورت نفوذپذیری پوست را هم بالا می برد در نتیجه رطوبت راحت تر به درون آن نفوذ می کند.

 

 

۶- جذب محصولات پوستی را بیشتر می کند

بخور صورت یک روش درمانی قطعی نیست اما باید آن را در برنامه ی مراقبت از پوست خود بگنجانید. مهم ترین مزیت بخور صورت این است که به اثربخشی بیشتر محصولات مراقبتی ای که به پوست خود می زنید کمک می کند.

علت این مسأله آن است که بخور صورت باعث افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به پوست می شود. وقتی منافذ پوست را از آلودگی ها و چربی ها پاک کنید، قدرت جذب آن ها بیشتر می شود. چون جریان خون قوی تر می شود، واکنش پوست به محصولات پوستی بیشتر می شود.

و در آخر آنکه، چون پوست کامل مرطوب می شود، وقتی سرم های پوستی را بزنید، تأثیر آن ها دوچندان می شود.

 

روش درست بخور پوست صورت برای پاکسازی پوست

 

بخور صورت با بخار آب، باعث پاکسازی عمقی پوست و بیرون آمدن هر نوع مواد ناخالص و آلودگی ها از منافذ پوست می شود. بخور صورت می تواند پوست را از درون پاکسازی کند و کمبود آب پوست صورت را جبران کند و زندگی دوباره به آن ببخشد . همچنین باعث ریلکس شدن پوست، افزایش خون رسانی، باز شدن منافذ پوست و تمیز شدن پوست می شود.

قبل از بخور دادن پوست صورت

پیش از بخور دادن به پوست صورت ابتدا باید صورتتان را از کلیه آلودگی ها، چربی ها و مواد آرایشی به طور کامل پاک کنید چرا که با انجام  بخور گرم به صورت منافذ پوست باز شده و در نتیجه کلیه آلودگی ها و مواد اضافی روی پوست درون این منافذ نفوذ میکنند و باعث ایجاد مشکلات پوستی عدیده‌ای برای شما میشوند.

پس در این مرحله اولین کاری که باید انجام دهید این است که صورتتان را با مواد شوینده و یا پاک کننده های آرایشی به طور کامل پاکسازی نمایید و پس از آن با استفاده از یک حوله تمیز صورت خود را خشک کنید و مقابل دستگاه بخور یا ظرف آب گرم قرار بگیرید.

جهت استفاده از بخور ابتدا از بخور گرم استفاده کنید تا منافذ پوست باز و پوست برای جذب مواد تقویتی و انواع ماسک آماده شود و در نهایت از بخور سرد جهت بسته شدن منافذ پوست استفاده کنید.

 

گیاهان مناسب برای بخور دادن به انواع پوست

  • برای پوست های حساس بهتر است از بابونه و گل همیشه بهار استفاده شود
  • جهت بخور دادن به پوست های خشک پیشنهاد میشود از اسطوخودوس، ترنج، نعناع هندی و گل همیشه بهار استفاده کنید
  • جهت بخور دادن به پوست های چرب از بابونه، روغن درخت چای، گل رز و اسطوخودوس استفاده نمایید

شیوه درست بخور دادن پوست صورت در خانه

با توجه به نوع پوست شما ” چربی، خشکی و حساسیت ” مقداری کمی از روغن های مورد نظر را در یک قابلمه آب بریزید. آب درون ظرف را روی اجاق قراردهید تا به نقطه جوش برسد.

پس از آن با استفاده از یک حوله یا پارچه بزرگ بخار آب را روی صورت خود متمرکز کنید تا بخور گرم خوب منافذ پوست صورت شما را باز کند.

صورت خود را بالاتر از ظرف نگه دارید تا پوست صورتتان نسوزد. حدود ۱۰ دقیقه وقت بگذارید و در این حالت بمانید . چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. اجازه دهید تا حرارت، صورت‌تان را تازه کند و منافذ پوست‌تان باز شود.

پس از پایان فرایند بخور دادن، از یک ماسک مناسب برای صورتتان استفاده کنید.

در پایان پوست صورت را شستشو داده و از یک مرطوب کننده مناسب استفاده نمایید.

 

ماسک های پس از بخور دادن صورت

بهتر است پس از بخور دادن صورت از ماسک های مناسب استفاده نمایید که در اینجا برخی از این ماسک های صورت را معرفی میکنیم:

  • از خیار رنده شده استفاده کنید
  • استفاده از ماسک خاک ‌رس بسیار مناسب است. خاک رس را با آب مخلوط کنید و به‌آرامی روی پوست خود بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس صورت‌تان را با آب گرم بشویید.
  • به‌جای استفاده از ماسک خاک رس می‌توانید از عسل طبیعی هم استفاده کنید و همان نتیجه را به‌دست آورید.
  • اگر پوستتان چرب است از لیمو ترش تازه استفاده نمایید . حتما ابتدا آب‌لیمو را روی قسمتی از پوست صورت‌تان امتحان کنید. پوست بعضی از افراد ممکن است نسبت به آب‌لیمو حساسیت داشته باشد.
  • سرکه سیب تونری طبیعی است؛ می‌توانید آن را امتحان کنید و نتیجه را ببینید. یک قاشق غذاخوری با یک استکان آب مخلوط شود.

 

اگر پوستتان خشک است از کرم های مرطوب کننده استفاده نمایید

عرق گیاه شاه‌تره بنوشید که خواص بی‌نظیری در پاکسازی پوست دارد

 

فواید استفاده از بخور صورت:

۱. درخشان و شاداب تر شدن پوست

۲. جلوگیری از پیری زودرس

۳. جداسازی سلول های مرده پوست

۴.تسریع جریان خون

۵. جبران کمبود آب پوست

۶.بهبود آکنه و جوشهای سرسیاه

۷. پاکسازی عمیق پوست

۸.از بین رفتن خطوط ریز پوست

۹.افزایش نرمی و لطافت پوست

vahid

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =

Next Post

دلیل تیرگی زیر بغل چیست؟ رفع سیاهی زیر بغل

ج شهریور 14 , 1399
تیرگی زیر بغل، مشکلی است که هم برای مردان و هم زنان پیش می‌آید و باعث ناراحتی افراد می‌شود. این مشکل می‌تواند بر اثر تعریق زیاد، استفاده از دئودرانت (ضدبو و ضدعرق)، عدم مراقبت مناسب از پوست و سایر علل مشابه، به وجود بیاید. شما می‌توانید با انجام برخی از […]

You May Like