شنبه , 31 اردیبهشت 1401
قالب وردپرس درنا توس
خانه / فرهنگ و هنر / باستان شناسی / آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

 

68288328 voynich manuscript 66 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

 

بشر همواره به دنبال کشف اسرار گذشته بوده و همیشه سعی داشته ریشه خودش را بشناسد. برای دست یابی به این هدف، بررسی آثار باستانی و قدیمی چند هزار ساله، می تواند راه گشا باشد. به همین دلیل، همواره کاوش های بیشماری در سراسر دنیا صورت گرفته است.

برخی عتیقه های به دست آمده توانسته اند افق های زیادی را برای ما روشن کنند و اطلاعاتی درباره دنیای باستانی فاش سازند. اما تعدادی از آن ها به قدری عجیب بوده اند که هنوز هم رازشان کشف نشده است.

ما در این مقاله قصد داریم ۶ نمونه از عجیب ترین اشیای باستانی کشف شده را به شما معرفی کنیم. پژوهشگران علی رغم تلاش های بسیار زیاد و صرف ساعت ها زمان، هنوز نتوانستند به رمز و راز آن ها پی ببرند. از شما دعوت می کنیم مطلب را تا پایان دنبال کنید تا با این اشیای شگفت انگیز و فوق العاده آشنا شوید.

 

سنگ های کروی غول پیکر کاستاریکا

450 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

 

 

این سنگ های کروی عجیب، علاوه بر داشتن جذابیت ظاهری، ریشه و هدفی نا معلوم دارند که همین امر مسئله را پیچیده تر می کند.

 

451 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

آن ها در دهه ۱۹۳۰ توسط کارگرانی که در حال پاک سازی مزارع موز در جنگل بودند، کشف شدند. صاحب نظران محلی اعتقاد داشتند که در این سنگ ها طلا پنهان شده است، اما هنگامی که برخی از آن ها توسط دینامیت باز شدند، خلاف این مسئله ثابت شد.

هیچ کس نمی داند چه کسی آن ها را ساخته و هدفش از این کار چه بوده است. شاید آن ها نماد اجرام آسمانی باشند که توسط مردم باستان دیده شده اند؛ شاید هم برای جدا کردن سرزمین های قبایل مختلف به کار می رفته اند.

 

 

پیل (باتری) بغداد

452 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

به نظر می رسد نخستین بار اهالی بین النهرین تولید الکتریسیته را به ما یاد داده اند. در دهه ۱۹۳۰ میلادی، یک شیء عحیب در طول کاوش های باستان شناسی بغداد کشف گشت. این عتیقه که از آن با نام «پیل بغداد» یاد می شود، یک کوزه ۱۳ سانتیمتری است که یک میله آهنی از دهانه اش بیرون زده. درون این کوزه یک سیلندر مسی نیز یافت شد که درونش میله آهنی دیگری قرار داشت.

بعد از بررسی های زیاد، مشخص شد که این شیء یک باتری باستانی است که می تواند با ولتاژ ۱ جریان الکتریسیته تولید نماید.

بر اساس یک نظریه، این باتری برای آبکاری طلا مورد استفاده قرار می گرفته، اما دانشمندان هنوز نمی دانند که این فناوری چرا و چگونه بعدها به دست فراموشی سپرده شده است. نکته جالب اینجاست که باستان شناسان نتوانستند در سرزمین های نزدیک به محل کشف این کوزه، شیء دیگری مانند آن بیابند.

 

دست نوشته های ووینیچ

68288328 voynich manuscript 66 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

 

این دست نوشته ها اسرار آمیز ترین کتاب جهان به شمار می روند. نویسنده آن مشخص نیست و به زبانی غیر قابل کشف به رشته تحریر درآمده است. علامت های عجیب و غریب و تصاویر غیر قابل توضیح زیادی در آن به چشم می خورد.

 

454 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

نکته عجیبی که کتاب را از سایر نمونه ها متمایز می کند، الفبای منحصر به فردی است که در هیچ یک از روش های نوشتاری شناخته شده نمی گنجد. ساختار غیر قابل نفوذ این دست نوشته، باعث شد که رمز نگار ها تلاش های خود را در قرن بیستم متوقف کنند. هنوز هم کسی نتوانسته از نوشته های این کتاب سر در بیاورد.

 

مجسمه های طلایی اینکا ها

455 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

 

این مجسمه های طلایی که حیوانی اسرار آمیز را نشان می دهند، در آمریکای جنوبی کشف شدند و با نگاه اول ما را به یاد هواپیما ها می اندازند.

البته باور این مسئله برای ما بسیار سخت است. هنوز مشخص نیست که انسان های دوران باستان از چه وسیله ای برای ساخت این مجسمه ها الهام گرفته اند.

 

456 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

 

در سال ۱۹۹۶ میلادی، دو سازنده هواپیما های مدل آلمانی، این فرضیه که آن ها از روی شیئی پرنده ساخته شده اند را تایید کردند.

آن ها مجسمه ها را ۱۶ برابر بزرگتر ساختند و با وصل نمودن موتور، موفق شدند هواپیماهایی کنترلی بسازند. این وسایل نه تنها با موفقیت پرواز کردند، بلکه توانستند بدون موتور هم به خوبی در هوا معلق بمانند.

 

 

سازوکار آنتیکیترا

458 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

این سازوکار یکی از قدیمی ترین سامانه های محاسباتی به شمار می رود. این وسیله طراحی پیچیده ای دارد و شاید بتوان آن را نخستین کامپیوتر جهان دانست.

بعد از دهه ها مطالعه، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که وسیله مذکور، موقعیت ماه و خورشید و حرکت سیاره ها در آسمان را نشان می داده است. این سازوکار می توانسته خورشید و ماه گرفتگی را پیش بینی کند و رویدادهای مهم کره زمین مانند المپیک را زمان بندی نماید.

 

459 - آثار باستانی که هنوز هم رازشان کشف نشده است

این سوال که انسان های دوران باستانی چگونه توانسته اند چنین دستگاه پیچیده ای بسازند، هنوز بدون جواب باقی مانده است. برخی متخصصان ادعا می کنند که طراحی برنزی این سازوکار، بر ساخت دستگاه های مشابه در هزاره های بعدی تاثیر گذار بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =