اولین علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

سرماخوردگی آنقدر که برای اطفال طاقت‌فرسا و نگران‌کننده است، برای بزرگسالان نیست. هرچه سن کودک پایین‌تر باشد، نگرانی‌ها و حساسیت‌های بیشتری برای مداوای سریع وی وجود دارد چراکه سهل‌انگاری در مراحل درمان ممکن است با عواقب ناخوشایندی همراه باشد. هر نوع نشانه‌ای از سرماخوردگی باید در کودکان جدی گرفته شده…

اولین علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

سرماخوردگی آنقدر که برای اطفال طاقت‌فرسا و نگران‌کننده است، برای بزرگسالان نیست. هرچه سن کودک پایین‌تر باشد، نگرانی‌ها و حساسیت‌های بیشتری برای مداوای سریع وی وجود دارد چراکه سهل‌انگاری در مراحل درمان ممکن است با عواقب ناخوشایندی همراه باشد. هر نوع نشانه‌ای از سرماخوردگی باید در کودکان جدی گرفته شده و از درمان‌های خودسرانه‌ای که با نظر پزشک هماهنگ نیست، باید خودداری به عمل آید. در این مطلب شما را با اولین علائم سرماخوردگی کودکان آشنا می‌کنیم. آیا مصرف شربت سرماخوردگی کودکان را درست از همان شروع نخستین علائم باید آغاز کرد؟

سرماخوردگی چیست ؟

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس مختلف می‌توانند موجب عفونت شده و سرماخوردگی را بوجود آورند. اما راینوویروس شایع‌ترین ویروسی است که سبب بروز سرماخوردگی می‌شود. از آنجایی‌که سرماخوردگی عامل ویروسی دارد، مصرف آنتی بیوتیک‌ها روی آن تاثیری نخواهد گذاشت. سرماخوردگی در کودکان زمانی خطرناک است که یا کودک خیلی کوچک بوده و نوزاد به حساب بیاید یا اینکه کودک دارای نقص سیستم ایمنی باشد. بیماری سرماخوردگی بدون اینکه هیچ درمانی روی آن صورت بگیرد، معمولا ظرف ۴ تا ۱۰ روز به طور کامل مداوا می‌شود.

علت سرماخوردگی چیست ؟

قبل از اینکه اولین علائم سرماخوردگی کودکان را مورد بررسی قرار دهیم باید همان‌طور که قبلا اشاره کردیم بگوییم که بیشتر سرماخوردگی‌ها ناشی از راینوویروس است. این ویروس به صورت قطرات نامرئی در هوا یا وسایلی که لمس می‌کنیم، وجود دارد. این ویروس می‌تواند به پوشش محافظ بینی و گلو نفوذ کرده و سبب واکنش سیستم ایمنی شود. در این صورت علائمی همچون گلودرد، سردرد و مشکلات تنفسی بروز می‌یابد. هوای خشک داخل یا خارج منزل می‌تواند مقاومت در برابر عفونت ناشی از راینوویروس را کاهش دهد.

احتمال بروز سرماخوردگی در افرادی که سیگار می‌کشند، بیش از سایرین است. علائم سرماخوردگی در اشخاص سیگاری شدیدتر و طولانی‌تر بوده و حتی می‌تواند منجر به برونشیت یا ذات الریه شود.

اولین علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

اولین علائم سرماخوردگی کودکان

بروز سرماخوردگی در کودکان همچون بزرگسالان اغلب با علائم و نشانه‌های زیر همراه است:

خارش گلو

در ابتدای سرماخوردگی معمولا کودکان از درد گلوی خود شکایت می‌کنند. در این حالت ممکن است به دلیل عدم توانایی در بلع آسان، تمایل کمتری به خوردن خوراکی‎‌ها نشان دهند. خارش گلو در روزهای بعدی به درد گلو منجر خواهد شد.

آبریزش یا گرفتگی بینی

گاهی اولین علامت سرماخوردگی آبریزش بینی است. این عارضه معمولا برای کودکان بسیار آزاردهنده به نظر می‌رسد زیرا به هنگام بازی، تحرک یا خواب مدام باید با دستمال ترشحات بینی خود را پاک کنند. اگر کودک خیلی کوچک باشد، والدین وی باید این کار را به عهده بگیرند که مسلما خیلی آزاردهنده است. چنانچه ترشحات بینی پس از مدتی تمایل به رنگ زرد یا سبز داشته باشد، نشانه عفونت است و برای مصرف دارو باید به پزشک مراجعه شود.

عطسه

کودکی که به طور غیر معمول مدام عطسه می‌کند، به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی شده است. عطسه به دلیل تحریک غشاهای مخاطی بینی و گلو بوجود می‌آید. هنگامی‌که ویروس سرماخوردگی سلول‌های بینی را آلوده می‌کند، بدن واکنش نشان داده و هیستامین آزاد می‌کند. در این صورت رگ‌های خونی گشاد شده و غدد مخاطی ترشحات خود را آغاز می‌کنند.

اولین علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

خستگی زیاد و دردهای عضلانی

وقتی می‌بینید کودک مثل همیشه بازی نمی‌کند و حوصله همیشگی را ندارد، ممکن است سرماخورده باشد. احساس خستگی و تمایل به استراحت و خواب از اولین علائم سرماخوردگی کودکان به حساب می‌آید. خستگی غیر معمول کودکان ممکن است با دردهای عضلانی نیز همراه باشد.

از دست دادن اشتها

اگر می‌بینید کودک تمایلی به خوردن غذا ندارد یا به اندازه‌ همیشه غذا نمی‌خورد، احتمال بروز سرماخوردگی در وی زیاد است. به جز از دست دادن اشتها علائم دیگر را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید که فرزندتان سرماخورده است یا نه. هنگامی‌که کودک یا بزرگسال دچار سرماخوردگی می‌شود، تولید سیتوکین که یک ماده شیمیایی است در مغز بیشتر شده و ترکیبات مغز تغییر می‌کند. سیتوکین‌ها اشتها را کاهش داده و به بدن کمک می‌کنند تا انرژی را برای مبارزه با بیماری ذخیره نمایند.

تب خفیف از اولین علائم سرماخوردگی کودکان

در ابتدای سرماخوردگی ممکن است متوجه شوید که بدن کودک کمی‌ داغ‌تر از همیشه است و تب دارد. در این حالت بهتر است با آب ولرم کودک را پاشویه کنید تا تب بیشتر نشود. درجه تب کودک را مدام باید مد نظر بگیرید زیرا تب بالا در کودکان احتمال بروز تشنج را بیشتر می‌کند. تشنج آسیب‌هایی به مغز می‌رساند که ممکن است جبران‌ناپذیر باشند. اگر تب کودک قطع نشود باید حتما به پزشک مراجعه نموده و از داروهایی مثل استامینوفن استفاده کنید.

آیا داروهای ضد سرماخوردگی برای کودکان بدون خطرند؟

سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می‌کند برای کودکان کمتر از چهار سال بدون مشورت با پزشک از داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی که نیاز به نسخه ندارند، استفاده نشود. این موارد عبارتند از:

  • شربت‌های ضدسرفه، مثل شربت دکسترومتورفان
  • شربت‌های خلط‌آور مثل شربت گایافنزین
  • داروهای ضد احتقان مثل سودوافدرین و فنیل افرین
  • داروهای ضد حساسیت مثل کلرفنیرامین و دیفن هیدرامین

به عنوان یک اصل کلی، کودکان نباید داروی ضد سرفه مصرف کنند. سرفه یک مکانیسم طبیعی بدن است که به دفع ویروس‌های سرماخوردگی از بدن کمک می‌کند. نگران سرفه کردن کودک خود نباشیم، مگر اینکه کودکمان دچار مشکلات تنفسی شده باشد.

 اولین علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

سرفه و سردرد نیز ممکن است از اولین علائم سرماخوردگی کودکان باشد. علائم اگر خفیف باشند، نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد. اما اگر حس می‌کنید حال عمومی کودک هر روز بدتر از قبل می‌شود، از پزشک کمک بگیرید.

کودکان چند بار سرما خواهند خورد؟

تا قبل از ۲ سالگی نوزادان و کودکان نوپا اغلب ۸ تا ۱۰ بار در سال سرما می‌خورند. کودکانی که در سن پیش دبستانی هستند، حدود ۹ بار سرماخوردگی در سال را تجربه خواهند کرد؛ در حالی‌که کودکانی که به مهد کودک می‌روند، ممکن است ۱۲ بار در سال سرما بخورند. هرچه سن بالاتر می‌رود، تعداد دفعات سرماخوردگی کمتر خواهد شد؛  به طوری‌که نوجوانان و بزرگسالان تقریبا ۲ تا ۴ بار در سال ممکن است دچار سرماخوردگی شوند. فصل سرما از مهرماه آغاز شده و تا پایان زمستان معمولا ادامه دارد. کودکان معمولا در فصول پاییز و زمستان دچار سرماخوردگی می‌شوند.

اولین علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

سرماخوردگی در کودکان تا چند روز طول می‌کشد؟

علائم کودک معمولاً طی ۲ تا ۳ روز اول تشدید می‌شوند. سرماخوردگی در کودکان معمولاً ۱۰ روز طول می‌کشد، اما برخی از افراد ممکن است تا ۲ هفته نیز علائم داشته باشند.

چگونه از ابتلای کودک به سرماخوردگی جلوگیری کنیم ؟

اولین علائم سرماخوردگی کودکان را بررسی کردیم. اگر می‌‌خواهید فرزندتان به سرماخوردگی مبتلا نشود، باید به نظافت شخصی وی بیشتر اهمیت داده و به وی گوشزد کنید که دست‌های خود را مدام بشوید. زمانی‌که فردی که سرماخورده است وسیله‌ای را لمس می‌کند، اگر فرزند شما نیز به همان شیء دست بزند، در این صورت احتمال ابتلا به سرماخوردگی زیاد است. دستگیره‌های در، نرده‌های پله‌ها، کتاب‌ها، مدادها و خودکارها و دسته بازی‌های ویدیویی بیش از هر چیز دیگر حامل ویروس سرماخوردگی هستند. هنگامی‌که کودک به این وسایل دست بزند، حتما باید دست خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشوید.

کودک خود را تشویق کنید که به هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرد و وقتی آبریزش بینی دارد، با دستمال کاغذی بینی خود را تمیز کند. همچنین به کودک یادآوری کنید که پس از عطسه، سرفه و پاک کردن ترشحات بینی دست‌های خود را بشوید.

 اولین علائم سرماخوردگی کودکان چیست؟

تب کودک بدون علائم سرماخوردگی نشانه چیست ؟

تب نشان از عفونت در بدن دارد. اگر کودک تب دارد و هیچ علامتی مبنی بر سرماخوردگی مشاهده نمی‌کنید، ممکن است مثلا عفونت مثانه بوجود آمده باشد. این مشکل به‌ویژه برای دختران بوجود می‌آید. گلودرد استرپتوکوکی نیز یکی از دیگر از علل تب بدون علائم سرماخوردگی است. دندان درآوردن کودک، تزریق واکسن‌های مختلف و گاه ابتلا به کرونا نیز ممکن است موجب بروز تب شده و در این حالت علامت دیگری مبنی بر سرماخوردگی دیده نشود.

علائم سرماخوردگی در نوزادان

نشانه‌های بروز سرماخوردگی در نوزادان شبیه به علائم سرماخوردگی کودکان بزرگ‌تر است. مثلا آبریزش بینی، مشکل در به خواب رفتن، عطسه، سرفه، کاهش اشتها، بی‌حالی و بی‌حوصلگی در کودک دیده می‌شود. والدین معمولا با مشاهده این علائم در نوزاد خود دچار ترس و وحشت می‌شوند در حالی‌که سرماخوردگی اغلب بی‌خطر است و اگر به موقع درمان شود، مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

وقتی کودک سرما می خورد، در چه صورتی باید به پزشک مراجعه شود؟

با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی کودکان کمی صبر کنید. اگر پس از چند روز فرزند شما خوب نشد، به پزشک اطفال مراجعه نمایید. همچنین اگر تب بالا، استفراغ، لرز، سرفه شدید، هر گونه ناراحتی تنفسی یا خستگی مفرط دارد، هرچه سریع‌تر با پزشک تماس گرفته و از او بخواهید که کودک را معاینه کند. این علائم ممکن است مرتبط با آنفلوانزا یا عفونت باکتریایی باشد. اگر فرزند شما مبتلا به آسم، دیابت یا دیگر بیماری‌های مزمن است با مشاهده نخستین علائم سرماخوردگی به پزشک مراجعه کنید. از درمان‌های خودسرانه و مصرف بی‌رویه دارو برای کودک مبتلا به سرماخوردگی بپرهیزید زیرا ممکن است عواقب ناخوشایندی را در پی داشته باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x