چهارشنبه , 9 آذر 1401
قالب وردپرس درنا توس
خانه / خانه و خانه داری / شستشو ، نظافت ، لکه گیری / آموزش تمیز کردن و خوش بو کردن یخچال

آموزش تمیز کردن و خوش بو کردن یخچال

یخچال قلب آشپزخانه است. با این حال اغلب مورد بی مهری قرار می گیرد؛ آنقدر پرش می کنیم که دیگر جای خالی ای در آن باقی نمی ماند، ته مانده ی مواد غذایی را در آن رها می کنیم، لکه ها و تکه های مواد غذایی را آنقدر پاک نمی کنیم که سفت می شوند و به سطحش می چسبند؛ با همه ی این ها از بوی بد یخچال هم شکایت داریم!

اما تنبلی ما بی مورد است چون تمیز کردن یخچال بیشتر از یک ساعت وقت مان را نمی گیرد. با این راهنمای گام به گام و ساده همراه باشید تا یخچال خود را دوباره برق بیندازید و تمیز و خوشبو کنید. فراموش نکنید که یخچال باید تقریباً ماهی یک بار تمیز شود.

 

GettyImages 484299850 - آموزش تمیز کردن و خوش بو کردن یخچال

 

۱- مواد غذایی را بیرون آورید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که هر چه مواد غذایی کهنه و تاریخ مصرف گذشته دارید دور بیندازید. مواد غذایی سالم را جدا کنید و تا زمانی که مشغول تمیز کردن بقیه ی قسمت های یخچال هستید آن ها را در یک یخدان بگذارید تا سرد بمانند.

 

۲- طبقات و کشوها را بیرون آورید

همه ی کشوها و طبقاتی که قابلیت جدا شدن دارند را بیرون آورید. کشوها و طبقاتی که از جنس فلز یا پلاستیک هستند را می توانید همان موقع با آب داغ و مایع ظرفشویی بشویید، اما قسمت های شیشه ای و سرامیکی اول باید به تدریج در دمای اتاق گرم شوند، سپس با آب داغ شسته شوند. در غیر اینصورت ترک برمی دارند و می شکنند.

 

۳- داخل یخچال را دستمال بکشید

یک دستمال تمیز را به آب داغ و مقداری مایع ظرفشویی ملایم آغشته کنید. داخل یخچال را از بالا به پایین دستمال بکشید تا قسمت هایی که تمیز کرده اید دوباره کثیف نشوند. برای پاک کردن موادی که سفت شده و به سطح یخچال چسبیده اند ممکن است به یک کاردک پلاستیکی نیاز داشته باشید که تیز نباشد و روی سطح یخچال خط نیندازد.

یک راه دیگر این است که یک دستمال را با آب گرم خیس کنید و آن را چند دقیقه ای روی چسبندگی ها قرار دهید. به این ترتیب چسبندگی ها شل می شوند و پاک کردن آن ها راحت تر می شود.

یا در همان حین نظافت دستمال هایی که از آن ها استفاده می کنید را خوب بشویید یا از قبل چند دستمال تمیز آماده کنید تا آلودگی ای در یخچال باقی نماند. به شکاف های پایین یخچال و انتهای آن توجه زیادی داشته باشید چون معمولاً محل انباشت تکه ها و لکه های مواد غذایی هستند. در آخرهم قسمت داخلی درهای یخچال را دستمال بکشید.

 

۴- طبقات و کشوها را تمیز کنید

بعد از آنکه کشوها و طبقات در دمای اتاق به تدریج گرم شدند، آن ها را با آب و مایع ظرفشویی بشویید و کامل خشک کنید. هنگام شستشو احتیاط کنید، به خصوص در مورد طبقات شیشه ای که لیز هستند. استفاده از دستکش های ظرفشویی ممکن است به جلوگیری از سر خوردن کشوها و طبقات کمک کند.

 

۵- داخل یخچال را خشک کنید

یک دستمال یا حوله ی خشک و تمیز را به داخل یخچال بکشید تا از خشک شدن کامل آن مطمئن شوید. خشک کردن قسمت داخلی درهای یخچال را هم فراموش نکنید.

 

۶- مواد غذایی را به سرجایشان برگردانید

مواد غذایی را به داخل یخچال برگردانید. حالا فرصت خوبی است که از ظروف نگهداری مواد غذایی، آن هایی که نیاز به تمیز شدن دارند را تمیز کنید، مثل شیشه های چسبناک مربا یا ظرف های غذا که بوی بدی گرفته اند. هنگام پاک کردن ظرف ها حتماً از دستمال تمیز استفاده کنید و آن ها را قبل از گذاشتن در یخچال خوب خشک کنید.

 

۷- فریزر را تمیز کنید

فریزر را هم به همان روشی که برای یخچال گفته شد تمیز کنید. بزرگ ترین مزیت فریزر این است که به ندرت لکه و چسبندگی ای در آن به چشم می خورد و بسیار کمتر نیاز به سابیدن دارد. شاید فقط نیاز باشد که مواد غذایی داخلش را چک کنید و آن هایی که تاریخ انقضایشان گذشته را دور بیندازید. اگر فریزر به نظافت بیشتری نیاز داشته باشد می توانید به همان روش یخچال، خوب تمیزش کنید.

 

۸- بیرون یخچال را تمیز کنید

از بالای یخچال شروع کنید، بیرون آن را با استفاده از یک دستمال تمیز آغشته به آب گرم یا داغ و مقداری مایع ظرفشویی دستمال بکشید و تمیز کنید. اگر یخچال تان از جنس استیل است، برای حفظ درخشندگی اش، از یک پارچه ی نرم که روی سطح آن خط نیندازد و سرکه یا شیشه شوی استفاده کنید.

تمیز کردن لاستیک دور در یخچال را فراموش نکنید. برای این کار از مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده کنید. آلودگی و چرک زیادی در این قسمت می تواند جمع شود و باعث ترک خوردن لاستیک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 12 =