جمعه , 2 مهر 1400
قالب وردپرس درنا توس
خانه / گیاهان و حیوانات / آکواریم های آب شیرین / انواع حلزون آکواریوم آب شیرین

انواع حلزون آکواریوم آب شیرین

انواع حلزون آکواریوم به دسته حلزون های آب شیرین تعلق دارند. حلزون هایی همچون عاج، کیلر، لوچ دلقک، زبرا، حلزون سیب، رامشورن، اینکا و… از انواع حلزون آکواریوم هستند.
227946 582 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
 اگر یک آکواریوم بزرگ دارید، حتماً به فواید حلزون پی برده‌اید. حلزون‌ها جلبک‌ها و باقیمانده غذای ماهی‌ها را می‌خورند و حلزون در آکواریوم جلبک‌هایی را که به سطوح مختلف داخلی و جداره شیشه آکواریوم چسبیده‌اند، از بین می‌برد؛ پس حضور حلزون برای تمیز کردن فضای آکواریوم ضروری به نظر می‌رسد.
حالا چه نوع حلزونی بخریم بهتر است؟ چند نکته قابل توجه در انتخاب نوع حلزون وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آنها، حلزون نه تنها مفید نخواهد بود بلکه به آفت آکواریوم تبدیل می‌شود.
جمعیت حلزون‌ها باید کنترل شود. حلزون‌هایی را که تکثیر بسیار سریع دارند، انتخاب نکنید. بعضی حلزونها هستند که تخم آنها در آب شیرین تبدیل به حلزون نمی‌شود که آنها مناسب هستند. بجز این مورد نکته دیگر اینست که بدانید حلزون چه بازه PH را تحمل می‌کند، حلزون‌های اسیدی یا قلیایی پسند مناسب آکواریوم نیستند.
در مورد تعداد حلزون مورد نیاز برای پاکسازی آکواریوم عدد یک حلزون برای هر ۵ تا ۱۰ لیتر را مناسب می‌دانند. در ادامه مطلب انواع حلزون آکواریوم را با شکل آنها ببینید و با آنها آشنا شوید.

انواع حلزون آکواریوم

 

۱. حلزون رامشورن Ramshorn Snail

227947 503 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
این حلزون رنگ قرمز زیبایی دارد و به دلیل رنگ متفاوت تنوع جالبی در آکواریومتان ایجاد می‌کند. علاقه زیادی به خوردن جلبک‌ها دارد، ولی باید جمعیتش کنترل شود.
انواعی از حلزون رامشورن که رنگ قرمز آن‌ها روشن‌تر باشد را انتخاب کنید. دقت کنید که صدف آن‌ها بدون شکستگی و لب پریدگی باشد.
آن‌ها اندکی به آب‌های قلیایی متمایل هستند و بسیار پرخور هستند.
رامشورن تخم‌های صاف کهربایی دارد که می‌توانید آن‌ها را اوایل بهار به صورت خوشه‌ای روی برگ گیاهان آکواریوم پیدا کنید.
ماهی‌ها به خوردن نوزاد حلزون علاقه‌مند هستند پس اگر تبدیل شدن تخم‌ها به حلزون برایتان اهمیت دارد، ماهی‌ها را خارج کنید.
 

۲. حلزون فیزا Physa Snail

227954 797 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
حلزون‌های استخری گونه‌های متفاوتی دارند. نوزاد آن‌ها بدنی نسبتاً سخت دارد و هر ماهی‌ای نمی‌تواند آن‌ها را شکار کند. مثل دیگر حلزون‌ها تولید مثل ساده دارد.
 

۳. حلزون راه راه Marisa rotula

227963 803 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
این حلزون با رنگ زیبایی که دارد مورد علاقه خیلی‌هاست و از انواع حلزون‌هایی به شمار می‌رود که بومی امریکای جنوبی هستند. حلزون راه راه برخلاف برخی از حلزون‌ها جنب و جوش زیادی دارد. تخم‌ریزی آن فقط در آب گرم انجام می‌گیرد و می‌توانید به راحتی از تکثیر بیش از حد آن جلوگیری کنید.
 

۴. حلزون سیب Apple Snail

227952 739 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
این حلزون جزو حلزون‌های بزرگ آب‌های شیرین است که تا قطر پانزده سانتی‌متری هم دیده شده است. البته در اندازه‌ها و رنگ‌های متنوع و متفاوت دیده می‌شود. تنوع در رنگ و شکل زیبای لاک آن باعث شده است که پرطرفدارترین حلزون آکواریوم باشد.
نکته جالب اینکه حلزون سیب همزمان شش و آبشش دارد و اگر اکسیژن آب آکواریوم کم شد، می‌تواند به سطح آب بیاید.
این نوع حلزون برای ساختن پوسته محکم نسبت به دیگر حلزون‌ها به کلسیم بیشتری نیاز دارند و می‌توانید از مکمل‌های کلسیم برای آن‌ها استفاده کنید.
 

۵. حلزون ترومپت یا لوله‌ای Trumpet Snail

227955 413 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
این حلزون‌ها برای آن‌ها که از آفت می‌ترسند، خیلی پرطرفدار نیستند، چون تخم‌ریزی سریع دارد و با توجه به درجه حرارت بعد از ۱۰ تا ۴۰ روز تخمشان به نوزاد تبدیل می‌شود. بعضی حلزون لوله‌ای را آفت می‌دانند، اما به هر حال ترومپت زیبایی خاص خود را دارد.
یکی از دلایلی که می‌توان آن را مناسب به حساب آورد این است که قادر است توسط پوسته خود بستر آکواریوم را حفر کند و جلبک‌های زیر بستر را نیز بخورد و از بین ببرد و این یک مزیت فوق‌العاده است.
 

۶. حلزون عاج Ivory Snail

227956 488 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
به حلزون عاج، حلزون شاخ قوچ نیز می‌گویند. پوسته سفید یا زرد بسیار روشن دارد و همچون دیگر حلزون‌ها به خوردن جلبک‌ها و غذای ماهی علاقه‌مند است. اگر می‌خواهید بیشتر رشد کند و خیالتان از بابت محکم بودن صدف آن راحت باشد، مکمل کلسیم و مکمل قرص فیدر پایین را فراموش نکنید.
 

۷. حلزون اینکا طلایی Gold Inca Snail

227958 480 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
یکی از زیباترین حلزون‌هایی که در آکواریوم‌های آب شیرین وجود دارد و وقتی میان گیاهان آکواریوم و روی جلبک‌ها قرار می‌گیرد، به زیبایی می‌درخشد. اینکا به سطوح سخت علاقه زیادی دارد. نکته دیگر آنکه اینکای طلایی علاوه بر جلبک‌ها گیاهان آکواریوم را می‌خورد و به همین خاطر عده‌ای آن را دوست ندارند.
 

۸. حلزون کیلر یا قاتل Assassin Snail

227959 689 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
این حلزون به طور دائمی در آکواریوم نگهداری نمی‌شود. همان‌گونه که از اسم آن پیداست، همچون یک قاتل در آکواریوم به دنبال حلزون‌های دیگر می‌گردد و آن‌ها را پیدا کرده، شکار می‌کند و می‌خورد. پس هرگاه که تعداد حلزون‌های آکواریومتان زیاد شد، بهتر است یک حلزون قاتل به آن اضافه کنید تا حلزون‌های آفت را حذف کند. سپس آن را از آکواریوم خارج سازید.

۹. حلزون خرگوش Rabbit Snail

227960 488 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
هرچند خرگوش حیوانی سریع است، حلزون خرگوش نسبت به دیگر حلزون‌ها بسیار آرام و کم تحرک با سرعتی پایین است. همچنین برعکس حلزون قاتل، با دیگر حلزون‌ها در رابطه‌ای مسالمت‌آمیز به سر می‌برد. این حلزون صلح‌جو و آرامش‌طلب سرعت تکثیر بالایی دارد و جلبک‌های روی سطوح را می‌خورد.
 

۱۰. حلزون رازدار یا رمز و راز Mystery Snail

227961 423 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
یک حلزون آب شیرین با رنگ‌بندی زیبا قابل توجه بسیاری از علاقه‌مندان به حلزون آکواریوم است. نوک صدف حلزون قهوه‌ای رنگ است و انتهای صدف این قهوه‌ای به نارنجی و زرد متمایل می‌شود. نکته قابل ذکر در مورد این حلزون‌ها فرار کردن سریع آن‌ها و مخفی شدن‌شان در لایه‌های جلبک‌هاست، به همین دلیل شاید به سختی بتوانید آن را از آکواریوم خارج کنید.
 

۱۱. حلزون دریچه ژاپنی Japanese Trapdoor Snail

227962 262 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
یک حلزون که به آرامی در ته آکواریوم شنا می‌کند. تقریباً کاری به کار دیگر حلزون‌ها و ماهی‌های آکواریوم ندارد و به خوردن جلبک‌ها مشغول است. این حلزون زیبا سرعت پایین دارد و همچون حلزون رمز و راز بسیار سریع از دست دشمنان متهاجم مخفی می‌شود.

۱۲. حلزون نریت Nerite Snail

227953 243 - انواع حلزون آکواریوم آب شیرین
آخرین حلزون یکی از پرطرفدارترین‌هاست چراکه لاک آن شکل‌های مختلفی دارد، بافت پوسته بافت‌ها و الگو‌های خاص تکرار شونده دارد و رنگ‌های متنوعی در این حلزون دیده می‌شود.
حلزون نریت همانند حلزون لوله‌ای توانایی حفر کردن بستر آکواریوم و تمیز کردن جلبک‌های زیر بستر را دارد. نکته دیگر آنکه حلزون نریت در آب شیرین قادر به تولید مثل و تکثیر نیست و تعداد حلزون‌های نریت آکواریوم شما همان مقدار اولیه خواهند ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − نه =