قالب وردپرس درنا توس
خانه / پزشکی و سلامت / بارداری و زایمان / هفته چهل و یکم بارداری چگونه است

هفته چهل و یکم بارداری چگونه است

 خوب ظاهرا این کوچولوی شیطان قصد بیرون آمدن ندارد و حسابی در رحم شما جا خوش کرده.به نظر می‌رسد برای این موجود تنبل باید فکر بکنید. هیچ چیزی او را از خواب ناز بیدار نمی‌کند. هربار هم که شما می‌خواهید او را با حرکتی بیدار کنید غرولندی می‌کند و به همان حالت اولیه باقی می‌ماند.

بارداری شما کمی طولانی شده است. شما جزء بازیگرانی هستید که یک یا دو هفته بیشتر باید نقش زن باردار را بازی کنید. به هر حال کوچولوی شما کمی بارداری را برایتان سخت کرده، اما شما به هیچ عنوان از این بازیگر چند کیلویی ناراحت نیستید. او به زودی در آغوش شما خواهد بود.

 وضعیت جنین

 خوب ظاهرا این کوچولوی شیطان قصد بیرون آمدن ندارد و حسابی در رحم شما جا خوش کرده.به نظر می‌رسد برای این موجود تنبل باید فکر بکنید. هیچ چیزی او را از خواب ناز بیدار نمی‌کند. هربار هم که شما می‌خواهید او را با حرکتی بیدار کنید غرولندی می‌کند و به همان حالت اولیه باقی می‌ماند.

حدود ۱۰ درصد از جنین‌ها یک یا دو هفته دیرتر از موعد مقرر به دنیا می‌آیند. اگر نوزاد از۴۲ هفته دیرتر به دنیا بیاید، نوزاد دیررس یا بعد از موعد نامیده می‌شود.

معمولا در این زمان پزشک شما را معاینه می‌کند تا ببیند نوزاد در چه وضعیتی است.اگر این خانم یا آقای کوچولو سالم باشد تا زمانی که زایمان به خودی خود اتفاق بیفتد زیر نظر خواهد بود. به هر حال فکر نکنید نوزادتان در رحم شما پخته و مثل یک میوه له شده است.

با این حال ممکن است این مدت زمانی که در رحم شده بیشتر مانده کمی روی پوستش اثر بگذارد.چین و چروک، پوست خشک شده و مو و ناخن‌های بلند به دنیا بیاید.

هفته چهل و یکم بارداری

 وضعیت مادر

نگران دیر به دنیا آمدن او نباشید دراین شرایط دکتر مجبور می‌شود از شیوه القای زایمان استفاده کند. این شیوه را هر ساله ۴۵۰ هزار نفر امتحان می‌کنند.

به هر حال شما انتخاب کرده‌اید که به صورت طبیعی  زایمان کنید و خودتان هم خوب می‌دانید که انقباضات رحمی در حین زایمان تحمل بالایی می‌طلبد.

اما بهتر است این را بدانید که در نهایت ممکن است مجبور به سزارین شوید چرا که ممکن است شرایط بدنتان اجازه زایمان طبیعی را ندهد.

هفته چهل و یکم بارداری

 مراقبت های بارداری

برای به دنیا آمدن کودکانی که سر وقت خود متولد نشده‌اند پزشکان گاهی مجبور می‌شوند که القای زایمان کنند. البته القای زایمان صرفا برای بارداری‌های با تاخیر نیست بلکه در مواردی مثل فشار خون بالای مزمن، پره اکلامپسی، دیابت بارداری و محدودیت رشد رحمی و ناسازگاری Rh نیز استفاده میکنند.

البته پیش از القای زایمان پزشکان به آماده کردن دهانه رحم می‌پردازند که در این مرحله از داروهایی برای نرم و نازک کردن دهانه رحم استفاده می‌شود. برای القای زایمان داروی اکسی توکسین به صورت وریدی یا با پاره کردن پرده‌های جنینیتان القا می‌شود.

دکتر در هنگام معاینه با استفاده از یک قلاب پلاستکی پردهای جنین را پاره می‌کند. نگران این مرحله نباشید. بعد از آن اکسی توکسین تزریق و از طریق سرم و پمپ ویژه‌ای میزان آن کنترل میشود.

میزان این دارو ابتدا با مقدار کمی شروع می‌شود و مقدار آن در طول مدت فرایند زایمان افزایش می‌یابد که این کار میزان انقباضات شما را به حد کافی می رساند.

گاهی این انقباضات و دردهای زایمانی بعد از چند ساعت خودشان را نشان می‌دهند. القای زایمان ممکن است لزوما به زایمان طبیعی نکشد و شما سزارین شود. اما این القای درد اجباری شرایط زایمان را فراهم می‌کند.

 تغذیه

چگونه می‌توان یبوست را در این دوره را کاهش داد؟

شما می‌توانید با نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا مانند نان‌های سبوس دار، میوه و سبزیجات از یبوست جلوگیری کنید.

آیا غذاهایی هستند که زمان زایمان را جلو بیندازند؟

غذاهایی هستند که زمان زایمان را جلو می‌اندازند اما این اطمینان به طور ۱۰۰% به وجود ندارد.

شما می‌توانید کاری تند را امتحان کنید. البته این را به خاطر بسپارید که غذاهای تند موجب سوزش معده می‌شوند، بنابراین اگر در رژیم غذایی‌ بارداری‌تان غذاهای تند مصرف نمی‌کردید، بهتر است در این دوره نیز از خوردن آن اجتناب کنید.

آناناس تازه حاوی آنزیم بروملین است که به نظر می‌آید موجب نرمی دهانه رحم می‌شود. اگر چه یک آناناس تنها حاوی مقدار کمی از آن است، بنابراین شما باید برای تاثیرگذاری، حداقل ۷ عدد آناناس بخورید که آن هم پیشنهاد نمی‌شود.

منبع:niniban.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =